" /> Finlandiya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir? Nasıl Olmalıdır?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Finlandiya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik Fotoğraf

Finlandiya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Finlandiya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf özellikle resmi işlemlerde kullanılmaktadır. Finlandiya’ya turistik gezi yapmak amacıyla gidecek ve üç aydan az süre Finlandiya’da kalacak kişiler Finlandiya Schengen vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Finlandiya Schengen vize başvurusu yapacak kişilerden biyometrik fotoğraf istenmektedir. Vize için gerekli olan biyometrik fotoğraf özellikleri ülkeden ülkeye özellikle fotoğrafın boyutları bakımından farklılık göstermektedir. Fakat biyometrik fotoğraflarda aranan özellikler boyut dışında birbirine benzer olmaktadır.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Ücreti Nedir?

Biyometrik fotoğraf fiyatı, vesikalık fotoğraf ücreti ile hemen hemen aynı olmaktadır. Şehirden şehre ve fotoğrafçıdan fotoğrafçıya ücret değişebilmektedir. Aynı zamanda çekilen fotoğrafın sayısı da ücreti belirlemektedir.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çekilir?

Biyometrik fotoğrafın çekim süresi, vesikalık fotoğraftaki çekim süresi ile aynıdır. Ancak fotoğrafçılarda yoğunluk olabileceği düşünülerek randevu alarak fotoğrafçıya gitmekte fayda olacaktır.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Basılır?

Biyometrik fotoğrafın basım süresi bir vesikalık fotoğrafın basım süresi ile aynı olmaktadır. Express baskılarda bu süre bir yarım saat ile bir saat arasında değişim göstermektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Bulgaristan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf bir vesikalık fotoğraf türüdür. Ancak biyometrik fotoğraf özellikleri bakımından dikkat edilmesi gereken kurallara sahip bir fotoğraf çeşididir. Özellikle en sık kullanıldığı alan vize başvurularıdır. Vize almadan önce vize alınmak istenen ülkenin konsolosluğunun web sitesine girerek ya da direkt konsolosluğa giderek istenilen biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda ve diğer evraklar hakkında bilgi alınması faydalı olacaktır.

Biyometrik Foto

Her Fotoğrafçı Biyometrik Fotoğraf Çekebilir mi?

Her fotoğrafçı, biyometrik foto çekebilmektedir. Ancak fotoğraf çektiren kişi, biyometrik fotoğraf çektireceğini fotoğrafçının tecrübeli olmasına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra fotoğrafçıya hangi ülkenin vizesi için biyometrik foto çektirileceği de belirtilmelidir. Fotoğrafçıya gitmeden önce aranarak bilgi ve randevu alınabilir. Aynı zamanda biyometrik fotoğraf fiyatı konusunda da fotoğraf çektirmeden önce bilgi almak faydalı olacaktır.

Daha önce hiç biyometrik fotoğraf çekmemiş ve biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda bilgisi sahibi olmayan bir fotoğrafçının çekimde hata yapma olasılığı yüksek olacaktır. Bu sebeple biyometrik fotoğraf çekiminde işinde uzman ve tanınan bir fotoğrafçıda, fotoğraf çektirmek daha doğru olacaktır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Çektirmek Zorunlu Mudur?

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

 • Biyometrik fotoğraf özellikleri bakımından normal vesikalık fotoğraflardan ayrılmaktadır. Biyometrik fotoğraflarda aranan özellikler şunlardır:
 • Biyometrik fotoğrafta kullanılan arka fonda beyaz renk zorunluluğu bulunmaktadır. Başka fon rengi olan fotoğraflar diğer özellikleri bakımından biyometrik fotoğraf özellikleri ile birebir aynı olsa bile kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraflarda kişinin yüzünde yüzü kapatacak şekilde bir gölge ya da başörtüsü bulunmamalıdır. Kişinin yüzünün fotoğrafta net seçilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraflarda fotomontaj ya da rötüş yapılması kesinlikle yasaktır. Kişinin yüz hatlarında ve saçında asla oynama yapılamaz.
 • Finlandiya vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf boyutu 3.5 X 4.7 mm olarak belirlenmiştir. Farklı boyutta olan biyometrik fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf özellikleri arasında önemli olan bir diğer özellik kişinin yüzünün ön profilden çekilmiş olmasıdır. Yan profilden çekilen fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Başörtüsü ya da şapka kullanan kişiler biyometrik fotoğraf çektirirken başörtüleri ya da şapkalarının yüz hatlarını kapatmasına izin vermemelidir.
 • Biyometrik fotoğraf özellikleri içinde olan bir diğer kural kişinin çektirdiği fotoğrafta mutlaka yüzü, boynu ve omuzları net görünmesi gerekliliğidir.
 • Güneş gözlüğü ile biyometrik foto çektirilemez.
 • Göz bozuklukları sebebiyle optik gözlük kullanmak zorunda olan kişilerin gözlük camları renksiz yani şeffaf cam olmalıdır. Renkli camlı gözlükler optik gözlük olsa bile kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraflarda kişinin yüzü fotoğrafta ortalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraflarda kişinin gözleri kırmızı çıkması durumunda çektirilen fotoğraf asla kabul edilmemektedir.
 • Fotoğrafın mat bir fotoğraf kağıdına basılması zorunludur. Ayrıca fotoğraf kağıdında olduğu gibi yüksek kalitede bir kağıt olmak zorundadır.
 • Gözlerin kapalı çıktığı ya da kişinin direkt karşıya bakmadığı biyometrik fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Kişi, biyometrik fotoğraf çektirirken gülmemeli ya da gülümsememelidir. Ayrıca fotoğrafta kişinin ağzı kapalı olmalıdır.
 • Fotoğrafta hiçbir şekilde kişinin yüzünde mimik olmamalıdır.
 • Küçük çocuklar ise biyometrik fotoğrafta tek başına durmalıdır. Bütün biyometrik fotoğraf özellikleri çocuklar için de geçerlidir.
 • Biyometrik fotoğraflarda kahkül kabul edilmemektedir. Kişinin alnının açık ve net görünmesi zorunludur.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir