Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Nedir » Biyometrik Fotoğraf Kullanımı
Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

Biyometrik fotoğraflar, fotoğraf sahibi kişinin doğrudan tanınmasına yardımcı olan ve belge niteliği taşıma özelliği bulunan bir çeşit vesikalık fotoğraf türüdür. Ülkemizde de biyometrik fotoğraf bulunması zorunlu olan bazı resmi kimlikler mevcuttur. Örneğin yeni nüfus cüzdanlarında ve ehliyetlerde, biyometrik fotoğraf kullanılması şarttır. Bu makalemizde biyometrik fotoğraf nedir ve nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir sorusunun cevabı olarak, bazı özellikleri ve şartları içinde barındıran ve resmi bir nitelik taşıyan vesikalık fotoğrafa biyometrik fotoğraf denir tanımını verebiliriz. Biyometrik fotoğraf, fotoğraf sahibi kişinin ölçülebilir ve tanımlanabilir olmasına yardımcı olan ve kişinin simasındaki ilk bakışta gözle görülebilir özelliklerini yansıtan vesikalık fotoğraflara denmektedir. Pek çok ülke vize görüşmelerinde ve kişinin pasaportunda biyometrik fotoğrafının olmasına dikkat etmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf nedir sorusunun bir diğer önemli noktası da biyometrik fotoğrafların nasıl olması gerektiğidir. Çünkü bu tip vesikalık fotoğraflar normallerine göre bir takım kurallara sahiplerdir. Özel bir arka planda ve net boyutlarda olması gereken fotoğraflar pek çok vize başvurusu için benzer kuralları içermektedir.

Fotoğrafta kişinin yüzü tamamen kameraya dönük olmalı ve kişi asla yan dönmüş bir şekilde çekilmemelidir. Yine kişinin çenesinden alnına kadar olan kısmında fotoğrafa engel teşkil edecek bir nesne ya da aksesuarın bulunmaması da önemlidir. Biyometrik fotoğraf nedir denince akla gelen bir diğer faktör de gözlük kullanımıdır. Optik gözlük harici tüm aksesuar niteliği taşıyan gözlük türlerinin fotoğrafta bulunmaması gerekir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Arka Planı Nasıl Olmalıdır?

Arka plan da biyometrik fotoğraf nedir sorusunda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Çünkü arka planı uygun olmayan biyometrik fotoğraflar ülkemizde ya da başvuru yaptığınız ülkelerce kabul edilmeme ihtimaline sahiptir. Bu gibi belge niteliği taşıyan fotoğrafların arka planı mutlaka desensiz ve beyaz bir fonda olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Herhangi bir renk ya da desen içeren arka fonlarda çekilen fotoğraflar geçersiz sayılmaktadır. Aynı şekilde fotoğrafın çekildiği fonda ya da ortamda fotoğrafı çekilen kişinin dışında herhangi birinin yer almaması gerekir. Arka planda ya da fotoğrafın kadrajında yine herhangi bir nesnenin bulunmaması önemlidir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Kullanımı Neden Önem Teşkil Eder?

Biyometrik fotoğraf nedir sorusuna cevap niteliğinde kişinin tanımlanabilir olması cevabı verilir. Bu açıdan bakılınca da biyometrik fotoğrafın kullanımı oldukça önem teşkil eder. Çünkü bu tip fotoğraflar vasıtası ile kişi fark edilebilir ve tanımlanabilir. Uluslararası alanda tanımlanabilirlik oldukça önemli bir konuma sahiptir. Suç işlemiş ya da aranmakta olan kişilerin fark edilebilir olması bu sayede mümkündür.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj ve Türban Kullanımı

Biyometrik fotoğraflar ile ilgili sıkça sorulan sorulardan biri de fotoğrafta makyaj kullanılıp kullanılmaması sorusudur. Bu gibi fotoğraflarda kişi, hafif ve yüzünde bulunan herhangi belli edici bir iz varsa bunu kapatmayacak şekilde makyaj kullanabilir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik fotoğraf fiyatı

Aynı şekilde türban ya da baş örtüsü kullanan kişinin de taktığı örtünün yüzünü kapatmaması ve çeneden alna kadar açık bırakması önemlidir. Biyometrik fotoğraf nedir sorusunda bu gibi sorular da sıkça sorulmaktadır.

Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğrafın Kullanıldığı Alanlar

Biyometrik fotoğraf nedir dendiğinde ilk akla gelen sorulardan biri de bu tarz fotoğrafların kullanıldığı alanlar olmaktadır. Ülkemizde yeni geçilen kimlik sisteminde yeni yeni biyometrik fotoğraf kullanımı yapılmaya başlanmıştır. Aynı şekilde ehliyet ve aile cüzdanlarında da bu tarz fotoğrafların kullanılması tercih edilebilir.

Dünyada ise vize ve özellikle de Green Card başvurularında biyometrik fotoğrafın bulunması oldukça önem teşkil eder. Yine aynı şekilde yurt dışa çıktığınız pasaportunuzda da biyometrik fotoğrafınızın bulunması zorunludur.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Nedir?

İçindekiler1 Biyometrik Nedir?2 Biyometrik Fotoğraf Nedir?3 Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir? 4 Biyometrik Fotoğraf Çekimin Dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir