Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?
Biyometrik fotograf nedir
Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf artık ehliyetlerde, kimliklerde ve pasaportlarda kullanılmaya başlanan yeni vesikalık fotoğraf türüdür. Eski usul vesikalık fotoğraflar artık kabul edilmiyor. Aslında biyometrik fotoğrafla bir vesikalık fotoğraf türüdür. En az 600dpi şekilde yüksek kaliteye sahip olmalıdır. Arka fonun mutlaka beyaz olması ve arka planda başka hiçbir obje kullanılmaması gerekir.

Pasaport ve ehliyette mecburi fakat kimlikte hala değişim süreci devam etmektedir. Biyometrik, kelime anlamı olarak bireyin kimliğini saptamak anlamına gelir. Kişinin ölçülebilir biyolojik izini ifade eder. Biyometrik fotoğraf nedir sorusuna cevap verdik. Artık e-pasaport’da da 3 biyometrik veri kullanılmaktadır. Bunları yüz tanıma, göz bebeği tanıma, parmak izi tanıma olarak sıralayabiliriz.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik foto nedir ve özellikleri nelerdir sorularının cevabını arıyoruz.

1-Fon beyaz olmalı gölge olmamalı.

2-Fotoğrafçı yüzü ortalamalı, saçları yüzü örtmemeli.

3-Renkler doğal olmalı, yüzün renklerini yansıtmalı.

4-Gözler net bir biçimde görünmeli, güneş gözlüğü, renkli lens takılmamalı.

5-Gözlük gözü örtmemeli.

6-Gözler kırmızı çıkmamalı.

7-Şapka takılmamalı.

8-Fotoğrafta herhangi bir leke olmamalı.

9-Baş örtülü fotoğrafta yüz peçesi olmamalı. Yüz alından çeneye görünür olmalı.

10-Küçük çocuk ve bebeklerin fotoğrafta yanında kimse olmamalı.

11-Baş dik olmalı, kafa belli bir yöne eğik olmamalı.

12-Gülmemeli, ağız kapalı olmalı.

13-Mimik, ifade kullanılmamalı.

14-Ayrıntılar net görünür olmalı.

15-Çapları 50 mm X 60 mm olmalı.

Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğraf Ücretleri Ne Kadardır?

Biyometrik foto neden daha pahalıdır?

Vesikalığın yerini alan biyometrik fotoğraf, eskiden vesikalık çeken bütün fotoğrafçılarda çekilmeye devam etmektedir. Vesikalık ve biyometrik fotoğraflar fiyatları farklılık göstermektedir. Biyometrik fotoğrafın vesikalık fotoğrafa göre fiyat olarak daha pahalı olduğunu söylemek mümkündür. Stüdyodan stüdyoya göre değişen ama genelde 15-30 TL arasında değişen bir fiyat sahiptir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Makyajlı Biyometrik Fotoğraf Çektirilebilir mi?

Biyometrik fotoğraf makyajlı çektirilebilir mi?

Kadınlar tarafından sıkça sorulan ve merak edilen bir sorudur. Makyajlı biyometrik fotoğraf çekilmesinde bir sakınca yoktur. Bu yasaklanmamıştır. Yüzde bulunan yara izi ve doğum lekelerinin kapatılmaması dışında herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Yüzde bulunan ciddi cilt kusurlarının fotoğrafta görünmemesi gibi durumlar hava limanında ciddi sorunlara neden olur.

Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğrafın Faydası Nedir?

İnsanlar merak ediyor biyometrik fotoğraf nedir? Ne işe yarıyor? E-devlet sistemi gün geçtikçe yaygınlaşmakta, ülke vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmaktadır. Sistemin bu şekilde yaygınlaşması ve biyometrik fotoğraflarımızın bu ağa yüklenmesi, trafikte sahte ehliyet kullanımı, hava limanlarında sahte pasaport kullanımını ve son olarak kimlikte sahteciliği önleyecektir. Art niyetli kişilerin suç işlemesi zorlaşacaktır.

Her Ülke için Biyometrik Fotoğraf Aynı mıdır?

Biyometrik foto her ülke için aynı olabilir mi? İlk olarak bilmemiz gerekiyor ki her biyometrik fotoğraf aynı değildir. AB ülkeleri birlik içinde ortak karar alarak birbirine yakın ölçülerde benzerlik gösteren ebatlarda fotoğraflar istemektedir. Fakat Çin, ABD gibi ülkelerde fotoğraf boyutu ve tarzında ufak değişiklikler istenmektedir. Ancak biçim farklılıkları dışında istenilen özellikler neredeyse aynıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Yüzün net görünmesi, baş örtüsü kullananlar için yüzün tamamının rahatça seçilebilmesi gibi kriterleri vardır. Fotoğrafın aydınlık veya ışığın çok olduğu bir ortamda çekilmesi yüzü detaylı bir şekilde göstermesi de zorunlu olan şartlar arasındadır. Çeşitli aksesuarlarla çekilen fotoğrafların kesinlikle kabul edilmediğini bilmek gerekiyor.

Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir dendiğinde aklınıza yeni bir vesikalık türü olduğu, bu yeni vesikalık türünün bazı şartları ve kuralları olduğu güncel olarak yeni belgeler için biyometrik fotoğrafının zorunlu olduğunun bilinmesi gerekiyor.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir