Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?
biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Günümüzde kimlik kartları, ehliyetler ve pasaportlar yenilenirken ICAO tarafından standartları belirlenmiş biyometrik fotoğraflar kullanılmaktadır. Kullanılan biyometrik foto da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakla birlikte, fotoğraflarda sakal, bıyık, dövme, küpe, baş örtüsü, gözlük, makyaj, rimel ya da ruj gibi yüz kısmına yönelik detaylara da dikkat edilmelidir.

Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğrafta Olması ya da Olmaması Gerekenler

Biyometrik fotoğrafı, normal vesikalık fotoğraflardan daha büyük ebatlarda çekilen ve başın kocaman çıkmasından dolayı çektiren kişinin yüzünü güldüren ama mecburiyetten dolayı fotoğraf stüdyolarında çektirilebilen fotoğraflardır.

Biyometrik foto ile ilgili kuruluşlar tarafından taranarak kullanılacağı için yüksek kalitede ve arkası beyaz fon olan, belli ölçülerdeki yüzün net olarak anlaşılması gerekmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olur?

Biyometrik fotograf nedir

Fotoğrafçının Yapması Gerekenler

 • Arka fon kesinlikle beyaz olmalıdır ve arka fonda gölge ya da desen bulunmamalıdır.
 • Çerçeve ebatı 5 x6 cm olmalıdır. Erkekler için de alın ile çene arası uzunluk 36 mm, bayanlar için 32 mm olacak biçimde çerçeveye yerleştirilmelidir.
 • Yüksek kalitede 600 dpi olarak çekilmiş olmalıdır.
 • Çekilenin yüzü açık şekilde ortaya ve çerçevenin tam ortasına konulmalıdır.
 • Yüz çok karanlık ya da çok parlak olacak şekilde çekim yapılmamalıdır ve yüz üzerinde gölgeler olmamalıdır. Yüz eşit şekilde aydınlatılmalıdır.
 • Fotoğrafta leke ve baskı hatası ile çizgilenme olmamalıdır. Kontrast ve renk normalden az ya da çok olmamalıdır.

Biyometrik fotoğraf

Fotoğraf Çekilen Tarafından Yapılması Gerekenler

 • Yüz ve vücut direk kameraya bakmalıdır. Sırt ve ense dik durmalı ve kamera gözleri görmelidir. Saç ya da baş örtüsü gözleri kapatmamalı ve gölgesi dahi yüze düşmemelidir.
 • Aşırı makyaj yapılmamalı ve normal doğal haliyle yüz fotoğrafa yansıtılmalıdır. Rimel, eyeliner ya da abartılı ruj sürülmemelidir. Dövme varsa ve çıkması mümkün değilse dövmeli fotoğraf çektirilmelidir.
 • Zorunlu kullanım gerektirmeyen aksesuarlar takılmamalıdır. Toka, küpe, şapka, kep ya da peircing takılmamalıdır. Gözler görülebilecek şekilde gözlük takılmalıdır.
 • Fotoğraflar çekildikten sonra iyi korunmalı, bükülme ya da kırışma gibi olumsuzluklara maruz kalmamalıdır.
 • Dudaklar kapalı olmalı, yüzde herhangi bir mimik bulunmamalıdır. Fotoğraf çekilirken gülünmemelidir. Hafif tebessüm edilebilir.
 • Kılık kıyafete yönelik bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sadece arka fonda beyaz olacağı için beyaz kıyafet giyilmemesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf başörtülü olarak çekilebilir. Burada önemli olan yüzün örtülmemesi ya da kaşların kapanmamasıdır. Kaşlar ve gözler net bir şekilde görülmesidir.
 • Çekilen biyometrik fotoğraf üzerinde rötuş yapılmamalıdır. Sivilce ya da yaralanma yüzde mevcut ise, geçmesi beklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf kişiye özel olduğu için, bebek dahi olsa fotoğrafta kimse olmamalıdır.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Saç

Biyometrik fotoğraf

Askeri Biyometrik ile Vize Biyometriği

Biyometrik fotoğraflar, askeri personel için ve vize içinde kullanılmaktadır. Fakat istenilen özellikler farklıdır. Genel olarak çekim kuralları aynıdır ama ebatları 35 x 45 mm olmalıdır. Ülkelerin istediği vizelik biyometrik için ölçülerde değişiklik olabilir. Bunun için kurumdan net bilgi alınarak, fotoğrafçıya bilgi verilerek biyometrik fotoğrafın çekilmesidir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Fiyat ve Geçerlilik Süresi

Biyometrik foto, 6 ay süreyle geçerlidir. Biyometrik fotoğrafların altında tarih bulunur ve denildiği gibi geçerlilik süresi 6 aydır. En az 6 tane ya da 8 tane çekilir ve asgari olarak fiyatlandırma 20 TL olarak belirlenmektedir.

Kimlik için bir tane biyometrik fotoğraf yeterli olmakla birlikte pasaport ve ehliyet 2’şer tane istenilecek olup, 3 belge için toplam 4 biyometrik fotoğraf yeterli olacaktır. Kimlik için kullanılan fotoğraf, taratılıp geri verilecektir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir