" /> Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir ?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
biyometrik fotoğraf

Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf, insan yüzünü net olarak yansıtan, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından standartları belirlenmiş olan, dijital ortamlarda kayıt altına alınabilen bir vesikalık fotoğraf çeşididir. Arka fonun beyaz olduğu ve arka fon üzerinde başka hiçbir detayın bulunmadığı biyometrik fotoğraf özellikleri belli kriterlerle belirlenmiştir. Fotoğrafta bu kriterlere uyulmaması, resmi evrak için fotoğrafın kabul edilmemesine sebep olmaktadır.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraflar Hangi İşlemler İçin Kullanılmaktadır?

Biyometrik fotoğraflar genellikle nüfus cüzdanı, evlenme cüzdanı, ehliyet, okul ve kurs kayıtları, yurtdışı vize işlemleri, hac ve umre kayıtları ve pasaport gibi resmi evrakların üzerine yapıştırılarak kullanılır. Yeni çıkan kimlik ve ehliyetlerin üzerinde biyometrik fotoğraf kullanımı mecburi olmaktadır. Biyometrik fotoğrafların bu gibi evrakların üzerinde bulunması gerekliliği, kişiyi seçebilme özelliğinden kaynaklandığından, en son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğrafın kullanılması da şarttır. Klasik vesikalık fotoğraflara göre biyometrik fotoğraf özellikleri açısından, çözünürlüğü biraz daha fazladır. Biyometrik fotoğraflar, Suudi Arabistan, Libya, İran, İngiltere, ABD gibi ülkelere gidiş gelişlerde vize evraklarında kullanılmaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Green Card Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Yoğun olarak vize ile yurtdışına çıkmak için pasaportlarda gerekli olan, biyometrik fotoğraf özellikleri bakımından, klasik vesikalık fotoğraflara çok fazla benzemektedir. Biyometrik fotoğraflar çözünürlüğü en az 600 dpı olacak şekildedir ve yüksek kalitededir. Arka fon rengi beyaz olmalı, fon üzerinde desen kullanılmamalıdır. Yüz bölgesinde çene, gözler ve saç tamamen ortalanmış olmalıdır. Yüz net olarak görünmelidir. Yüz üzerinde kesinlikle gölge olmamalıdır. Yüzün rengi nötr olmalıdır. Kişinin kendi yüz renginin aynısı olmalıdır. Göz bölgesi için belirlenmiş olan biyometrik fotoğraf özellikleri ise, kırmızı gözün bulunmaması ve gözün net olarak görünmesidir. Fotoğrafta leke veya göz tırmalayıcı hiç bir detay olmamalıdır. Baş bölgesi dik olmalı, gözler direkt olarak karşıya bakmalıdır. Fotoğrafta ağız kapalı olmalı ve ağız ile tuhaf hareketler yapılmamalıdır. Fotoğraf çektiren kişilerin biyometrik fotoğraf özellikleri içinde bulunan kurallara uymaları gerekmektedir. Kurallara uygun olmayan fotoğraflar özellikle vize ve pasaport işleri için kullanılamaz. Ülke giriş çıkışlarında pasaport ya da vize evrakı üzerinde bulunan fotoğrafın, kişinin kendi fotoğrafı olduğunun kanıtlanması şarttır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Biyometrik Fotoğrafların Ebatları Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf ebatları klasik vesikalık fotoğraflar ile aynı ebatlara sahiptir. Tek farkı dijital ortamlara kayıt yapılma zorunluluğu olmaktadır. Ebatları ise 4,5 × 6 cm’dir.

Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Nasıl Giyinmek Gerekir?

Genellikle resmi kurumlarda kullanılması gereken biyometrik fotoğraf özellikleri içinde giyim, kuşam konusuna fazla değinilmemiş olsa da, baş bölgesi için uyulması gereken kurallar vardır. Şapka veya yüzü kapatacak, yüzü gölgeleyecek herhangi bir aksesuarın kullanılmaması gereklidir. Gözlük kullanımının gerekli olduğu durumlarda güneş gözlüğü ve renkli camlı gözlük kullanılmamalıdır. Gözlüğün çerçevesinin gözü kapatacak şekilde olmaması gerekliliği de biyometrik fotoğraf özellikleri arasında yer alır. Yüzün kapatılmasını sağlayacak hiç bir detay biyometrik fotoğraf özellikleri arasında yer almamaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik fotoğraf

Makyaj Yapılması Biyometrik Fotoğraf Açısından Doğru Olur mu?

Pasaport, vize işlemleri ve resmi belgeler için kullanılması gereken biyometrik fotoğraflarda, yüz bölgesinde bulunan yara yada izleri kapatacak şekilde makyaj yapılması sıkıntı oluşturmaktır. Yurt dışı çıkış işlemlerinde pasaport ya da vize üzerinde bulunan fotoğraf ile kişinin yüzü karşılaştırılacağından yara izlerini kapatacak şekilde ağır makyaj yapılmamalıdır. Sade bir makyaj yapılması daha doğru olmaktadır. Böylece biyometrik fotoğraf makyaj olur mu sorularınıza da cevap vermiş olduk.

Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraflarda Başörtüsü Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraflarda başörtüsü kullanımı fotoğrafla ilgili bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Ancak başörtüsünü çene görünecek şekilde örtmek gerekmektedir. Yüzün alından başlayarak, çene ucu bölgesine kadar görünmesi gerektiğinden başörtüsünü bağlama şeklinin de bu şekilde olması gereklidir.

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir