Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf
Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf

Kimlik için Biyometrik Fotoğraf

Ehliyet ve Kimlik için Biyometrik Fotoğraf

Çözünürlük ve işlem kalitesi eski klasik vesikalık fotoğraflara göre yüksek olan bu fotoğraf türü, arka fonu beyaz ve başka objelerin olmadığı, bir fotoğraf çeşididir. Günümüzde ehliyet ve kimlik için biyometrik fotoğraf gerekli bir şart olarak sunulmaktadır. Kimlik için biyometrik fotoğrafın standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan bu çeşit genel olarak dijital olarak kayıt altına alınan ve 600 dpi kalite özelliği bulunan bir fotoğraf türüdür.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirilebilir?

Kimlik için biyometrik fotoğraflarda leke ve bükülmeler olmamalıdır. Bu yüzden bu fotoğraf çekimleri klasik vesikalık fotoğraf çeken tüm fotoğraf stüdyolarında çekilmelidir. Amatör çekim alanlarında çekilen kimlik için biyometrik fotoğraflar çekim hatalarından dolayı ilgili nüfus müdürlükleri tarafından kabul edilmeme durumu söz konusu olabilmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

Biyometrik Nedir? Kimlik için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Terim olarak kimlik için biyometrik fotoğraf, uluslararası standart duruma getirilmiş fiziksel karakteristikleri saptamak üzere otomatik sistemler için ifade edilen bir kavramdır. Biyometri ise kişinin biyolojik izlerini tanımlamak için kullanılmaktadır. E- pasaportlarda parmak izi, göz bebeği ve yüz için olmak üzere tür biyometrik veri kullanılmaktadır. ICAO tarafından belirlenen standartlardaki biyometrik fotoğraf özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

1- Kimlik için biyometrik fotoğraflarda yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalı ve saç modeli tamamen fotoğrafta belirli durumda olmalıdır.

2- Çekim esnasında kontrast iyi ayarlanmalı ve ayrıntılar net olmalıdır.

3- Fotoğrafta renkler nötr olmalı ve doğal renkleri yansıtılmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

4- Kimlik için biyometrik fotoğraflarda arka fon beyaz ve desensiz olmalı, arka fonda ise gölgeler oluşmamalıdır.

5-Çocuklar için çekilen bu fotoğraf türünde oyuncak türü nesneler ve aileye ait kişiler fotoğraflarda görülmemelidir.

6- Işık, yüz çehresinde eşit olarak yansıtılmış olmalıdır. Kimlik için biyometrik fotoğraflarda özellikle kırmızı göz bulunulmamalıdır.

7- Kişilerde zorunlu bulunan gözlük benzeri aksesuarlar dışında bu tarz fotolarda şapka ve başlık gibi nesneler kullanılmamalıdır.

8- Kimlik için biyometrik fotoğraflarda başörtülü kimselerin çekimi esnasında yüz çene ucunda alın kısmına kadar görünür bir şekilde olmalıdır. Yüz üzerinde gölgeler oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir