Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?
Biyometrik fotoğraf
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Uluslararası vize ve pasaport işlemlerinin olmazsa olmazı olan biyometrik fotoğraf, kendine has kuralları ve çekim yöntemleri bakımından diğer vesikalık türlerinden oldukça farklı bir yapı ve özene sahiptir. Ülkemizde de yeni getirilen kimlik ve ehliyet uygulamaları için gerekli olan bu tip fotoğraflar hemen hemen her fotoğraf stüdyosu tarafından gerekli düzen ve ortam sağlandığı taktirde çekilebilir. Oldukça farklı düzenlemeleri olan ve sıkı kuralları bulunan bu fotoğraf türü hem fotoğrafçının özen göstermesi gereken teknik düzenlemelere hem de fotoğraf sahibinin uyması gereken bir takım fiziksel kurallara sahiptir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik foto genellikle uluslararası başvurularda kullanılan ve kendi içerisinde bir düzenlemeye sahip olan bir fotoğraf türüdür. Bu gibi fotoğrafların amacı başvuru yapan kişinin tamamen tanımlanabilir olması ve fotoğraf sayesinde görsel bir kimlik tespitinin yapılmasına olanak sağlamasıdır. Bu yüzden biyometrik fotoğraf başvuru yapılmadan en fazla 6 ay öncesinde çekilmiş olması beklenilir. Daha uzun süre önce çekilmiş olan fotoğrafların kullanımı geçersiz sayılmaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Çektirmek Zorunlu Mudur?

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekim Ortamı

Biyometrik fotoğrafın çekileceği ortamın mutlaka iyi bir şekilde aydınlatılmış olması ve fotoğraf arka planının tamamen beyaz bir perdeden oluşması beklenir. Fotoğraf perdesi tamamen düz beyaz olmalı ve üzerinde hiçbir şekilde gölge, yansıma ya da desen barındırmamalıdır. Ayrıca fotoğrafı çekilen kişinin dışında herhangi birinin fotoğraf karesinde bulunması da kabul edilemez bir durumdur. Şayet bu gibi arka plan ortamı sağlandığında her yerde biyometrik fotoğraf çekimi yapılabilir.

Biyometrik Foto

Evde Biyometrik Fotoğraf Çekimi

Eğer gerekli ekipmana sahipseniz evinizde kolayca biyometrik fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Bunun için de mutlaka evinizde bir beyaz duvar önünde ya da düz beyaz desensiz bir perde önünde durarak çekimi yaptırmanız önem taşımaktadır. Ayrıca vesikalık fotoğraf çekimi için sağlanması gereken gerekli ekipmanlara da sahip olmanız oldukça önem taşır. Fotoğrafın çekimini yaptıktan sonra dijital ortamda düzenlemesini yapabilmek adına bir diz üstü ya da masaüstü bilgisayar edinmeniz de gereklidir. Bunların yanı sıra fotoğraf için gerekli olan ışık ayarlamalarını da önceden yapmış olmanız gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf

Her Stüdyo Biyometrik Fotoğraf Çekimi Yapabilir mi?

Ülkemizde hizmet veren her fotoğraf stüdyosu biyometrik fotoğraf çekimi yapabilecek donanıma ve ortama sahiptir. Vesikalık fotoğraftan yalnızca boyut ve arka plan farkı bulunan bu tür fotoğrafların çekimini her fotoğraf stüdyosu gayet kolay bir şekilde yapabilecek donanıma sahiptir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Evinizde ya da herhangi bir fotoğraf stüdyosunda biyometrik fotoğraf çektirmeyi planlıyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken oldukça önemli faktörler vardır. Bunların başında kişinin yüzünün çeneden alına kadar olan kısmının herhangi bir şekilde kapatılmamış olması gerekir. Kişi, optik gözlük dışında herhangi bir aksesuar niteliği taşıyan bir gözlük ya da yüzünü kapatacak herhangi bir parça kullanmamalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafı çekilen kişi mutlaka kameraya dönük olmalı ve yan durmamalıdır. Türban kullanmakta olan kişilerin de çene ve alın kısmı mutlaka açıkta bırakılmalıdır. Bunların dışında da fotoğraf çekimi yaptırın kişinin jest ve mimikleri de belirgin olmamalı ve kişi kameraya doğru gülmemelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Suudi Arabistan Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Her Ülke İçin Başvuruda Çekilen Fotoğraf Ortamı Aynı mıdır?

Avrupa ülkeleri için çekilen biyometrik fotoğraf ortamı her ülke için aynı olma özelliğini taşır. Fakat Green Card başvurusunda bulunacak olan kişilerin fotoğraf çekildiği ortam farklı olabilir. Örneğin ABD Green Card başvurularında arka plan düz herhangi bir ciddi renk olabilir. Yani yalnızca beyaz renk değil gri, kahverengi ya da siyah arka planlar kullanılabilir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir