Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Nedir » Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalı?
Biyometrik fotograf nedir
Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğraf, ICAO standartları tarafından belirlenmiştir. Standartlara uygun olarak yapılmış makinelerden geçen ve kayıt altına alınan seyahat belgelerinde (Pasaport, Ehliyet gibi) kullanılan, en az 600 dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fon beyaz olacak şekilde ve kişinin dışında başka objelerin olmadığı, belli ölçülerde olan vesikalık bir fotoğraf türüdür.

Diğer vesikalık fotoğraflara göre çözünürlük kalitesi çok fazladır. Yeni verilen Pasaport, Ehliyet ve Nüfus cüzdanında kullanılması mecburidir.

Biyometrik fotograf nedir
Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik ifadesinin anlamı; insanların fiziksel karakteristiklerini ve ölçülebilir davranışsal durumlarını tanıyarak kimlik saptamadır. Bu ifade uluslar arası standart haline gelmiş otomatik sistemler için kullanılmaktadır. Kısacası biyometri, kişilerin ölçülebilir biyolojik izlerini tanımlamak için kullanılmaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Green Card Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Yüz, parmak izi ve göz bebeği olmak üzere üç tür biyometrik veri e – pasaportlarda kullanılması mümkündür. Göz bebeği biyometrisi henüz dünyada kullanılmaya başlanılmamıştır. Fakat gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Fotoğraf boyutu 50 mm x 60 mm, arka fon beyaz olmalıdır. Arka fon üzerinde gölgeler olmamalıdır. Eğer çekilen biyometrik fotoğraf gerekli şartları sağlamaz ise kimlik başvuruları iptal edilir. Bu sebeple gidilen fotoğrafçıya mutlaka biyometrik fotoğraf çektirmek istenildiği belirtilmelidir. 35 mm x 45 mm boyutlarında değil mutlaka 50 mm x 60 mm boyutlarında olmalıdır.

Biyometrik Vesikalık Fotoğraf Ölçüleri

Yüz kısmı, 45 mm olan fotoğraf boyunun %70 ve %80 arasında bir yer kaplaması gerekir. Bu alanda 32 mm ile 36 mm arasında bir ölçüyü ifade etmektedir. Bu ölçüler ile biyometrik fotoğraf nedir? Nasıl olmalı? Sorularına cevap verilmiş olur.

Biyometrik Vesikalık Fotoğraf için Aranan Özellikler

Yüz tam olarak fotoğraf kısmında ortalanmış olmalı ve saç modeli ile birlikte tamamen görünür olmalıdır. Yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Leke ve bükülmeler olmamalıdır. Aynı zamanda yüzün doğal renklerini yansıtmalı ve nötr olmalıdır. Ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır. Fotoğrafta gözler mutlaka açık olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatacak şekilde olmamalıdır ve kişi doğrudan kameraya bakmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Kişi gözlük camı kullanıyorsa cam üzerinde yansımalar olmamalıdır. Renkli cam olması durumunda fotoğraf gözlüksüz çekilmelidir. Kişinin başı dik konumda olmalı ve herhangi bir yere dönük olmamalıdır. Fotoğrafta herhangi bir gülme olmamalı ve ağız kapalı olacak şekilde çekilmelidir. Fotoğrafta kırmızı göz olmamalıdır. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, gölgeler olmamalıdır.

Biyometrik fotograf nedir
Biyometrik fotograf nedir

Kişinin zorunlu olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında herhangi bir aksesuar olmamalıdır. Şapka, güneş gözlüğü ve başlık kullanılmamalıdır. Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar açık şekilde olmalıdır. Kişinin yüzünde gölgeler oluşmamalıdır. Küçük çocukların fotoğraflarında başka bir kişi veya obje olmaması gerekir. Amerikan vizesi için 5×5 ölçülerinde olması gerekir.

Yüz hatları örtülmüyorsa, kesildiğinde tanınmanıza engel teşkil etmiyorsa sakalın kesilmesine gerek yoktur. Bayanlarda makyaj ise yüzün doğal çizgilerini örten ve aşırıya kaça bir makyaj ise yapılmamalıdır. Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında üniforma giyilmemesi gerekir.

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilmelidir?

Tüm fotoğrafçılarda biyometrik fotoğraf çekilebilmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Renkli Lens Kullanılabilir mi?

Schengen Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

5 mm genişliğinde ve aynı zamanda 45 mm yüksekliğinde olması gerekir. Fotoğrafta kişinin yüz yüksekliği en az 32 mm, en fazla 36 mm olması gerekir.

Amerikan Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Fotoğraf özelliği 51 mm x 51 mm olması gerekir. 51 mm x 51 mm çerçeve içerisinde yüzün hangi oranla yerleştiği çok önemlidir. Yanlış çekilmiş biyometrik fotoğraf kabul edilmemesinden dolayı aynı işlemlerin tekrar yapılmasına sebep olmaktadır.

Biyometrik fotoğraflarla ilgili diğer içeriklere bakmak için BURAYA TIKLAYIN!

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Nedir?

İçindekiler1 Biyometrik Nedir?2 Biyometrik Fotoğraf Nedir?3 Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir? 4 Biyometrik Fotoğraf Çekimin Dikkat …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir