" /> Biyometrik Kimlik I Biyometrik Fotoğraf Nedir
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Kimlik
Biyometrik Kimlik

Biyometrik Kimlik

Biyometrik Kimlik

Eski kimlik kartlarının 2017 yılından itibaren değiştirilmesi öngörülmüş ve başvuru yapan vatandaşlara yeni biyometrik kimlik verilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda dağıtımı yapılacak biyometrik kimlik uygulaması ile alakalı merak edilen farklı birçok konu bulunmaktadır. Merak edilenler arasında biyometrik kimlik için başvurunun nereye yapılacağı, başvuru için gerekli belgelerin neler olduğu ve hangi alanlarda kullanım sağlanacağı gibi konular yer almaktadır.

Biyometrik Kimlik

Başvuru için randevu alma işlemi

Vatandaşların biyometrik kimlik uygulamasına başvuru yapmak için Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alması gerekmektedir. Randevu alma işlemleri sayesinde zaman kaybı ve gereksiz beklemelerin önüne geçilmektedir. Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almak için Alo 199 randevu hattı aranabilir ya da internet üzerinden gerekli randevu işlemleri oluşturulabilmektedir. İsteğe bağlı olarak küçük yerleşim yerlerinde oturan kişiler yoğunluk olmaması nedeniyle direkt biyometrik kimlik başvurusu da yapabilmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Çektirmek Zorunlu Mudur?

Biyometrik Kimlik

İstenilen evraklar

2017 yılında verilmeye başlanan ve hala da başvuruları devam eden biyometrik kimlik uygulaması için gerekli olan evraklar arasında, 1adet son 6 ay da çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, eski kimlik belgesi ya da fotoğraflı kimlik belgesi yerine geçecek belgeler istenmektedir. Kimlik belgesi yerine ibraz etmek için sürücü belgesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait kimlik kartı, pasaport, evlilik cüzdanı, basın kartı, öğretmen kimliği, avukat kimlik belgesi, hakim ve savcı kimlik belgesi ya da bunların hiçbiri bulunmuyorsa muhtarlıktan alınan belge yeterli olmaktadır. Gerekli evrakların sağlanması sonrasında biyometrik kimlik için başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır. Ayrıca yeni kimlik kartlarının başvurusu için 15 liralık bir ödeme yapılması gerekmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Özellikleri ve Boyutları Nelerdir?

Biyometrik Kimlik

Kimlik teslim işlemi

Gerçekleştirilmiş olan biyometrik kimlik başvuruları sonrası verilmiş olan tüm belgeler taranmak suretiyle elektronik ortama aktarılmaktadır. Bu işlem sonrası biyometrik fotoğraf ve parmak izinin biyometrisi de sisteme geçirilmektedir. Tüm bu işlemlerin ardından oluşturulmuş olan biyometrik kimlik kartları PTT yoluyla adrese teslim edilmekte ya da tercihe bağlı olarak nüfus müdürlüklerinden teslim alınabilmektedir Başvuru işlemleri tamamlanan biyometrik kimlik kartlarının adrese teslim edilene kadar ki süreçte meydana gelen tüm işlem bilgileri, başvuru sırasında oluşturulmuş olan mail ya da SMS numarasına ulaştırılmaktadır.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir