Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf nedir sorusunu cevaplandırmadan önce biyometrik kelimesinin açıklanması konunun anlaşılır olması açısından önem arz etmektedir. Terim olarak biyometrik, bireylerin ölçülebilir olan davranışsal ve fiziksel karakteristik özellikleri tanıyarak kimlik saptamak amacıyla, uluslararası olarak standart hale gelmiş otomatik sistemler için kullanılır.

Pasaport için buna bağlı olarak sadece yüz ve parmak izleri biyometrileri kullanılırken; yeni kimlik kartları ve online pasaport başvuruları için de biyometrik fotoğraf şartı getirilmiştir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri Nedir?

Biyometrik fotoğraf, standart olarak 60mm X 50mm ebatlarındaki vesikalık fotoğraftır, standartları ICAO tarafından belirlenmiştir. Bu ölçülere uygun makinelerde okunur ve dijital olarak kayıt altına alınarak; pasaport ve ehliyet gibi seyahat belgelerinde en az 600dpi yüksek çözünürlükteki, arka beyaz fon olan ve başka objelerin kesinlikle kullanılmadığı fotoğraflardır.

Tüm fotoğrafçılarda rahatlıkla çektirilebilir ve hemen çekildikten sonra da teslim edilir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Avusturya Biyometik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Biyometrik fotoğraf çektirirken aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekir.

 • Saç bitimi ve çene mesafesi…

Biyometrik fotoğraf, 60mm x 50mm ebatlarında çekilen fotoğraf olduğu için saç bitiminden çeneye kadar olabilecek maksimum mesafe aralığı 3,2 cm ile 3,6 cm arasında olmalı ve burun şablona uygun tam orta kısımda yer alırken; yüz fotoğrafta tam ortalanmalıdır. Çene ucundan saçların başladığı yere kadarki sol ve sağ yüz hatları tamamen net görünürken, yüz kısmının yüksekliği resmin %70 ya da %80’ini kaplamalıdır. Kişinin yüz profili, saç modeli ya da başörtüsü ile yüzünü kapatmayacak şekilde görünür şekilde olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf nedir

 • Biyometrik Fotoğrafta Şapka ve diğer Aksesuarlar
 • Biyometrik Fotoğrafta Gözlük Konumu Nasıl Olmalı

Eğer gözlük kullanıyorsak, renkli cam ve camdaki yansımalar kesinlikle olmamalıdır. Gözlük çerçevesi yüze muntazam yerleşirken; gözlerin açık ve net olmasına dikkat edilmelidir.

ICAO Standartlarında Biyometrik Vesikalık Fotoğraflarda Aranan Özellikler

Biyometrik Fotoğraf

 • Yüz Hatları

Yüz hatları, fotoğrafta “ortalanmış” olmalı ve saçlar temiz, taranmış olarak saç modeli net şekilde görünür olmalıdır. Makyaj yapılacaksa; pastel renklerde ve sade bir makyaj tercih edilmeli ve göz makyajı abartılı şekilde yapılmamalıdır. Boynu kapatan kıyafetler giyinmemeli ve yüz bölgesinde bulunan piercing dahil tüm aksesuarlar çıkarılmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bıyık ya da sakal ile fotoğraf çektirmek pek tercih edilmezken; seyahatlerde aynı sakal ve bıyık mevcut olacaksa çekilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Biyometrik fotoğrafta tavsiye edilen ‘’bıyık ya da sakal’’ olmadan fotoğraf çektirmektir.

 • Resim Kalitesi

Fotoğrafta herhangi bir leke ya da bükülme olmamalıdır. Renkler, yüzün doğal rengini yansıtmalı ve nötr olmalıdır.

 • Keskinlik ve Kontrast

Fotoğraf için kontrast iyi ayarlanmalı, resimde ayrıntılar detaylı bir şekilde net ve keskin olmalıdır.

 • Yüz İfadesi ve Başın Pozisyonu

Fotoğraf çekimi sırasında baş konumu dik olurken; herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğrafta gülme gibi mimiklere yer verilmemeli, dişler gözükmeden ağız kapalı şekilde çekilmelidir.

Biyometrik fotoğraf

 • Arka Fon

Arka fon beyaz ve desen olmadan ve fotoğraf iyi ayarlanmış ışık eşliğinde çekilmelidir ki arka fonda gölgelerin oluşmasına izin verilmemelidir.

 • Işık

Işık ayarlaması yüze eşit şekilde dağılacak şekilde yapılmalıdır. Gölge ve yansımalar olmamalı, aynı zamanda ‘’kırmızı göz’’ fotoğrafta bulunmamalıdır.

 • Gözlükler

Gözler net bir şekilde görünmeli bu nedenle gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalıdır. Renkli camlı gözlükler ya da güneş gözlüğü fotoğraf sırasında kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları ya da çerçevesi gözlerin kapanmasına izin vermemeli ve kalın çerçeve gözlük kullanılmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ehliyet için Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotograf nedir

 • Küçük Çocuklar:

Küçük çocuklar için de biyometrik fotoğraf koşulları aynı olmakla birlikte, fotoğrafta başka kişi ya da nesneler bulunmamalıdır.

 • Şapka vb. Aksesuarlar

Kişi gözlük ve benzeri aksesuar dışında fotoğrafta şapka, pipo ya da başlık gibi aksesuarlar kullanamaz.

Biyometrik fotoğraf

 • Baş Örtüsü

Başörtülü biyometrik fotoğrafta “yüz” çene ucu ve alına kadar görünür olmalıdır. Başörtüsünün üzerinde herhangi bir gölgelenme oluşmasına izin verilmemelidir.

Biyometrik Fotoğraf Fiyatları Ne Kadardır?

Biyometrik fotoğraf, tüm fotoğrafçılarda çektirilebilir. Çektirildikten sonra kişiye kısa zaman içerisinde teslim edilir. Ancak fotoğrafçı yoğun ise, gün içerisinde teslim edebilir. Biyometrik fotoğraf fiyatı da genel vesikalık çekimleri ile hemen hemen aynı fiyattadır.

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

One comment

 1. Elbette makyaj da olur sakal da olur. Yeter ki suratınıza badana boya yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir