Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometri, kişilerin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel özelliklerini tanıyıp, kimlik saptayabilmek adına geliştirilen otomatik sistemler için kullanılan bir terim olmaktadır. Biyometrik fotoğrafın temelinin oluşmasını sağlayan biyometri, bireylerin ölçülebilir izi demektir. Bu anlamda biyometrik foto çekmenin de birtakım şartları vardır.

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan yüksek kalitede, bazı ölçü ve özellikleri bulunan yüz biyometrisinin tespit edildiği fotoğraf anlamına gelir. Biyometrik fotoğraf, çekildiği andan itibaren fotoğrafçıların yoğunluğuna bağlı olarak 15 dakika ile 4 saat zaman aralığında çıkar.

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Bayanlar en fazla biyometrik fotoğraf makyaj olur mu sorusunun yanıtını aramaktadır. Biyometrik fotoğraf çektirirken, hafif makyaj yapılmasında herhangi bir sorun yoktur. Fakat çok abartılı göz makyajı, yoğun kapatıcı renk kullanımı ve yüzünüzü olduğundan farklı gösteren makyaj asla yapılmamalıdır. Ufak kusurlarınızı gizleyebilir ve canlı görünebilmek adına hafif makyaj yapılabilir.

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Sakal ile Olur mu?

Biyometrik fotoğraf sakal ile çektirilmesi fazla tavsiye edilmez. Özellikle uluslararası seyahatlerde kullanılacaksa, aynı tarz sakal kullanmanız gerekebilir. Dolayısıyla devlet daireleri ve fotoğrafçılar, bıyık ve kirli sakal olmadan biyometrik fotoğraf çektirilmesini tavsiye eder.

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

  • Kontrast iyi ayarlanmalı ve ayrıntılar net olmalı
  • Fon desensiz ve beyaz olmalı, fonda gölge olmamalı
  • Fotoğrafta leke olmamalı ve yüzünüzün doğal renkleri yansıtılmalı
  • Gözler açık durumda, baş herhangi bir tarafa dönük olmamalı. Biyometrik fotoğrafta mimik, gülme olmadan ağız kapalı durumda çekilmeli
  • Gözler açık durumda olmalı ve saçlar gözleri kapatmayacak şekilde doğrudan kameraya bakılması gerekir
  • Kişilerin kullandığı gözlük haricinde şapka, pipo gibi nesneler yer almamalı
  • Fotoğraf üstünde yüz ortalanmalı
  • Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünmeli
  • Işık yüze eşit yansıtılmalı, gölge ve kırmızı göz olmamalı
  • Gözlük kullanan kişilerin gözlüğünün camında yansıma bulunmamalı. Kesinlikle renkli cam ile güneş gözlüğü kullanılmamalı.
biyometrik fotoğraf biyometrik fotoğraf fiyat biyometrik fotoğraf nedir biyometrik foto

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*