" /> İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir? Nasıl Olmalıdır?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraflar, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen bazı özelliklere ve standartlara sahip vesikalık fotoğraflardır.

Biyometrik pasaport uygulamaları ilk kez 2006 yılında uygulanmaya başlamıştır. Bu uygulama ile, pasaport hamilinin kimliğinin daha güvenli bir şekilde doğrulanmasına izin veren bilgilerin yanı sıra, sahtecilikle mücadele tedbirlerinin iyileştirilmesi de sağlandı. Bu sebeple belirlenen biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda katı bir politika izlenmektedir.

Tüm Schengen ülkelerinin ortak kararları doğrultusunda pasaport ve vize işlemlerinde kullanılacak olan vesikalık fotoğrafların, standartlara uygun şekilde çekilmiş biyometrik fotoğraflar olması gerekmektedir.

Schengen ülkelerinden biri olan İsviçre’de de pasaport ve vize işlemlerinde kullanılacak olan fotoğrafların biyometrik özelliklere sahip olma şartı aranmaktadır.

Biyometrik fotoğraf

Genel Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik fotoğraf çekilirken kişilerin uyması gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Belirlenen bu kurallara uyulmadan çektirilen biyometrik fotoğraflar pasaport veya vize işlemleri sırasında yapılan kontroller neticesinde geçersiz sayılarak vize veya pasaport başvuruları reddedilebilmektedir. Bu sebeple vize veya pasaport başvurusunda bulunacak kişilerin biyometrik fotoğraf çektirmeden önce, ICAO tarafından belirlenen biyometrik fotoğraf özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Kullanılabilecek Saç Modelleri

Ülkelere göre boyutlarında farklılıklar olabilen biyometrik fotoğrafların, vize başvurusunda bulunulacak olan ülkenin özelliklerine göre boyutlandırılarak çekilmesi işlemleri hızlandıracaktır.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğrafların en önemli özellikleri arasında, kişinin yüz taraması esnasında tanınmasını kolaylaştıracak ve tüm kişisel özelliklerini, yüz ifadelerini ortaya çıkaracak şekilde mümkün olduğunca makyajsız, günlük stiline uygun, gözlerin tam olarak görünebileceği biçimde, gözlüksüz ve tam karşıya bakacak şekilde çekilmiş olması bulunmaktadır.

Biyometrik fotoğraflar bir kez sisteme tanıtıldıktan sonra, kişinin diğer başvuru ve müracaatlarında kullanılmak üzere kaydedilen verileri, bir sonraki karşılaştırmalarda büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir eşleşme hatası olduğunda kişiler, zor durumda kalabilmektedir. Bu sebeple erkeklerin günlük hayatlarındaki gibi sakallı veya sakalsız, bıyıklı veya bıyıksız şekilde biyometrik fotoğraf çektirmeleri, kadınların ise, günlük hayatlarındaki gibi makyajlı veya makyajsız olarak, biyometrik fotoğraf özellikleri doğrultusunda vesikalık fotoğraf çektirmeleri gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf

İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri ve Gereksinimleri

Pasaport ve vize başvuruları sırasında ibraz edilecek olan fotoğraflar 2 adet olmalıdır. Her iki fotoğraf da biyometrik fotoğraf özellikleri taşıyan, kesinlikle orijinal ve daha önceden belirlenmiş olan ölçülerde olmalıdır.

Biçim ve Boyut

Biyometrik fotoğraf boyutu, 35mmx45mm genişlik ve yüksekliğe sahip olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf

Yüzün %65 – 75’i yer alacak şekilde ve kişinin yüz özelliklerini tamamen belirtecek biçimde düz ve ileriye doğru bakar pozisyonda açıkça gösterecek şekilde olmalıdır. Hacimli saçlara sahip kişilerin fotoğraflarında saç modeli dahil, mümkün olduğunca yüzün boyutu küçültmeden tam olarak tasvir edilmesi sağlanmalıdır. Başvuru sahibinin yüzü fotoğrafta ortalanmış şekilde olmalıdır. Ayrıca, pasaport ve vize başvuruları sırasında gerekli olan biyometrik fotoğraf özellikleri arasında güncellik şartı çok önemli bir husus olarak yer almaktadır. Bu sebeple fotoğraf, 6 aydan önce çekilmiş olmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Arka Fon Özelliği

Fotoğrafın arka planı herhangi bir desen, işaret vs içermeden düz bir şekilde ve gri renkte olmalıdır. Arka planda gölgeler, karartmalar, parlamalar, lekeler vb durumlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Fotoğraf sadece fotoğraflanacak kişiyi göstermeli, herhangi bir obje veya kişi bulunmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Yüzdeki İfade

Dişlerin görünmediği, nötr bir ifade ile gülümseyerek ve her iki göz de açık olacak şekilde çekim yapılmalıdır. Çatık kaşlar, şaşkın yüz ifadesi gibi durumlar kabul edilmemektedir.

Kafa Pozisyonu

Fotoğraflanan kişinin başı düz, karşıya bakar pozisyonda ve portre stili şeklinde olmalıdır. Belirlenen standartlar doğrultusunda biyometrik fotoğraf özellikleri içerisinde yer alan, her İki kulak ve yanakların eşit oranda fotoğrafta yer alması hususu dikkate alınmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Özellikleri ve Boyutları Nelerdir?

Biyometrik fotoğraf

Gözler ve Görüş Açısı

Kişi doğrudan kameraya bakmalı, gözler açık, canlı ve görünür olmalı, saçlar gözleri veya yüzü kapatmamalı, kamera merceği tam karşıda olacak şekilde fotoğraf çekilmelidir.

Aydınlatma Durumu

Yüz eşit şekilde aydınlatılmalı, parlamalardan kaçınmalı, net ve iyi bir görüntü oluşturacak şekilde ayarlanarak, yansıma ve gölgeler oluşmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğraf özellikleri arasında kırmızı göz olmaması gerektiği de belirtilmiştir.

Biyometrik fotoğraf

Fotoğraf Kalitesi

En az 600 dpi baskı çözünürlüğü ile kaliteli fotoğraf kağıdına basılmalıdır. Fotoğrafın rengi nötr olmalı ve cilt tonu gerçeği yansıtmalıdır. Fotoğraflar mutlaka renkli olarak çekilmeli ve fotoğraf üzerinde herhangi bir kırışıklık, leke veya yırtık olmamalıdır.

Gözlük Kullanımı

Mümkünse gözlüklerin çıkartılarak fotoğraf çekilmesi biyometrik fotoğrafın kabul edilebilirliğini artırmaktadır. Belirlenen kurallar arasında biyometrik fotoğraf özellikleri içerisinde mümkünse gözlüksüz olunması ancak, gözlük takılması gerekiyorsa da kesinlikle yüzü veya gözleri kapatmayacak şekilde olması, şeffaf cam içermesi ve hiçbir parlama veya yansıma olmadan çekim yapılması belirtilmiştir.

Biyometrik fotoğraf

Başın Kapatılması

Dini sebepler dışında başın örtülmesine veya şapka, başlık takılmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Dini sebepler ile türban veya baş örtüsü takılıyorsa, yüzün tamamı görünecek ve tanınacak bir biçimde olması gerekmektedir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir