Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Nedir » Biyometrik Fotoğraf Nedir?
biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik vesikalık fotoğrafların standartları ICAO tarafından belirlenir. Makinede okunabilen, seyahat belgelerinde kullanılan belli ölçü, kalite ve özellikleri bulunur. Yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflara biyometrik fotoğraf adı verilir. Biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız olduğunda herhangi bir fotoğrafçıya gidip biyometrik çektirmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Çünkü biyometrik fotoğraf normal vesikalık fotoğrafa göre daha farklı özellikleri yer alır.

biyometrik fotoğraf

Bütün fotoğrafçılar biyometrik fotoğraf çekerler. Belli özellikler sahilinde olmak kaydı İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü’nün istemiş olduğu vesikalık fotoğrafların ebatları 50×60 mm, desensiz ve beyaz fonda olması gerekir. İstediğiniz kıyafet ile biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz ama fotoğrafın fonu kesinlikle beyaz olması gerekir. Dolayısıyla beyaz renkli kıyafet giymemeniz gerekir. Fotoğrafçının yaptığı bazı rötuşlar kimliğinizin tespit edilmesinde sorun teşkil etmiyorsa yapılabilir.  Fakat gideceğiniz ülkenin sınır makamları, kimliğinizi kolay bir şekilde tespit edebilmesi ve işlemlerinizin çabuk bitmesi bakımından rötuşsuz fotoğraf kullanmanızda fayda var.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Nedir?

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik fotoğrafta saçların kulakları kapatmaması, gözlerin açık olması, başın konumu dik vaziyette olmalı, ağız kapalı olmalı, düz önden çekilmiş net görüntü olmalı, arka fon desensiz ve beyaz renkte olması gerekir.

Eğer gözlük kullanıyorsanız gözleriniz net olarak görülmeli, renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmamalı, gözlük camının üstünde asla yansımalar bulunmaması gerekir. Yaşı küçük olan çocukların fotoğrafı çekilirken, nesne ve kişiler yer almamalıdır. ICAO mevzuatı ile Pasaport Kanunu gereği bütün e-Pasaportlarda fotoğraf yer alması zorunlu bir durumdur. Başörtülü bir şekilde biyometrik fotoğrafı çektirmeniz mümkün. Bayanlar başörtüsü kullanıyorsa yüz çene ucundan alına dek görünmeli, yüzde gölgeler yer almamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalı?

 

 


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Nedir?

İçindekiler1 Biyometrik Nedir?2 Biyometrik Fotoğraf Nedir?3 Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir? 4 Biyometrik Fotoğraf Çekimin Dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir