" /> Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur mu? I Biyometrik Fotoğraf
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur mu?
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur mu?

Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur mu?

Biyometrik fotoğraf çekilirken kahkül olur mu sorusunu cevaplamadan önce biyometrik fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulması gerekmektedir.  Aslında genel olarak fotoğrafçılar bu konuya hakim olsa da fotoğrafın kullanılacağı yere göre istenilen talepler değişiklik gösterebileceği için arka plan ya da yüz boyu gibi farklı özellikleri bilerek fotoğraf çektirmeye gitmek daha doğru olacaktır.

Biyometrik fotoğraf, beyaz zemin üzerine çekilmiş olan ve bayanlarda 36 mm, erkeklerde 32 mm yüz boyu olarak düzenlenen, 600 dpi ve üzeri çözünürlüğe sahip olarak düzenlenmiş olan vesikalık fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraflar özel sistemler aracılığıyla yüksek çözünürlükte taranarak, sayısallaştırılır ve bu sayede fotoğraf sahibinin yüzüne dair sayısal bir harita oluşturularak, uygulama sayesinde fotoğraftaki kişi olunduğuna dair hızlı bir tespit yapılır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İngiltere Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Dikkat Edilecek Hususlar

 • Biyometrik fotoğraf çektirirken makyaj yapmak istiyorsanız, sade pastel renkleri tercih etmelisiniz ve özellikle göz çevresi makyajını abartmamalısınız. Doğal renklerle sade bir makyajı tercih ediniz.
 • Üst giyim için açık ve düz renkleri tercih ederken, çok baskı bulunan modelleri kullanmayınız. Hatta çizgili kıyafetler sayesinde daha belirgin ve güzel çıkabilirsiniz.
 • Dekolte kısmı açık olmayan ve mümkünse yakalı kıyafetleri tercih ediniz. Özellikle muhafazakar ülkelerde başvuru sırasında çok dekolteli olan kıyafetlerle sorun yaşayabilirsiniz.
 • Başörtüsü ile biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz ama başörtünüzün alın ve çene kısmınızı kapatmamasına özen gösteriniz ve yanaklarınızın da açık bir şekilde görünmesine dikkat ediniz.
 • Renkli lens kullanılmamalıdır. Çünkü biyometrik fotoğraflar yüksek çözünürlüklü olmasından dolayı göz renginiz dahi sayısallaştırılır. Fakat numaralı lens kullanıyorsanız onları da mümkün olduğu kadar renksiz tercih ediniz.
 • Yüz bölgesinde kullanıldığınız piercing gibi aksesuarları çıkarmalısınız. Erkekler küpe takmazken, kadınlarda abartılı küpelerden uzak durmalıdır.
 • Arka fon ve düz beyaz olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf açılı ya da eğik olmadan tam karşıdan olacak şekilde çekilmelidir.
 • Gülme gibi mimikler uzak durmalı ve ağız kapalı bir şekilde fotoğraf çektirmelisiniz.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Renkli Lens Kullanılabilir mi?

Biyometrik fotoğraf

 • Biyometrik fotoğraf çekilirken saçlar taranmış ve yüzü kapatmayacak şekilde taranmalıdır, yani biyometrik fotoğraf çekilirken kahkül olur mu sorusuna cevabımız ‘’Toplanması doğru tercih olacaktır’’ şeklindedir.
 • Sakal ve bıyık ile biyometrik fotoğraf çektirmenizi tavsiye etmiyoruz ama genel anlamda hep sakal ya da bıyık kullanıyorsanız ancak o zaman sakallı ya da bıyıklı fotoğraf çektiriniz.
 • Biyometrik fotoğraflar için boyutlar standart olduğu için fotoğrafları teslim aldıktan sonra herhangi bir kesim işlemi uygulamadan ilgili kuruma teslim ediniz.
 • Biyometrik fotoğrafları katlanmaması gerektiğini unutmayınız ve dış etkilerden koruyunuz. Yapıştırıcı kullanmanız gereken durumlarda ise, az yapıştırıcı kullanarak üstte bulaştırmadan yapıştırıcıyı sürünüz. Yıpranmasını engellemek için fotoğrafçı tarafından verilen özel kılıflar içerisinde saklayınız.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir