" /> Biyometrik Fotoğraf Örneği I Biyometrik Fotoğraf Nedir
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Örneği
Biyometrik Fotoğraf Örneği

Biyometrik Fotoğraf Örneği

Biyometrik Fotoğraf Örneği

Yenilenecek olan ya da yeni verilecek olan nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportlarda biyometrik fotoğraf kullanma zorunluluğu getirildi. Biyometrik fotoğraf nedir, ölçüleri nedir ve biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf Örneği

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Söz konusu biyometrik fotoğraf belirli standartlar çerçevesinde çekilmiş olan fotoğraflardır. 60 mm x 50 mm ebatlarında olması gereken biyometrik fotoğrafların standartları ICAO tarafından belirlenmiştir. Beyaz bir fona sahip olması gereken biyometrik fotoğraflar yüksek kaliteli olarak yani en az 600 DPİ çözünürlükte olmalıdır. Biyometrik fotoğraf örneği için fotoğrafçılardan yardım alabilir ve nasıl olduğunu görebilirsiniz.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Tesettür

Aynı zamanda yakın zamanda kimlik ya da ehliyetini değiştirmiş olan yakınlarınızın belgelerinde de biyometrik fotoğraf örneği görebilirsiniz.

Hemen hemen bütün fotoğrafçılarda ve otomatik fotoğraf makineleri ile biyometrik vesikalık fotoğraf çektirmek mümkün.

Biyometrik Fotoğraf Örneği

Nelere Dikkat Edilmeli?

Biyometrik fotoğraf çektirmeden önce nelere dikkat edilmeli, saç, makyaj ya da sakal nasıl olmalıdır gibi sorular konu hakkında en çok merak edilen noktaların başında geliyor. Fotoğraf çektirmeye gitmeden önce biyometrik fotoğraf örneği nasıldır incelemenizde yarar vardır. Çünkü biyometrik fotoğraflarda saç, sakal ve makyaj önem taşımaktadır.

Devlet tarafından uygun görülen ve çeşitli kaynaklarda yayınlanan biyometrik fotoğraf örneği ya da örneklerinde gözüken biçimde yüz hatlarını belli edecek şekilde poz verilmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ehliyet için Biyometrik Fotoğraf

Saçlar yüzü kapatmayacak şekilde ve yüz hatlarını gösterecek biçimde biyometrik fotoğraf örneği şeklindeki gibi olmalıdır.

Makyaj kısmında ise fazla aşırıya kaçmadan, yüzün şeklini ve hatlarını değiştirmeyecek şekilde yapılmış olan pastel ya da soft renklerden oluşan bir makyaj tercih edilmelidir. Biyometrik fotoğraf örneği üzerinde nasıl bir makyaj yapılması gerektiğini görebilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf örneği incelendiğinde erkeklerin sakal ya da bıyıksız fotoğraf çektirmelerinin daha uygun olduğu gözükmektedir. Ancak sakal ya da bıyık şekliniz hiç değişmiyorsa ya da sakal ya da bıyık sizler için vazgeçilmez ise o zaman bu şekilde fotoğraf çektirip, sakal ve bıyığınızda değişiklik yapmamanızı öneririz.

Biyometrik Fotoğraf Örneği

Diğer Standartlar

Biyometrik fotoğraf örneği incelendiğinde, üzerinde verilen ölçülere göre saç bitimi ile çene arasındaki mesafe 3,2 santimetre ile 3,6 santimetre arasında olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf çektirilirken dikkat edilecek bir diğer önemli nokta ise şapka kullanmamaktır. Biyometrik fotoğraf örneği incelendiğinde ışığı yansıtmayan ve renksiz camlara sahip gözlükler ile fotoğraf çekmek gerektiği de gözükmektedir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

One comment

  1. Ben yeni kimliğe geçtiğimde yaptırmıştım. Bence öyle daha iyi olmuş yüzün ebatı tam belli oluyor. Çok memnun kaldım. Açıkçası böyle bir kuralın olması iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir