" /> Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü? Detaylar...
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?
Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Yeni kimlik kartları ile pasaport ve ehliyetlerde ICAO tarafından belirlenmiş olan standartlara göre çekilen biyometrik fotoğraf kullanılırken, biyometrik fotoğraf da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Biyometrik fotoğraf eyeliner, rimel ya da dövme, piercing gibi yüz kısmına yönelik detaylar hakkında dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır.

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Fotoğrafta Olması ya da Olmaması Gerekenler

Biyometrik fotoğraf, normal vesikalık fotoğraflara göre daha büyük ebatlarda çekildiği için başın biraz büyük çıktığı fotoğraflar olsa da kuruluşlar tarafından taranıp kullanılan vesikalık fotoğraf çeşididir.   Yüksek kaliteli ve belli ölçülerdeki, arka fonun beyaz olması gereken biyometrik fotoğraf, fotoğraf stüdyolarında çekilir.

  • Biyometrik fotoğraf çekilirken, fotoğrafçı tarafından dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu kadar, fotoğraf çektiren kişinin dikkat etmesi gerekenler vardır.
  • Hem vücut hem de yüz direk kameraya dönük olmalıdır. Sırt ve ense dik dururken, gözler direk kameraya bakmalıdır. Saç ya da başörtüsü gözleri kapatmamalı hatta gölgesi dahi yüze yansıma yapmamalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf çekiminde mümkün olduğu kadar makyaj yapılmamalıdır. Biyometrik fotoğraf eyeliner, rimel ya da ruj gibi makyaj malzemeleri sürülmeden çekilmelidir.
  • Toka, küpe, piercing, şapka gibi aksesuarlar fotoğraf çekimi sırasında takılmamalıdır. Gözlük kullanılıyorsa, gözler görünecek şekilde gözlük kullanılmalıdır.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

  • Biyometrik fotoğraf çekiminden sonra fotoğraflar iyi korunmalı ve bükülme ya da kırışma gibi olumsuzluklara maruz kalmamalıdır.
  • Yüzde herhangi bir mimik bulunmamalı ve dudaklar kapalı olmalıdır. Sadece çok hafif tebessüm edilebilir.
  • Kılık kıyafete dair herhangi bir zorunluluk bulunmazken, arka fonun beyaz olmasından dolayı beyaz renkli kıyafetler tercih edilmemelidir.
  • Biyometrik fotoğraf çekiminde başörtü kullanılabilir. Fakat burada önemli olan yüzün ve kaşların kapatılmaması çeneden alına kadar yüzün tam olarak görünmesidir.
  • Sivilce ya da yara gibi yüzde bulunan olumsuzluklardan dolayı fotoğrafçıdan rötuş talep edilmemelidir. Mümkünse yara ya da sivilcilerin geçmesi beklenildikten sonra biyometrik fotoğraf çekilmelidir.

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Fotoğraf Fiyat ve Geçerlilik Süresi

Biyometrik fotoğraf, 6 ay süre ile geçerli olmakla birlikte en az 6 tane çekilir ve yaklaşık fiyatı 20 TL civarındadır. Yukarıda belirtildiği gibi biyometrik fotoğraf standartları belli olan bir vesikalık fotoğraf türü olup, biyometrik fotoğraf eyeliner, rimel ya da aksesuar kullanımı gibi detaylara dikkat edilmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İtalya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Kimlik kartı için tek bir fotoğraf yeterli olmakla birlikte, ehliyet ve pasaport için 2 tane biyometrik fotoğraf istenilmektedir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir