" /> İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir? Nasıl Olmalıdır?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik Foto

İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf, bir ülkeye herhangi bir sebeple seyahat etmek amacıyla pasaport veya vize başvurusunda bulunulduğunda kullanılacak olan vesikalık fotoğraf türünü ifade etmektedir. Biyometrik fotoğraflar, kişinin tanımlanabilen biyolojik özelliklerini özel bir tanımlama ve tarama programı sayesinde elektronik ortama aktararak, kimliğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Biyometrik fotoğraf çekilirken bazı kurallara ve standartlara uyulması gerekmektedir. Bu standartlar Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenmiştir ve tüm vize, pasaport başvurularında, biyometrik fotoğraf özellikleri dikkate alınarak çekilmiş fotoğrafların kabul edileceği duyurulmuştur.

Biyometrik fotoğraf

Kişiler, vize ve pasaport başvuruları yapmadan önce, seyahat etmek istedikleri ülkeye ait biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda bilgi edinerek fotoğraf çektirmelidir. Başvurular sırasında titizlikle kontrol edilen biyometrik fotoğraflar, herhangi bir uyumsuzluk durumunda tüm başvurunun iptal edilmesine veya en baştan değerlendirilmeye alınmasına sebep olmaktadır. Pasaport ve vize başvurularının haricinde yeni çipli kimlik kartlarının kullanıldığı ülkelerde de kimlik çıkartabilmek için muhakkak biyometrik fotoğraf kullanılması gerekmektedir. Bu sebeple hem kimlik belgesi, hem pasaport hem de vize işlemlerinde Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlar oldukça önem taşımaktadır.

Biyometrik fotoğraf

ICAO Nedir?

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) sivil havacılığın düzenlenmesi ve geliştirilmesinde Birleşmiş Milletlerin uzmanlık alanlarından biridir. 1947 yılında Chicago Sözleşmesinin, 52 üye ülkesi tarafından kurulmuştur.

ICAO, hava taşımacılığı güvenliği konusunda uluslararası standartların ve sözleşmelerin belirlenmesini, geliştirilmesini ve benimsenmesini desteklemektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Bulgaristan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

İtalya’da organizasyon konseyinin bir üyesidir ve sivil havacılık sektöründe 10 en gelişmiş ülkenin grubuna dahil edilmiştir. Bu sebeple İtalya’ da diğer üye olan ülkeler gibi ICAO’nun belirlemiş olduğu havacılık standartlarına uymak zorundadır. İtalya’ya Konsolosluğuna yapılacak tüm başvurularda biyometrik fotoğraf özellikleri dikkate alınarak çekilen fotoğraflar kabul edilecektir.

Biyometrik Foto

Biyometrik Tanımlama Nedir?

Biyometrik tanımlama, kişinin kendisine has ayırt edici fizyolojik ve davranışsal özelliklerinin ölçümünü içermektedir. Bir biyometrik şablon, bir bilgisayar yazılımı algoritması tarafından yaratılan özelliğin makine tarafından kodlanmış bir temsilidir. Ayrı olarak kaydedilen özelliklerin güven derecesini puanlamak için yapılacak karşılaştırmalar (eşlemeler) sağlar.

Bir ülkeye seyahat etmek için yapılan başvurularda veya çipli kimlik kartlarında kullanılmak üzere istenen biyometrik fotoğraflar da aynı amaca hizmet etmektedir. Elektronik belgelerin (pasaport, nüfus cüzdanı, ikamet izni) ibraz edilmesi gereken vesikalık fotoğraflar, biyometrik fotoğraf özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış olmalıdır.

Sisteme ilk defa tanımlanan bir kişinin verileri elektronik ortamda saklanarak bir sonraki tanımlama ve eşleştirme işleminde kullanılır. Kişinin göz yapısı, bakışları, saçları, ifadeleri ve tüm yüz özellikleri kişiyi tanıma konusunda önemli veriler sağlar. Böylece kişilerin kimlik değiştirerek herhangi bir terör eyleminde bulunması, kayıt dışı bir iş yapması, hukuksuz bir davranış veya tutum ile hareket etmesi engellenir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

 • Biyometrik fotoğrafların ülkelere göre farklılık gösteren en önemli özelliği fotoğrafın boyutlarıdır. Boyutları dışında diğer biyometrik fotoğraf özellikleri her ülke için aynıdır.
 • Aynı kişiye ait fotoğrafların hepsi aynı olmalıdır. Müracaatlar sırasında genel olarak iki adet biyometrik fotoğraf istenmektedir ve her ikisi de aynı olmalıdır.
 • Fotoğraflar yeni olmalı ve kişinin güncel görünümünü yansıtmalıdır. Mutlaka renkli olarak çekilmelidir.
 • Fotoğrafın üzerinde herhangi bir karalama, iz, kırışıklık ve yırtık olmamalıdır.
 • Yüksek kaliteli çözünürlükte basılmış olmalı ve kaliteli kağıt kullanılmalıdır.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Örneği

Biyometrik fotoğraf nedir

Çerçeve ve Pozisyon

 • Çekilen bir vesikalık fotoğrafın tamamen ayırt edilebilmesi için arka plan, kişinin üzerindekilerle aynı renkte olmamalıdır. Bu nedenle arka plan seçilirken, biyometrik fotoğraf özellikleri dikkate alınmalıdır. ICAO tarafından belirlenen standartlarda biyometrik fotoğraflarda arka fonların açık renklerde ve düz bir zemin üzerine tercihen gri, krem, açık mavi veya beyaz olması gerektiği belirtilmiştir.
 • Fotoğraf sadece söz konusu kişiyi yansıtmalı, başka herhangi bir işaret, şekil, obje veya kişi fotoğraf içerisinde bulunmamalıdır.
 • Fotoğrafta başın ve yüzün tamamı, omuzların da üst kısmı tamamen gösterilmeli, başın yüksekliği 28 mm ile 32 mm arasında olmalıdır.
 • Fotoğrafta yüz ortalanarak iyi merkezlenmiş bir fotoğraf oluşturulmalıdır.
 • Gözler tam karşıya ve direkt olarak kameraya bakmalı, baş dik ve tam ortada tutmalıdır.
 • Kişinin ifadesi nötr olmalı, ağız kapalı bir şekilde poz verilmeli, gözler açık ve tamamen görünür bir şekilde olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf nedir

Odak, Renkler, Parlaklık ve Kontrast

Arka planda veya yüzde herhangi bir parlaklık, yansıma veya gölge kesinlikle kabul edilemez ve bu, biyometrik fotoğraf özellikleri arasında en çok dikkat edilen hususlardan biridir. Fotoğrafta kişinin tanınmasını zorlaştıran, ikileme düşüren herhangi bir durum varsa biyometrik fotoğraf reddedilmektedir.

Fotoğraf net olmalı ve kişinin tüm özelliklerini ayırt eden kontrast ayarlanmalıdır. Bunun dışında kişinin kendi doğal ten rengini yansıtmalı ve herhangi bir bronzlaştırma ya da renk açma işlemi uygulanmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Tesettür

Yüzün her iki tarafı da eşit bir şekilde fotoğraf karesinde yer almalıdır.

Kişi doğrudan fotoğraf makinesinin merceğine bakmalıdır. Ayrıca, biyometrik fotoğraf özellikleri kapsamında kapalı göze veya kırmızı göze kesinlikle müsaade edilmez.

Biyometrik fotoğraflarda photoshop uygulamalarına veya kişinin özelliklerini değiştiren rötuşlara izin verilmez.

Biyometrik Fotoğraf

Makyaj, Gözlük ve Başlık

Biyometrik fotoğraf çekilirken mümkün olduğunca doğal ve kişinin günlük görüntüsünü değiştirmeyecek şekilde poz verilmesi gerekmektedir. Eğer kişi günlük yaşantısında makyaj yapıyorsa fotoğraf çekilirken de yapabilir ancak, günlük yaşantısında makyaj yapmıyorsa sırf fotoğraf çektirmek için makyaj yapmamalıdır. Biyometrik tanımlamalarda, kişinin sisteme tanımlanan görüntüsü ile daha sonraki yapılacak olan eşleştirmede farklılık olması durumunda bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bu çok önemli bir husustur.

Başlık ve şapka kullanımı konusunda kesin bir ifadeyle izin yoktur ancak, dini nedenlerle türban ve tesettür kullanılıyorsa o durumda yüz tamamen görünecek bir şekilde olması şartıyla izin verilmektedir.

Biyometrik fotoğraf çektirirken mümkünse gözlük takmamak fotoğrafın daha kolay kabul edilmesini sağlayacaktır. Eğer gözlük kullanılıyorsa şeffaf camlara sahip olmalı, çerçevesi gözleri kaplamamalı ve gözlük camında herhangi bir yansıma, parlama veya karartı olmamalıdır.

Biyometrik fotograf nedir

Çocuklar İçin Biyometrik Fotoğraf

Yetişkinlerde oldukça katı bir biçimde uygulanan kurallar, çocuklar söz konusu olduğunda daha esnek olabilmektedir. Yetişkinlerde ağzın kapalı ve gözlerin açık olması şartı aranmaktadır fakat, 6 yaşından küçük olan çocuklarda nötr ifade veya kapalı ağız zorunlu olmayabilir. Ayrıca 6 aydan daha küçük olan bebeklerde gözlerin açık olma şartı aranmamaktadır.

 

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir