Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Hakkında Her Şey
biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Hakkında Her Şey

Biyometrik Fotoğraf Hakkında Her Şey

Biyometrik fotoğraf, dünyanın birçok yerinde zorunlu olarak kullanıma geçilmiş olan bir vesikalık türüdür. Ülkemizde de ehliyet, pasaport ve yeni kimlik kartlarında biyometrik fotoğraf zorunluluğu bulunmaktadır. Kullanım için uluslararası kullanım standartları bulunan biyometrik fotoğraflar, otomatik sitemlerde kullanılmaktadır.

Biyometrik fotoğraf, 60 mm x 50 mm boyutlarda olan ve belli kurallara göre çekilen vesikalık fotoğraflardır. Dijital olarak kayıt altına alınan biyometrik fotoğraflarda, kalite yüksek olmalıdır. Arka fonu beyaz renkte olmalı ve kesinlikle başka bir nesne kullanılmamalıdır. Her fotoğrafçı da rahatlıkla çektirilebilecek olan biyometrik fotoğraflar, otomatik cihazlar sayesinde hızlı bir şekilde fotoğrafçılardan temin edilebilir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çektirirken Uyulması Gereken Şartlar

Biyometrik fotoğraf, standartları Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO)’nun belirlemiş olduğu fotoğraflardır.

Biyometrik fotoğraflar,  60 mm x 50 mm boyutunda vesikalık fotoğraflar olup, çeneden başlayıp saç bitimine kadar ki bölüm 3,2 cm ile 3,6 cm arasında ve biçime uygun burun tam orta çizgide olacak şekilde ayarlanmalıdır.  Yüz ise, fotoğrafın tam orta bölümünde yer almalıdır. Çene ucu ve saç dipleri tümüyle görünmeli be yüz duruş şekli de belli bir yüksekliğe göre ayarlanmalıdır. Yani resmin %70-70’ini kaplamalıdır.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Olur mu?

Fotoğrafı çektiren kişi saç şekline dikkat etmeli ve yüzünün kapanmasına izin vermemelidir. Baş örtüsü kullanılacaksa da yüz kesinlikle kapatılmamalıdır. Gözlük kullanılıyorsa, camları renksiz olmalıdır. Gözler gözlükten net şekilde görünmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto Nedir?

Saçlar düzenli ve taranmış, hatta yüz hatlarını ortaya çıkaracak şekilde toplanmış olmalıdır. Makyaj yapılsa bile sade bir makyaj tercih edilmelidir. Özellikle göz ve dudak için koyu renkler tercih edilmemelidir.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Bıyık ve sakal, fotoğraf sırasında kullanılması tercih edilir. Yurt dışına yolculuk sırasında eğer sakal ya da bıyık bulunmazsa sorun yaşanılabilir. Aynı tarzda olunacaksa, sakal ya da bıyık ile fotoğraf çektirmenin sakıncası yoktur. Başın dik olmasına dikkat edilmelidir ve gözler açık olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf çekimi sırasında gülmek gibi mimikler kullanılmamalıdır. Gözlük dışında hiçbir aksesuar takılmamalıdır.

Gözlük dışında fotoğraf çekiminde bir aksesuar kullanımı olmamalıdır.

Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraf Çekiminde Nasıl Giyinilmeli?

Net bir çekim olması adına boğazlı kıyafetler giyilmemelidir. Yüz bölgesinde piercing gibi takılar kullanılmamalıdır. Küpe, kolye ya da piercing gibi takılar çıkarılarak fotoğraf çekilmelidir. Fotoğrafta herhangi bir gölge bulunmamalı ve fotoğraf net bir şekilde çekilmelidir. Baş örtüsü de takılsa çeneden saç dibine kadar yüz görünmeli ve herhangi bir yüz de gölgelenmeye neden olmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ankara'da Biyometrik Fotoğraf Fiyat Aralıkları

 


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir