" /> Kanada Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çekilmelidir?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Kanada Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Kanada Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Kanada Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf en çok ülkelere giriş çıkış işlemlerinde, kimliklerde ve vize işlemlerinde kullanılır. Kanada ülkesine ait olan biyometrik fotoğraf özellikleri diğer ülkelerin vize işlemlerinde kullanılan biyometrik fotoğrafların özelliklerinden oldukça farklıdır.

biyometrik fotoğraf

Kanada Biyometrik Fotoğraf Özellikleri ve Ebatları

Biyometrik fotoğraflarda yüzün tüm hatları ile karşıdan bakılmak suretiyle ve net olarak görünmesi gerekmektedir. Ağzın kapalı ve mimiksiz olması gerekirken, Kanada biyometrik fotoğraf özellikleri açısından ağzın ne tam olarak kapalı olması, ne de açık olması gerekir. Mimiksiz bir ifadeye sahip olunması gerekmektedir. Yüzde tarafsız bir ifadenin gerekli olduğu, fotoğrafın kenar çerçevesinin ölçülerinin 3,5 cm ve 4,5 cm olması gerektiği ve yüz bölgesinin bu dörtgene orantılı olarak dağılması gerekmektedir. Yüz bölgesini tam olarak yansıtmayan ve yanlış geometriye sahip olan biyometrik fotoğraf özellikleri, vize için kullanıma uygun olmamaktadır. Bu özelliklere sahip olmayan fotoğraflar, vize evrakı üzerinde kullanıldığında geçersiz sayılacaktır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Green Card Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Oluşan Hataların Yaşatacağı Sorunlar

Kanada ülkesinde biyometrik fotoğraf özellikleri vize evrakları için uygun olmadığında vize işlemlerinin uzaması ya da iptal edilmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu sebeple biyometrik fotoğraf özellikleri açısına dikkat edilmesi gerekir. Vize işlemlerine en başından başlamak ise büyük zaman kaybı ve uğraşları beraberinde getirmektedir.

Biyometrik Fotoğraf Yeni Olmalıdır

Vize işlemleri ve tüm resmi evraklar için gerekli olan biyometrik fotoğraf, son altı ay içinde çektirilmiş olmalıdır. Kişinin yüz özelliklerine tam anlamıyla uygun olmalıdır. Eski ve yıpranmış fotoğraflar Kanada biyometrik fotoğraf özellikleri kapsamında olmamakta ve kabul edilmemektedir. Fotoğrafların üzerinde çizik bulunmamalı, kaliteli kağıda basılmış olmalıdır. Fotoğraflarda dijital olarak oynanma ya da değiştirilme yapılmamış olması gereklidir. Fotoğrafın arka fon rengi açık renkli ya da beyaz olmalıdır. Çiçekli ya da çizgili fon kullanımı biyometrik fotoğraf özelliklerine uygun olmamaktadır. Şapka ya da buna benzer başlıklar biyometrik fotoğraf çektirilirken takılmaması gereken aksesuarlardan bir kaçıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Yüzün Görünümü Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğrafta yüz direkt ve net olarak görülmelidir. Yüzü gölgeleyecek ya da görünümünü farklılaştıracak hiç bir obje kullanılmamalıdır. Biyometrik fotoğraf çektirilirken reçeteli ve reçetesiz gözlük kullanılması açısından bir sorun yoktur ancak, renkli ve gölgeleme yapacak hiç bir gözlük kullanılmamalıdır. Gözlük çerçevesi, yüz, göz ve kaşları kapatacak şekilde olmamalıdır. Alnın en üst noktasından çenenin en alt kısmına kadar olan kısmın tamamının görünmesi gerekliliği, biyometrik fotoğraf özellikleri arasında bulunur. Kanada vize işlemlerinde kullanılacak olan biyometrik fotoğraf özellikleri içinde boyun ve üst omuz yapısının görünme özelliği de bulunmaktadır. Başörtüsü kullanılması gerekmesi durumunda, başörtüsünün alnın en üst kısmından çenenin en alt kısmını açıkta bırakacak şekilde örtülmesi gereklidir. Alnın ve çenenin fotoğrafta net olarak görünmesi şarttır.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Bulunması Gerekenler

Biyometrik fotoğraf, kişinin tanınmasını sağlayacak olan fotoğraflardır. Fotoğrafta kişinin ağzının, burnunun, gözlerinin, kaşlarının, çenesinin mutlaka net olarak seçilebilir olması gerekir. Fotoğrafta herhangi bir oynama yapıldığının fark edilmesi ya da oynama yapılması, vize belgesi açısından geçerli olmaması gibi sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğrafın Makyajlı Olması

Biyometrik fotoğrafın makyajlı olarak çekilmiş olması fotoğraf kullanımı açısından sorun olmamaktadır. Bu konuda asıl önemli olan makyaj ile yüzün değiştirilmemiş olmasının gerekliliğidir. Yüz hatlarında oynama yapma şeklinde makyaj yapılması, biyometrik fotoğrafı etkilemektedir. Yüzdeki çizgilerin ya da ben gibi belirgin olguların kapatılması, yüzü tanıma açısından, farklı bir değişime uğratacaktır. Biyometrik fotoğraf çekimi öncesi ağır olarak yapılan bir makyaj, yüzü farklı gösterecektir. Bu sebeple sade ve hafif bir makyaj yapılmalıdır. Alın, kaş, yüz ve ağız belirgin olmalı, yüz hatları değiştirilmiş olmamalıdır.

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir