" /> Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir? - Biyometrik Fotoğraf Nedir
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi belgelerin düzenlenmesinden sonra hayatımıza girdi. Bu nedenle de birçok kişi tarafından merak ediliyor. 

 

Biyometrik fotoğrafın standartları, ICAO tarafından belirlenmiştir. Biyometrik fotoğraf, gerekli özelliklere sahip dijital fotoğraf makinaları tarafından çekilerek, Pasaport, ehliyet ve kimlik kartları belgelerinde kullanılıyor. Çözünürlük açısından normal fotoğraflardan ayrılıyor. Ayrıcı dijital platformda işlenmesi daha kolay.

 

Son yıllarda hayatımıza giren düzenlemeler ile birlikte bazı belgelerde biyometrik fotoğraf kullanmak zorunlu hale geldi. Bu nedenle de insanlar biyometrik fotoğraf edinmek zorunda. Dilerseniz, devlet daireleri tarafından biyometrik fotoğraf istenirken nelere dikkat ediliyor, biyometrik fotoğrafta hangi özellikler isteniyor? Ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. İşte biyometrik fotoğraf özellikleri;

 

 

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Renkli Lens Kullanılabilir mi?

 

Biyometrik fotoğraf, belirli resmi kuruluşlara verirken sizden bazı özellikler istenir. İstenilen bu ölçüler ve özellikler doğrultusunda fiziksel özelliklerinizin tam olarak ortaya koyulması istenir. Zaten, fotoğrafta biyometrik kelimesinin geçmesinin ana nedeni budur; fiziksel özelliklerinizi ortaya koymak. Eğer bu özellikleri karşıyamazsınız, başvurunuz askıya alınır veya tekrar yapılması istenir. Bu yüzden bu şartlara tam anlamı ile uymak zorundasınız.

 

Devlet yönetiminde her şeyin e-uygulamaya dökülmesi ile birlikte çözünürlüğü yüksek fotoğraflar tercih ediliyor. Bu noktada da imdada ‘Biyometrik Fotoğraf’ yetişiyor. Bilgilerinizin ve fiziksel özelliklerinizin, verilere daha iyi işlenebilmesi için aşağıda verilen özelliklere dikkat etmelisiniz. Dilerseniz, biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını sizlere verelim.

 

 • Biyometrik fotoğrafın ölçüsü 50 mm X 60 mm oranında olmalıdır. Arka fonda hiçbir detay olmamalıdır. Desensiz ve beyaz olmalıdır.
 • Fotoğrafın arka fonunda gölgeler olmamalıdır. Kişinin, son halini göstermesi gereklidir. Bu nedenle de 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 
 • Verilen ölçülerin dışında biyometrik fotoğraf getirilmesi durumunda başvuru işleme alınmaz veya tamamlanamaz. Tamamlanamayan başvurular içinde yeniden başvuru yapmanız gerekmekte.
 • Yukarıda biyometrik fotoğraf boyutu konusuna değinmiştik. Bu konuda hasas olmalısınız çünkü fotoğrafçılar tarafından 35 mm X 45 mm ebata kadar kesilme yapılabiliyor. Lütfen,  fotoğrafçınızı kesin yapmaması konusunda uyarın.
 • Saçınız fotoğraf içinde görülmeli. Yüzünüz fotoğraf içinde ortalanmış bir  vaziyette olmalı ve yüzünüz tamamen görünür olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf sakal konusunda birçok soru geliyor. Eğer, biyometrik fotoğrafı resmi bir kuruma verecekseniz sakal olmamalıdır. Ancak, resmi olmayan bir kuruma verecekseniz, o kurumun belirlediği şartlar çerçevesine sakallı olabilir.
 • Fotoğraf üzerinde lekeler olmamalıdır. Ayrıca, fotoğraf bükülmelidir, düz bir şekilde olmalıdır. 
 • Renkler ile oynanılmamalıdır. Yüzün rengi bozulmamalıdır.
 • Kontrast ayarı iyi yapılmalıdır. Netlik ile oynanmamalıdır.
 • Işık ayarı çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yüz net bir şekilde görülmelidir. Kırmızı göz olmamalıdır.
 • Eğer, gözlüklü bir şekilde fotoğraf çektireceksiniz, gözlük camınızın yansımamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, güneş gözlüğü ile fotoğraf çektirmemelisiniz.
 • Küçük çocuklar fotoğraf çekilirken, başka bir birey olmamalıdır. Fotoğrafta sadece çocuk olmalıdır.
 • Başörtülü bir şekilde çekilen fotoğraflarda çeneden alın bölgesine kadar görünür olmalıdır. 

 

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Tesettür

Tüm bu özellikleri sağladığınız zaman biyometrik fotoğrafınız kabul edilir ve biyometrik veriler sisteme işlenir. Bu sayede tüm bilgileriniz, fotoğraf ile entegre edilir.

 

 

 

 

Biyometrik fotoğraf, vesikalık fotoğraf çeken tüm stüdyolarda çekilebilir. Gerekli ekipmanları sağlayan özel stüdyolarda da çekilebilir. Biyometrik fotoğrafın ücreti ise vesikalık fotoğraflarla hemen hemen aynıdır. Boyutunun, çözünürlüğünün ve ayrıntısının daha fazla olmasından dolayı normal vesikalık fotoğtaflara göre adeti daha azdır. 

Hakkında Engin uZn

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

ReklamY

6 comments

 1. Açıklayıcı bir konu olmuş 2 hafta boyunca bu konuyu araştırdım sonunda sizin sayenizde buldum çok sağolun mesela benim gözlüğüm vardı gözlük camımının yansımaması lazımmış gerçekten bilgi için teşekkürler

 2. Merhaba Ben Muhammet.
  Bi Aralar Biyometrik Fotoğraf Nedir diye cok dusundum Google Yazinca Ilk 3te siz ciktiniz Bi Goz atiyim dedim baktim ve bilgiminedildim tessekur ederim.

 3. Barış Geçmen

  Gerçekten biyometrik fotoğraflar konusunda çok bilgi verici ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Zaten son zamanlarda biyometrik fotoğrafların ön planda olacağı aşikar bir durum. Herkesime faydalanması ve bilmesi adına çok güzel bir yazı olduğunu belirtmek isterim.

 4. Biyometrik fotoğraf nasıl çekilir nedir ne işe yarar vs vs anlatan güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş teşekkürler

 5. Harika bişey miş çok beğendim. Biyometrik foto cektirmistim bende. Bu sitenin böyle bilgi verici olması çok hoşuma gitti teşekkürler herkese. Okumaya değer bir yazı.

 6. biyometrik fotoğraf iyi bir şey gerçekten fotoğraf çekinmek için hep biyometrik fotoğraf çektiririm beğendim memnun kaldım teşekkürler normal fotoğraf iyidir gerçekten çok beğendim ben hep biyometrik fotoğraf çektiririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir