Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Nedir » Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Nedir?

ICAO tarafından belirtilmiş olan standartlara göre, biyometrik fotoğraf makinede okunabilecek şekilde düzenlenen seyahat belgelerinde yüksek kaliteli, belirli ölçüleri olan ve özellikleri bulunan, ayrıca yüz biyometrisinin tespit edilebilecek şekilde çekilmiş vesikalık fotoğraflardır.

Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Bireyin fiziksel özelliklerini ve davranışsal özelliklerini ölçülebilir şekilde, bireyi tanımaya yönelik ve kimlik tespiti için geliştirilmiş üzere olan otomatik sistemler için kullanılan bir terimin adı biyometridir. Özetlemek gerekirse biyometrik fotoğraf nedir, biyometri kişinin biyolojik ifadelerinin ölçümlemesini sağlayan fotoğraf türüdür. Günümüzde kimlik ve pasaport gibi belgelerde yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik verinin kullanılması gerekmektedir. Bu üç biyometrik verilerde içlerinde en az kullanılan göz bebeği biyometrisidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Nedir?

Biyometrik Foto

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirebilirim?

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan özellikte olması şartıyla, istenilen biyometrik fotoğraf, fotoğraf ebatı 50 mm x 60 mm, arka fon beyaz ve desensiz şekilde olmalıdır. Fonda gölgeler ve hareketlilik olmamalıdır. Standartları belirlenmiş ebatın dışına çıkılıp, farklı ebatta çekilen ve arka fon beyaz dışında çekilmiş olan fonlarda başka bir fotoğraf olması halinde getirilen biyometik fotoğraflar, başvurunun tamamlanamamasına neden olacaktır.

Biyometrik fotoğraf başvuru esnasında onaydan geçse bile, eğer ebatlar uygun değilse bu durum pasaportların kalite kontrol sırasında, kontrolden geçemediği için iptal edilmesine ve bu durumda yeniden başvurmanız gerekebilmektedir. Biyometrik fotoğraf çektirmeye gittiğiniz yer de biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında olmaması gerektiğini, önemle bu hususun fotoğrafçılara muhakkak tekrar hatırlatılması gerekir. Bu hatırlatma ile sorun yaşama riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu şartlar doğrultusunda tüm fotoğrafçılarda biyometrik fotoğraf çektirebilmek mümkündür.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğraf nedir

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf Örneği Nerede Bulabiliriz?

Biyometrik fotoğraf örneklerine internet üzerinden veyahut, fotoğraf çekileceğiniz yer de örneğini isteyebilir ve inceleyebilirsiniz.

Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf İçin Aranan Standart Özellikler Nedir?

 1. Yüz Hatlarının Belirginliği

Yüz, karşı açıdan çekilmiş ve fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç, kulak tamamıyla görünecek şekilde olmalıdır.

 1. Resim Kalitesinin Netliği

Fotoğraf sisli, net olmasını engelleyecek şekilde çekilmemelidir. Yüzün doğal rengi yansıtılmalıdır.

Biyometrik fotoğraf nedir

 1. Kontrast Ayarı

Kontrast iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Yüz, kulak ve saç ayrıntıları yeterince belirgin ve net olmalıdır.

 1. Saç Ve Gözlerin Açısı

Gözler açık konumda ve karşıya bakıyor şekilde olmalı ve net görünmelidir. Saçlar gözleri ve kulakları kapatmamalı, biyometrik fotoğraf ve çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.

 1. Başın Pozisyonu

Başınızın açısı bir başka yöne dönül değil, dik olmalıdır. Karşıya doğru bakılan ve herhangi bir yöne doğru dönük olmamalıdır. Fotoğrafta gülümseme dahi olmadan ve mimikler kullanılmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

Biyometrik fotoğraf

 1. Arka Fon

Arka fon kesinlikle beyaz ve desensiz olmalıdır.

 1. Işık

Işık yüze doğru şekilde yansıtılmalıdır. Fotoğrafta gözlerde “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.

 1. Gözlük

Gözler net bir şekilde görünmelidir. Renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmaması gerekir.

 1. Küçük Çocuklar

Küçük çocukların fotoğraflarında ebeveynleri ya da başka kişi, nesne bulunmaması gerekir.

 1. Şapka Gibi Aksesuar Eşyalar

Biyometrik fotoğraf nedir ve istenilen, bireyin zorunlu olarak kullandığı gözlük dışında fotoğrafta şapka, pipo, sigara, küpe, kolye gibi nesneler olmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

 1. Pasaport İçin Biyometrik Fotoğraf İçin Diğer Unsurlar

Başörtüsü, biyometrik fotoğraf çekilmesinde bir engel teşkil etmemektedir.

Başörtüsü olanların biyometrik fotoğraflarda yüz karşıdan bakıldığında çene hizasından, kişinin alnına kadar net bir şekilde görünür olmalı, yüzü ve başlıkları belirgin olmalıdır. Ayrıca yüzün üzerinde gölge ya da yüzün netliğini engelleyecek bir şey olmamalıdır.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Nedir?

İçindekiler1 Biyometrik Nedir?2 Biyometrik Fotoğraf Nedir?3 Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir? 4 Biyometrik Fotoğraf Çekimin Dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir