" /> Biyometrik fotoğraf standartları nelerdir? I Biyometrik Foto
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik fotoğraf standartları nelerdir?
biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğraf standartları nelerdir?

Biyometrik fotoğraf standartları nelerdir?

Biyometrik fotoğraf, son zamanlarda hayatımıza fazlaca dahil olan ve standartları Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından belirlenerek; kişinin yüz bölgesinde ölçülebilir olan biyolojik izlerini gösteren ve kalite ile ebatları özel ayarlanan fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraf ölçüleri de standart olup, kesinlikle uymak gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğraf nerelerde kullanılır?

Tüm ülkeler tarafından verilen ortak kararla biyometrik fotoğraf, pasaportlarda kullanılır ve ICAO standartlarında olmayan fotoğraflar artık pasaportlarda kesinlikle kabul edilmiyor. Bu nedenle bu fotoğrafa pasaport boy fotoğraf ya da pasaport fotoğraf adı da verilmektedir. Aynı zamanda son birkaç yıldır yeni kimliklerin ülkemizde çıkarılmasına başlanması ile birlikte, kimlikler için biyometrik fotoğraflar kullanılıyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Fiyat

ICAO Standartlarındaki biyometrik fotoğraf için aranan özellikler nelerdir?

ICAO biyometrik fotoğraf için yüz hatlarından resim kalitesine, keskinlik ve kontrasttan saçlar ve yüz ifadesine, aksesuarlardan başörtüsü kullanımına, ışıktan fona birçok farklı alanda uyulması gereken standartlar zorunlu olarak belirlenmiş. İlk önce biyometrik fotoğrafların ölçü standartlarından bahsetmek gerekirse; 50×60 mm olarak belirlenmiştir.

Saç, hassas olunması gereken bir konu olup, saçlar yüzün iki yanı görünecek şekilde toplanmalı ya da saçlar kulak arkasında toplanmalıdır. Bakışlar kameraya odaklanırken, yüzde mimik ya da gülme gibi biyometrik fotoğrafı bozacak biçimlere yer verilmemesi gerekiyor. Yeni bakış ve yüzdeki mimikler açısından nötr olmanız gerekiyor.

Biyometrik Fotoğraf

Fotoğrafta ışık yüze yansıtılırken, eşit oranda yansıtılmalı ve kırmızı göze kesinlikle yer verilmemelidir. Biyometrik fotoğrafta küpe, şapka, fular, piecing ya da pipo gibi profilin görülmesini engelleyecek aksesuarlara yer verilmemelidir. Sadece zorunlu olması nedeniyle aksesuar olarak gözlüğe izin verilirken, gözlük de gözlerin görülmesini engellemeyecek şekilde takılmalıdır. Biyometrik fotoğrafı başörtüsü ile çektirmek mümkün olup, alın ve çenenin kapatılmamış olması gerekiyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Hollanda Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğrafların standartları çocuklar içinde aynı şekilde geçerli olup, küçük çocukların fotoğrafı için arka fonda kişi ya da objelerin kullanılmasına izin verilmemelidir. Çocuktan başka fotoğrafta kimse yer almamalıdır. Çocuğunda mümkün olduğu kadar nötr bir ifade ile kameraya bakması sağlanmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf bilgisayara nasıl yüklenir?

Gelişen teknoloji ile birlikte somut vesikalık fotoğraflarımızı bilgisayara yükleyip üzerinde oynayabildiğimiz gibi biyometrik fotoğrafları da bilgisayara yükleme şansına sahibiz. Bazı kullanıcılar fotoğrafları düzenlemek adına Adobe Photoshop programını kullanırken bazıları da playstore gibi teknoloji mağazalarında bulunan Passport Size Photo Editor gibi programlardan yararlanıyor.

Kullanıcılar, daha önce çekilmiş fotoğrafı kullanarak ya da o çekilmiş bir fotoğrafta olabilir; boyut, arka plan, keskinlik ve kontrast gibi ayarlara yönelik oynamalar yaparak, fotoğrafı ICAO standartlarına uygun bir biçime getirebiliyorlar. Biyometrik foto için arka plan desensiz ve renksiz hale getirilebilirken, program kullanıcılara fotoğrafta bulunan bir objeyi fotoğraftan kaldırabilme fırsatı da sunuyor ve istediğiniz sayıda fotoğrafı fotoğraf kağıdına çıktı olarak alma fırsatı da sağlanıyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Japonya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf nerede çektirebilirsiniz?

‘’Biyometrik fotoğrafı nereden çektirebilirim?’’ gibi bir soru aklınıza geliyorsa, birçok yerde bu fotoğraf çekilirken, akla ilk olarak fotoğraf stüdyoları geliyor. Herhangi bir fotoğraf stüdyosuna giderek, biyometrik foto çektirmek istediğinizi belirtirseniz, konu ile ilgili size yardım sunulacaktır. Üstelik fotoğraf çektirmek çok kısa bir süre aldığı gibi, teslim alma süreci de kısa sürmektedir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir