Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Japonya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Japonya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Japonya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

ICAO tarafından belirlenen standartlara sahip biyometrik fotoğraf bir vesikalık fotoğraf çeşididir. Ancak biyometrik fotoğrafı vesikalık fotoğraftan ayıran pek çok farklı özellik bulunmaktadır. Özellikle pasaport, vize, ehliyet ve yeni kimlik kartı almak isteyen bireylerin bu evraklarda kullanmak için çektirmek zorunda olduğu biyometrik fotoğraflar özel tasarıma sahip makineler sayesinde okunabilmektedir. Özellikle vize işlemlerinde zorunlu tutulan biyometrik fotoğraf özellikleri bakımından ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf özellikleri şu şekildedir:

1. Biyometrik fotoğrafta kullanılan arka fon beyaz olmalıdır ve arka fonda hiçbir şekilde desen kullanılmamalıdır.

2. Fotoğraftaki kişinin yüzünde hiçbir takı bulunmaması, ayrıca küpe ve şapka gibi aksearlar takılmaması gerekmektedir.

3. Güneş gözlüğü takılamaz. Eğer kişi numaralı gözlük kullanmakta ise kişi gözlüğü ile biyometrik fotoğraf çektirilebilir. Ancak gözlük camının fotoğrafta parlamasının önlenmesi gerekmektedir. Renkli cam numaralı gözlükler biyometrik fotoğrafta kullanılamaz. Gözlerin fotoğrafta net çıkması zorunludur. Aksi takdirde fotoğraf resmi kurumlar tarafından kabul edilmez.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

4. Başörtü kullanılıyorsa yüz çene ucundan alna kadar açık ve net görünür olmalıdır.

5. Şeffaf lens kullanan kişiler lensleri ile biyometrik fotoğraf çektirebilirler. Ancak renkli lens ile çekilen biyometrik fotoğraflar göz rengi kırmızı çıkması nedeniyle kabul edilmemektedir.

6. Fotoğrafta kişinin yüzünü ve kulaklarını saçları kapatmamalıdır.

7. Makyajlı biyometrik fotoğraf çektirilebilir. Ancak makyajda kullanılan renk pastel tonlarında olmalıdır. Renkli farlar kullanılmamalıdır. Biyometrik fotoğraf çektirecek kişi abartı makyaj yapamaz. Kişiyi doğal halinden uzaklaştıran şekilde yapılan makyaj biyometrik fotoğrafta kullanılamaz.

8. Kişinin yüzü fotoğrafta ortalanmış olmalıdır. Kişi sağa ya da sola dönük biyometrik fotoğraf çektiremez. Ayrıca fotoğrafta bak dik konumda olmalıdır.

9. Fotoğrafta kullanılan ışığa dikkat edilmelidir. Kullanılan ışık yüze eşit ölçüde dağılmalıdır ve kişinin yüzünde gölge oluşturmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olur?

10. Biyometrik fotoğraflarda kişinin yüzünde hiçbir şekilde mimik oluşmamalıdır. Gülerken ya da gülümserken çekilen biyometrik fotoğraflar resmi işlemlerde kullanılamaz.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirilir?

Biyometrik fotoğraf özellikleri her ne kadar vesikalıktan farklı olsa da vesikalık fotoğraf çeken tüm fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf da çekmektedirler. Fotoğrafçıya gitmeden önce arayarak bilgi almakta fayda vardır. Fotoğrafçılık özel beceri gerektiren bir meslektir. Kaliteli ve güzel göründüğünüz bir biyometrik fotoğraf çektirmek istiyorsanız işinde uzmanlaşmış ve güvenilir bir fotoğrafçı tercih etmeniz önemlidir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Ücreti Nedir?

Biyometrik fotoğraf ücreti fotoğrafın çıkarılmak istenen sayısına göre ilden ile ve fotoğrafçıdan fotoğrafçıya değişiklik göstermektedir. Fakat standart biyometrik fotoğraf fiyatı 6 adet için genellikle 15 ile 25 TL arasında değişmektedir. Biyometrik fotoğraf 12, 18, 24 gibi adetlerde istenildiğinde fiyat sayıya göre değişim göstermektedir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Evde Çekilebilir mi?

Biyometrik fotoğraf özellikleri hakkında bilgi sahibi olan ve evde profesyonel kamera ya da fotoğraf makinesi bulunan bireyler evde biyometrik fotoğraf çekebilirler. Bunun yanı sıra biyometrik fotoğraf çekmek için ileri düzeyde bilgisayar kullanım becerisine sahip olmak ve kaliteli bir yazıcı kullanmak da önemlidir. Aynı zamanda biyometrik fotoğrafı yazdırmak için kaliteli bir fotoğraf kağıdına da ihtiyaç olacaktır. Tüm koşullar yerine getirildiğinde evde de biyometrik fotoğraf çekilebilmektedir. Hangi işlem için biyometrik fotoğraf gerekli ise biyometrik fotoğraf özellikleri fotoğrafı çekmeden önce dikkatli şekilde araştırılmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Biyometrik fotoğraf

Japonya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Ülkelerin vize işlemleri için talep ettikleri biyometrik fotoğraf özellikleri değişiklik gösterebilmektedir. Japonya vize işlemleri için son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf istemektedir. Japonya’nın talep ettiği biyometrik fotoğraf özellikleri, genel biyometrik fotoğraf özellikleri ile eşdeğerdir. Tek farklılık ise fotoğrafın ölçüsüdür. Japonya’nın biyometrik fotoğrafta olmasını istediği fotoğraf ölçüsü 4.5 cmX4.5cm’dir. Fotoğraf boyutu önemlidir. İstenilen ebattan farklı boyuttaki fotoğraflar Japonya vizesi işlemlerinde kullanılamaz. Japonya vizesi için istenilen biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda fotoğrafçıya fotoğrafı çektirmeden önce bilgi verilmelidir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir