Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Pasaportlar ile yenilenen ehliyetlerde kullanılan fotoğrafların biyometrik olması gerekiyor. Bugünkü yazımızda sizlere pasaport için ‘’biyometrik fotoğraf nasıl olmalı’’ detaylı bir şekilde anlatacağız.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik Ne Demektir?

Biyometrik kelimesi kelime anlamı olarak kişilerin ölçülebilir olarak davranışsal ve fiziksel anlamda karakterlerini tanımak için uluslararası anlamda kullanılan bir otomatik hale gelmiştir. Önceden pasaportlarda yüz ile parmak izi biyometrisi kullanılır iken şu an pasaport başvurusu online bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca, başvuruda biyometrik fotoğraf kullanılması zorunlu olmuştur. Bu sebeple pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı bilmeli ve ona göre çekim yaptırarak başvuru yapılmalıdır.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğrafın belli bir standardı vardır. Bu standart 60mm * 50 mm oranlarında olan vesikalık fotoğraftır. Pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı denildiğinde en önemli olan standarda öncelik ile sahip olmasıdır. Çekim yapılır iken arka fonda hiç bir şey olmamalıdır. Arka fondada hâkim olan rengin beyaz renk olması gerekmektedir. Çekim esnasında kişinin başı dik bir şekilde ve ileri bakmalıdır. Hiç bir tarafa bakmamalıdır. Çekilen fotoğrafta gözlerde kırmızılık olmamalıdır. Kişinin başında şapka olmamalıdır. Kişinin ağız kısmı kapalı olur iken kişinin mimikte yapmaması gerekmektedir. Kişinin göz bölgesine kesinlik ile saç gelmemelidir.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Ayrıca, saç bitimi ile çeneye kadar olan mesafenin arası 3,2 cm ile 3,6 cm arası olmalıdır. Kişinin burun kısmı tam orta çizgiye gelmelidir. Kişinin yüzü de fotoğraf ile ortalanmış biçimde olmalıdır. Kişinin çenesi ile saçların olduğu kısma kadar olan bölge tamamı ile açık ve net bir şekilde görünür olmalıdır. Kişinin yüzünün yüksekliği ile çekilen biyometrik resmin yüzde 80 oranını kapsamaması gerekiyor. Kişinin saçının modeli yüzü kaplamaması gerekiyor ve yine kişide baş örtü var ise baş örtüde yüzü kaplamamalıdır. Pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı denildiğinde doğru bir çekim için bunların hepsine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde biyometrik fotoğraf geçersiz olacaktır.

Gözlük Var ise Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı

Biyometrik fotoğrafta bir diğer önemli ayrıntı gözlük kullananları kapsamaktadır. Yani pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı sorulduğunda kişide gözük var ise, çekimde kişinin yüzünün net bir şekilde görülmesi ayarlanmalıdır. Gözlük camlarında çekim esnasında yansıma olmamalıdır. Çerçeve kişinin gözünü kapatmayacak şekilde olmalıdır.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?

Pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı ve en önemlisi nerede çekilir? Biyometrik fotoğraflar hemen hemen tüm fotoğrafçılarda çekilmektedir. Tüm standartları bilen bir fotoğrafçı biyometrik fotoğraf çekimi yapabilir.

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Oluyor mu?

Pasaport için ‘’biyometrik fotoğraf nasıl olmalı’’ arama yapıldığında en çok sorulan soru, biyometrik fotoğrafta makyaj olur mu sorusudur.

Biyometrik fotoğraf çekiminde bir bayan makyajlı olarak çekim yaptırabilir. Bu bir engel teşkil etmez. Fakat yüz bölgesinde ciddi bir kusur fotoğraf çekiminde makyajla kapatılmış ise yurt dışına çıkıldığı zaman görevlilerin yaptığı pasaport kontrolü esnasında bu kişiye sıkıntı yaratan bir durum olabilir. Bu göz önüne alınarak bayanların biyometrik fotoğraf çekiminden önce yaptığı makyajda, yüz hatlarını değiştirmeyecek şekilde bir makyaj yapmaları gerekir. Kişinin makyajlı hali ile makyajsız hali arasında tereddüde düşecek bir fark olmamalıdır.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Fiyat

Pasaport için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı sorusunun yanında sıklıkla sorulan bir diğer soru ise biyometrik fotoğraf çekimi fiyatlarıdır. Pasaport gibi resmi belgelerde kullanılan biyometrik fotoğraf çekimi son zamanlarda bir çok fotoğrafçıda yapılmaktadır. Fiyat olarak normal vesikalık fotoğraf ücretleri ile arasında çok büyük bir fark bulunmamaktadır. Bunun dışında çekim yapılan fotoğrafçılara göre fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

biyometrik fotoğraf biyometrik fotoğraf fiyat biyometrik fotoğraf nedir biyometrik foto

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*