Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?
Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf, günümüzde yeni verilen pasaportlarda, ehliyetlerde ve kimliklerde olması gereken ve zorunlu hale getirilmiş fotoğraf türüdür. Biyometrik fotoğraf, uluslararası kullanılmakta ve otomatik sistemler için güncel olarak kullanılmaktadır.

Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraf Ölçülerinin Nasıl Olması Gerekir?

Biyometrik fotoğraf çektirecek kişilerin aklına takılan sorulardan birisi de biyometrik fotoğraf boyutudur. Biyometrik fotoğraf, 60mmx50mm boyutlarındadır. Biyometrik fotoğrafta arka fon beyaz olur, kesinlikle arka plan dolu değildir, yüksek kalitede çekilir, ölçüler her daim aynıdır ve şartları ICAO tarafından belirlenmiş bir vesikalık fotoğraf türüdür.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Pozu

Biyometrik fotoğraf için, yüz ortalanmış olmalıdır. Alın ve çene düz bir biçimde, sabit durmalıdır. Çene ucundan alna kadar yüz, fotoğrafın içinde yer almalıdır. Kişinin saçı veyahut türbanı, yüzünü kapatmamalıdır. Gözlük kullanımına izin verilmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Fotoğraf çekilirken yüzde belirgin bir mimik olmamalıdır. Kesinlikle gülümsenmemeli, dişler gösterilmemeli ve kıpırdanmamalıdır. Sadece düz bir ifadeyle kameraya bakmanız gerekmedir. Fotoğraf için bıyık ve sakal yasak olarak geçmese de, eğer seyahat ederken bıyık veya sakal kullanmıyorsanız fotoğrafın size sorun yaratabileceği göz önünde bulundurularak, önerilmez. Şapka kullanımı da yasaktır. Ayrıca renkli lensler de sorun yaratabileceği için önerilmez.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf çektirirken, pastel renklerde ve hafif bir makyaj yapmanız sorun yaratmayacaktır. Ancak abartılı göz makyajları, abartılı renk kullanımı ve yüzünüzü normalden çok daha farklı gösterecek bir makyaj yapılması önerilmemektedir. Bu da aynen bıyık ve sakal mevzusunuzdaki gibi, fotoğraftakinin siz olduğunu kanıtlamanız konusunda sorun yaratabilmektedir. Ancak küçük kusurlarınızı gizlemek ve olduğunuzdan daha canlı görünmek için yapacağınız hafif bir makyaj yasak değildir ve günümüzde birçok kadın da, biyometrik fotoğrafı için hafif bir makyaj tercih etmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Nasıl Giyinilmesi Gerekir?

Biyometrik fotoğraf için direkt olarak belirtilmiş bir giyim biçimi mevcut değildir. Koyu ve çok baskılı üst giyim önerilmez, boynun açık olması gerekir ama dekolte tavsiye edilmez. Boynu açık gösterecek ama dekolteye kaçmayacak, açık renkte ve desensiz bir üst giyim işinizi görecektir. Çıkarılabilecek takılarınızı çıkartarak, göze batacak küpe ve kolye modellerini takmamanız önerilir. Varsa piercinglerinizi de çıkartarak fotoğrafınızı çektiriniz. Takıların çıkartılması da makyaj ve sakal bıyıktaki sebeplerle aynı sebeplerdir, sizin için daha sonrasında sorun oluşturmaması için.

Biyometrik fotoğraf nedir

Fotoğraf Kalitesi ve Adedi

Biyometrik fotoğraftaki ışık iyi ayarlanmış olmalı ve yüzünüzün normal rengini fotoğrafa iyi bir biçimde yansıtabilmeli. Ayrıntılar yeterince iyi görünebilmelidir. Biyometrik fotoğraf üzerinde herhangi bir leke, kırışıklık, kesik ya da bükülme bulunmamalıdır.

Biyometrik foto da, kırmızı göz sorunu yaşanmamalı, yani göz renginiz ne ise o net bir biçimde çıkmalı, gölgeden veya yansımadan dolayı surat farklı gözükmemelidir. Gözlük kullanımı serbesttir ama çekilecek fotoğrafta gözlükten kaynaklanan bir yansıma sorunu olmamalıdır, aksi takdirde bu bir biyometrik fotoğraf olmaz. Gözlük çerçevesi yüzünüze uygun olmalıdır yani gözünüzü kapatmamalıdır ve bakışlarınız fotoğrafta net bir biçimde algılanabilmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Ayrıca biyometrik fotoğrafınızı satın alırken başına bir şey gelme ihtimaline karşı ihtiyacınız olandan fazla satın alın. Çünkü fotoğrafın üzerinde leke oluşması, kırışması ya da yırtılması sonucu fotoğraf geçersiz sayılacak; bu da sizin fotoğraf çektirme işleminizi yeniden tamamlamanızı gerektirecektir.

Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Vizeler için Biyometrik Fotoğraf

Vizeler için de biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır fakat belli şartları vardır. Mesela fotoğraf son 3 ay içerisinde çektirilmiş olmalı, pasaportunuzda ya da önceki başka vizelerinizde kullanılmamalı ve şimdiki görüntünüzle uyuşmalıdır. Birkaç istisnai durum dışında Schengen ülkeleri, biyometrik fotoğrafı 35mmx45mm boyutlarında ister.

 


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir