Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?
Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik fotoğraf ne kadar sürede çıkar sorusunu cevaplandırmadan önce, biyometri ve biyometrik fotoğraf nedir sorularını cevaplandırmak sonuca ulaşmak açısından daha doğru olacaktır.

Biyometri, bireyin ölçülebilir hem fiziksel hem de davranışsal özelliklerini tanımak amacıyla kimlik saptamak için geliştirilen otomatik sitemlere verilen addır ve biyometrik fotoğrafların temelini oluşturur. Biyometrik fotoğrafta ise biyometri, kişinin ölçülebilir fiziksel izlerini ifade eder. Bu nedenle biyometrik fotoğrafın çekilmesinde belirli koşullar bulunmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik Fotoğrafın Şartları Nelerdir?

Biyometrik fotoğraflar, bir vesikalık türü olmakla beraber standartları ICAO tarafından belirlenmiş en yüksek kaliteli, ölçüleri ve özellikleri belirli olan ve yüz biyometrisi tespitinin yapıldığı fotoğraflardır.

  • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanırken, saç modeli ile beraber tümüyle görünür olmalıdır.
  • Fotoğrafta leke ya da bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olurken, yüzün doğal rengi de yansıtılmalıdır.
  • İyi Kontrast ayarlanmalı, ayrıntılar yeteri kadar keskin ve net olmalıdır.
  • Gözler net görünmeli ve açık konumda olmalıdır. Saçlar kesinlikle gözleri kapatmazken, biyometrik fotoğraf çekimi sırasında direk kameraya doğru bakılmalıdır.
  • Başın ve gövdenin konumu dik olmalı, baş kameraya dönük olmalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler yer almamalı ve ağız kapalı konumda çekilmelidir.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

  • Fon kesinlikle beyaz ve desensiz olmalı ve fonda gölgeler bulunmamalıdır.
  • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılırken, gölgeler ve yansıma bulunmamalı ve “kırmızı-göz” hatasına yer verilmemelidir.
  • Kişinin zorunlu kullanmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar hariç fotoğrafta şapka, başlık ya da pipo, vb. nesneler yer almamalıdır.
  • Başörtülü fotoğraf çekiminde yüz çene ucundan itibaren alına kadar görünür olmalı ve yüzün üzerinde gölgelerin oluşmasına izin verilmemelidir.
  • Gözler net bir şekilde görünürken, gözlük camı üzerinde yansıma ya da gölgelenme bulunmamalı, renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camına ait olan kenarlar ya da gözlük çerçevesi gözleri kapatmamalı, gözleri kapatacak oranda kalın olmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bİyometrik Fotoğraf Hemen Çıkar mı?

Biyometrik fotoğraf, fotoğraf stüdyolarında çektirilir ve biyometrik fotoğraf ne kadar sürede çıkar sorusunun cevabı ise stüdyonun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir olacaktır. Ama genel anlamda çekildiği an itibariyle fotoğrafçının yoğunluğuna göre 15 dakika gibi bir sürede biyometrik fotoğraf teslim alınır.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir