" /> Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
biyometrik fotoğraf

Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO tarafından belirlenen biyometrik fotoğraf özellikleri standartlarına göre, uygun makineler ile en az 600 dpi olması gereken, beyaz fonlu, belirli ölçülerde çekilen vesikalık fotoğraflara biyometrik fotoğraf denir. Biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda bilgi ve donanım sahibi tüm fotoğrafçılarda biyometrik fotoğrafınızı çektirebilirsiniz.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraflar aslında vesikalık fotoğraflarla aynı olsa da daha yüksek çözünürlüğe sahiptir ve 2005 yılı Mart ayından itibaren vesikalık çekilen bütün fotoğrafların biyometrik olması gerekmektedir. Her ülke için biyometrik fotoğraf özellikleri aynı olmasa da ebat olarak genellikle 3,5×4,5 cm olmalıdır. Fakat tarayıcılarda daha kolay algılanması için İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından önerilen fotoğraf ebadı 50x60mm’dir.

biyometrik fotoğraf

ICAO Tarafından Belirlenmiş Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütübiyometrik fotoğraf özellikleri standartlarına göre fotoğrafta yüzünüz ortalanmış olmalı ve saç modeliyle birlikte görünür olmalıdır. Fotoğrafta kesinlikle leke ve eğilip bükülme gibi durumlar olmamalıdır. Yansıma veya gölge de yasaktır. Gözleriniz net bir şekilde görünecek halde açık olmalıdır. Fotoğrafı çekerlerken mutlaka kameraya bakmalı, saçlarınızın yüz ve gözlerinizi kapatmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Baş dik olacak şekilde çekilmedir ve mimik ya da gülme kesinlikle olmadan, ağzınızın kapalı halde olması gereklidir. Biyometrik fotoğraf özellikleri arasında sakal ile ilgili net bir yasak yoktur. Kırmızı göz veya kullanıyorsanız gözlüklerinizin camlarında yansıma kesinlikle olmamalı, arka fonunuz beyaz olmalı ve yine gölge olmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi

Gözlük yansımasız olarak serbest olsa da renkli cam ya da güneş gözlüğü kabul edilmez. Gözlük camınızın kenarlarının ve çerçevesinin gözünüzü kapatmadığına dikkat etmelisiniz. Küçük çocukların yanında da başka kişi yasaktır. Zorunlu kullanmak olduklarınız dışındaki başlık, şapka vs. her şey yasaktır. Saç bitimiyle çeneye kadarki mesafeniz 32-36 mm arasında, burnunuz tam orta çizgiye uygun olacak şekilde olmalıdır. Eğer başörtülü iseniz yüzünüz çenenizin ucundan alnınıza kadar görünür halde olmalı, yüzünüzde kesinlikle gölge olmamalıdır. Biyometrik fotoğraf özellikleri arasında en çok merak edilen makyaj yüz hatlarını ve yüzdeki görünür izleri kapatması nedeniyle kabul edilmemektedir.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu Nasıl Olur?

Çek Cumhuriyeti’ne turist olarak gitmek isteyenlerin vize almaları zorunludur. Çek konsolosluğunun istediği şekilde evrak toplanmalı, eksik ve hatalı olmamalıdır. Çek Cumhuriyeti konsolosluğu randevuludur ve müracaatlar şahsen yapılmalıdır. Seyahatinizden 15-20 gün öncesinde randevu almanız işlemlerinizi yapmanızda yeterli bir süredir. Resmi pasaport sahibi iseniz 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şartı ile Çek vizesinden muaf olabilirsiniz. Çek vizesi için Çek Cumhuriyeti tarafından yetki verilen vize merkezlerine, Fahri Çek Konsolosluğuna, Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna müracaat edebilir veya internet adreslerinden başvuru formunu elde edebilirsiniz.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj

Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Çek Cumhuriyeti Turistik Vize İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

Çek Cumhuriyetine turist olarak gitmek için başvuru yaptığınızda sizden istenecek başlıca belgeler pasaport, vize başvuru formu, istenen biyometrik fotoğraf özellikleri dikkate alınarak çekilmiş fotoğraf, nüfus cüzdanı, evliyseniz evlilik cüzdanı, çocuk sahibi iseniz 18 yaşının altında sizin pasaportunuza kayıtlı çocuğunuz için anne ve babası tarafından imzalı başvuru formu istenmektedir. Bunun dışında Schengen vizesine başvuran kişinin 3 aylık maaş bordrosu, bağlı olduğu kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmak şartıyla istenir. Seyahat masrafının banka hesabınızdaki teminatı olan tutarı da görmek isteyecekler ve bu tutar kalacağınız her gün için minimum 100 lira olmalıdır. 1 hafta içinde alınmış, 3 aylık aktif hesap dökümünüz bankanın orijinal kaşesi ve imza sirküleri ile birlikte dosyanızda olmalıdır.

Bunların yanı sıra emekli iseniz maaşınızın banka dökümü, öğrenci iseniz seyahat masrafınızı karşılayan anne babanızdan her şeyin karşılanacağına dair bir dilekçeyle, onların iş evrakları ve ekonomik durumlarını da dilekçenize ek yapmanız gereklidir. Ayrıca iş durumunuzun gösterilmesi için gerekli resmi evraklarınız sigorta hizmet dökümünüz, işe giriş bildirgeniz vs. dosyanıza koymanız gereken evrakların arasında yer alıyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

biyometrik fotoğraf

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle şimdiki haliniz ile benzerlik göstermesi gerektiği için ne kadar yakın zamanda çekilirse o kadar avantaj sahibisiniz. Dikkat etmeniz istenen başlıca biyometrik fotoğraf özellikleri 35mmx45mm ebadında önden çekilmiş, kafanızın üst kısmını ve omuzlarınızı kapsayarak, beyaz arka fonda, sade bir kıyafet ile çekilmiş olmasıdır. Görme engelli değil iseniz koyu renk gözlük yasaktır. Sağlık ya da dini bir nedeniniz yok ise başınızın açık olması gerekir. Eğer başörtülü iseniz başörtünüz yüz hatlarınızı kapatmayacak şekilde olmalıdır. Ağzınız kapalı halde, yüzünüzde mimik ya da gülümseme olmadan, doğal bir ifade ile gözleriniz açık halde fotoğraf çektirmelisiniz.

biyometrik fotoğraf

Çek Cumhuriyetine Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Çek Cumhuriyetine yapılacak olan seyahatlerde seyahat sigortası yaptırmak zorunludur ve ülkeye girişte zorunlu olarak yapılması gereken bir aşı yoktur.

Açık alanlarda alkol tüketimi ve yerlere çöp atılması yasaktır. Uyulmadığı takdirde 1000 Çek Kronu cezai işlemi vardır.

Çek vatandaşları ulaşımda yıllık kartlar kullandıkları için toplu taşımada turnike kullanımı yoktur ve paso sahibi değil iseniz toplu taşımaları kullanmadan önce alacağınız bileti araç içi ya da metro girişindeki cihazlara okutmanız gerekir. Rastgele yapılan denetimlerde turist olduğunuz için arama önceliği size olacağından dolayı biletinizi okumayı unutmanız durumunda kaçak yolcu sayılacak ve 800 Çek Kronu para cezası alacaksınız.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir