Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Ehliyet için Biyometrik Fotoğraf
Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Ehliyet için Biyometrik Fotoğraf

Ehliyet için Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf, belirli standartlara uygun olan ve belirli ölçüler içerisinde bulunması gereken bir fotoğraf türüdür. Daha ziyade resmi işlemler ve ehliyet gibi resmi kimlik belgeleri için kullanılır. Ehliyet için biyometrik fotoğraf çekilmeden evvel fotoğrafçıya bu konu hakkında muhakkak bilgi verilmelidir. Aynı zamanda ehliyet için biyometrik fotoğraf zaman zaman diğer kimlik belgeleri için de kullanılabilmektedir.

Biyometrik Fotoğrafın Nitelikleri Nelerdir?

Biyometrik fotoğraf çekilmek için gerekli olan şeylerden en önemlisi kimliğin rahat tanınabilir bir halde olmasıdır. Hal böyle olunca da kişinin üzerinde herhangi bir şekilde şapka ya da güneş gözlüğü benzeri bir aksesuar bulunmamasıdır. Zira ehliyet için biyometrik fotoğraf çektirmek isteyenler bu halde rahat bir şekilde tanınamayabilir. Ancak elbette bu alanda düşülen birtakım tereddütler de söz konusudur. Bu gibi hallerden bir tanesi de ehliyet için biyometrik fotoğraf çekilirken kişinin sakallı olmasıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Sakal

Sakal, biyometrik fotoğrafın niteliğini ilke olarak bozan bir husus değildir. Bunun yanı sıra sağlık amaçlı gözlük kullanılması da biyometrik fotoğrafın niteliğini bozmaz. Bununla beraber ehliyet için biyometrik fotoğraf çekildikten sonra gözlük camlarındaki parlamalar basit efektler ile giderilebilir.

Pasaport için Biyometrik Fotoğraf

Başörtüsü Kullanmak Biyometrik Fotoğraf Çekilmeye Engel Olur mu?

Bunun yanı sıra ehliyet için biyometrik fotoğraf çektirenlerin başürtüsü kullanması durumunda da birtakım özel durumlar söz konusu olabilir. Öncelikle yabancı ülkeler için vize ve benzeri işlemler yapmak adına çekilen biyometrik fotoğraflarda eşarbın baş arkasından kulaklar görünecek şekilde bağlanması yeterli olacaktır. Bunun haricinde saçların gözükmesi gibi bir zorunluluk, özellikle ehliyet için biyometrik fotoğraf açısından zorunlu değildir. Bunun yanı sıra kadınların belirli bir dozda makyaj yapması da sorun yaratmayacaktır. Ancak kimliğin belirlenmesi olumsuz etkilenmemelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Hemen Çıkar mı?

Hangi şehirde olursa olsun ehliyet için biyometrik fotoğraf çekildikten sonra ödenmesi gereken ücret önceden azami olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda illere ait ticaret odaları fotoğrafçılar tarafından talep edilebilecek ücretlerin üst sınırını belirler. Yani ehliyet için biyometrik fotoğraf çekildikten sonra bu sınırların altında ücretler de talep edilebilir. Biyometrik fotoğraf çekildikten sonra bu fotoğrafların sahibine teslim edilmesi de çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Bu süre ortalama 10 – 15 dakika kadardır.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir