Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Evde Biyometrik Fotoğraf Çekilebilir mi?
Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri
Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Evde Biyometrik Fotoğraf Çekilebilir mi?

Evde Biyometrik Fotoğraf Çekilebilir mi?

Fotoğrafçıda çekilen fotoğrafları çoğumuz beğenmemekle birlikte birkaç fotoğrafa da 20-40 TL arası para ödüyoruz. Çift olduğunuz ya da çocuklarınız olduğunu düşündüğünüzde bu masraf daha da artıyor. Ekonomiye yön vermek adına biyometrik fotoğrafları evinizde de çekebilir ve pasaport ile vize gibi zorunluluğu bulunan evraklarınızda kullanabilirsiniz. Tabi gerekli ekipman ile birlikte fotoğraf düzenlemem bilginizin de olması gerekiyor. Bunlar ile ilgili bilgi sahibi değilseniz; fotoğrafçıda çektirmenizi tavsiye ederiz.

Biyometrik fotoğraf

Evde Biyometrik Fotoğraf Çekimi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • Dijital kamera ve flaş sistemi

En az 5 mp civarı bir fotoğraf makinesi, telefonla olması mümkün değil çünkü fotoğrafın yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olması gerekiyor. Tabi ki flaş ve ışık unutulmamalı, makine de olan flaşlar parlamaya neden olabileceği için harici flaş ya da paraflaş ışık sisteminizin olması işlemlerinizi kolaylaştırır.

  • Beyaz arka plan

Biyometrik fotoğraf için arka fon beyaz olmak zorunda olmak zorunda olduğu için arka fon beyaz malı ya da dekupe edip düzenlenebilecek kadar açık renkte olmalıdır. Büyük beyaz bir karton arka fon işini çözebilir. Hatta beyaz düz bir perde bile arka fon için kullanılabilir.

  • Fotoğraf düzenleme programı

Adobe Photoshop ya da yeteneğinize bağlı bir fotoğraf düzenleme programı sayesinde düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Kullanılabilecek Saç Modelleri

Evde Amerika Vizesi Fotoğraf Çekimi

Öncelikle fotoğraf makinesini direk olarak kafa hizanıza getiriyorsunuz ve tripod kullanmayı unutmuyorsunuz. Tripod, hassas çekimler için zamanlayıcısı ile birlikte kullanıldığında iyi bir garanti veriyor. Arka plan sert gölgelerden korunmak zorunda olduğu için de arka plan ile arada boşluk bırakılması gerekiyor. Işık alan bir odayı tercih etmeniz fotoğraf kalitesini olumlu etkileyecektir. Aydınlatma ile yüz ifadenizden memnun kalıncaya birkaç tane fotoğraf çekin ve odak noktasın gözler olması gerektiğini unutmayınız. Fotoğrafları JPG formatında değil RAW formatında çekin, böylelikle bilgisayarda düzenleme imkanına sahip olunuz.

Biyometrik fotoğraf

Fotoğraf çekimleri sonrası en beğendiğiniz fotoğrafı bilgisayara aktarın ve boyutlandırma ve yerleştirmeyi biyometrik fotoğraf özelliklerine uygun yapınız. Amerika vizesi için boyut 2’’x 2’’ ölçüsünde olmalı ki bu da 5,1 cm’ye denk geliyor. Vize formunu doldururken fotoğrafı online yüklüyoruz ve giderken görüşmeye çıktısını götürüyoruz. Çalışma alanı 2 inçlik olurken, çözünürlük 300dpi olmalıdır. Fotoğrafı kopyalayınız.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Fotoğrafları içine kopyaladıktan sonra ‘’Smart Object’’ modunda çalıştırınız ki üzerinde düzenlemeler yapılabilsin. Arka planı beyazlatma, flaşın getirdiği parlaklığı giderme gibi olumsuzlukları ortadan kaldırabiliniz.

Fotoğraf düzenlerken belli kurallar olmalı ve bu vize, ABD için alınıyorsa örnek sayfalar önceden mutlaka incelenmelidir. Çünkü kabul edilebilir bir fotoğraf için öncelikle şartlar bilinmelidir.

Biyometrik fotoğraf

Fotoğraf yerleşimi için en son aşama fotoğraf düzenidir. Kafanın yerleştirileceği ve dikkat edilmesi oranlara özen gösterilmelidir. Şablona göre en üst ile en alt hizalar fotoğraf için kafa ve çene hizası olurken, ortada bulunan kalın çizgi ve çevresi ise, göz hizasını ifade eder. Fotoğrafı hazırlayıp, fotoğraf kâğıdı yapan bir ozalitçide baskı yaptırabilirsiniz.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir