" /> Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir? Nasıl Olmalıdır?
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?

Yeni kimlik kartlarının gündeme gelmesi ile biyometrik fotoğrafta hayatımıza böylece girmiş oldu. Peki, bu biyometrik fotoğraf nerede çekilir ve nasıl çekilmelidir. Biyometrik fotoğraf çektirirken nelere dikkat edilmesi gerekir. İlk önce biyometri kelimesinin anlamına bir bakalım. Biyometri; bir kişinin ölçülebilir davranışsal ve fiziksel özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş olan otomatik sistemlerdir. Kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir.

Tüm fotoğrafçılarda biyometrik özellikli vesikalık fotoğraf çektirmeniz mümkündür. Biyometrik özellikli vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenmektedir. Bu özellikler makinede okunabilen, seyahat belgelerinde kullanılan yüksek kaliteli, belirli ölçüleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edildiği fotoğraflardır.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf boyutu 50 mm x 60 mm olmalıdır. Aynı zamanda arka fonun beyaz ve desensiz olması gerekir. Arka fonda kesinlikle gölgeler oluşmaması gerekir. Eğer çekilen biyometrik fotoğraf gerekli şartları sağlamadığı takdirde kimlik başvurusu iptal edilir ve tekrar başvuru yapılması gerekir. Bu sebeple fotoğraf çeken kişiye mutlaka biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerektiğini belirtmelisiniz. 35 mm x 45 mm boyutlarında değil 50 mm x 60 mm boyutlarında olması gerektiğini belirtmelisiniz.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Hakkında Her Şey

Biyometrik fotoğraf

Schengen Vizesi İçin Biyometrik Fotoğraf

Genişlik olarak 5mm ve yükseklik olarak 45 mm olması gerekir. Fotoğraf ölçüleri 32 mm x 36 mm olması gerekir.

Amerikan Vizesi İçin Biyometrik Fotoğraf

Fotoğraf ölçüleri 51mmx 51mm olması gerekir. 51mm x 51 mm ölçüleri içerisine bireyin yüzü tam olarak ortalanması gerekir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf için Yüz Hatlarında Aranan Özellikler

Biyometrik fotoğrafta, yüz resme ortalanmış şekilde ve saç şekliniz ile tamamen görünür olması gerekir. Çekilen fotoğrafın kesinlikle katlanmamış ve fotoğraf üzerinde lekelerin bulunmaması gerekir. Resim üzerinde aşırı şekilde photoshop yapılmaması gerekir. Bayanlarda makyaj ise, yüzün doğal çizgilerini örten ve aşırıya kaçan makyaj kişinin tanınmamasına sebep olabilir. Bu yüzden makyaj, aşırı derece de olmamalı, yüzün doğal çizgilerini bozmayacak şekilde olmalıdır. Aynı zamanda biyometrik fotoğraf üzerinde kontrast iyi ayarlanmalı, buğulanma ve soluk renk olmamalı ve yüz hatları belirgin ve net olmalıdır. Gözler açık ve net olmalıdır. Saçlar uzun ise mutlaka toplanmalı ve yüzün kapanması engellenmelidir. Gözler doğrudan kameraya bakması gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Resim

Baş dik bir şekilde tutulmalıdır. Başka bir yöne çevrilmiş veya eğik olmaması gerekir. Biyometrik fotoğraf çekimi sırasında ağız kapalı ve gülme gibi mimik hareketi yapılmaması gerekir. Kırmızı göz çekilmemesi gerekir.

Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Biyometrik Fotoğrafta Gözlük

Biyometrik fotoğraf çektiren kişide gözlük kullanımı varsa gözler net bir şekilde fotoğrafta görüntülenmelidir. Gözlük camı üzerinde herhangi bir yansıma veya gölge olmaması gerekir. Fotoğraflarda güneş gözlüğü veya renkli camlı gözlük kullanılmamalıdır. Gözlük çerçevesi gözlerin görüntülenmesini engelleyecek şekilde kalın olmaması gerekir. Kalın çerçeveli ve renkli camlı gözlük kullanan bireyler, gözlüklerini mutlaka fotoğraf esnasında çıkarması gerekir.

Biyometrik fotograf nedir

Çocuklarda Biyometrik Fotoğraf

Çocuklarda biyometrik fotoğraf çekimi yapılırken başka birisi fotoğrafta olmaması gerekir. Çocuklar ağlarken veya resimde başka bir yere bakarken resim çekilmemelidir. Ayrıca şapka, bere, toka gibi aksesuarlar kullanılmaması gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Şapka ve Aksesuarlar

Kişinin gözlük dışında şapka, pipo, bere gibi aksesuarlar kullanmaması gerekir. Başörtüsü ve türbanlı olan fotoğraflar da yüz çene ucundan alına kadar mutlaka görünür olması gerekir ve yüzde gölgeler oluşmamalıdır. Erkeklerde sakal, yüz hatlarınızı örtmüyorsa ve tanınmanıza engel olmuyorsa sakalın kesilmesine gerek yoktur. Yüz bölgesinde leke izi varsa veya kusurlu ise fotoğraf üzerinde oynama yapmadan doğal olarak fotoğraf çekilmesi gerekir. Aksi halde fotoğraf kabul edilmez.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir