Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi

Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi

Biyometrik fotoğraflarda, normal vesikalık fotoğraflar gibi geçerlilik süresi vardır ve biyometrik fotoğraf geçerlilik tarihi de 6 ay gibi bir süredir. Yani çekilen biyometrik fotoğraf en fazla 6 ay içinde kullanılabilir. Bu süre dolduktan sonra fotoğrafların yenilenmesi gerekiyor. Kimlik, pasaport ve ehliyet gibi belgelerde kullanılan biyometrik fotoğraflar, bu belgelerin süresi dolduğu zaman yenilenmek istendiği zaman yenilenmek zorundadır.

Kimlik, pasaport ve ehliyetler için zorunlu olan biyometrik fotoğrafların normal vesikalık fotoğraflara göre farkları vardır ve standartları ICAO tarafından belirlenmiştir.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf İçin Aranan Şartlar

Biyometrik fotoğraf şartları aslında fotoğrafçı tarafından sağlanacak özelliklerdir. Ama yine de detayların bilinmesi fotoğraf çekimine gittiğiniz zaman sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Yüz Hatları

Eğer bayanlar makyaj yapmak istiyorsa, çok hafif bir şekilde biyometrik fotoğraf çekimi için makyaj yapabilir. Sade ya da soft renklerdeki makyajlar standartlar içerisinde yer alıyor. Özellikle göz makyajı için koyu renkler kullanılmamalıdır.

Yüzde, piercing gibi aksesuar ve takılar mevcut ise biyometrik fotoğraf çekilmeden önce çıkarılmalıdır.

Boynu kapalı giysiler giyilmeyeceği gibi, baş örtüsü kullanan kadınların yüz çevresini baş örtüsü kapatmamalıdır.

Gözlük kullananların camları herhangi bir yansıma yapmamalı ve renkli camlı gözlükler çekim sırasında kullanılmamalıdır.

Erkekler sakal ya da bıyıkla biyometrik fotoğraf çektirmek istiyorsa, pek uzun olmamasına dikkat etmelidir. Hatta mümkün olduğu kadar sakal ya da bıyıksız fotoğraf çekilmesine özen gösterilmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Fransa Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf çekilirken baş dik olmalı ve yüz de herhangi bir mimik kullanılmamalıdır. Dişler kesinlikle görünmemelidir.

biyometrik fotoğraf

Resim Kalitesi ve Arka Fon

Biyometrik fotoğraf standartları içerisinde neredeyse önemli olan özellik ve gerçekten dikkat edilmesi gereken husus fotoğrafın kalitesidir.  Bunun için biyometrik fotoğrafta lekeler olmamalı ve ışık iyi ayarlanırken yansıma ya da gölgelenmeye dikkat edilmelidir. Renkler yüzümüzün doğal rengini yansıtırken, biyometrik fotoğrafın konstrastı iyi ayarlanmalıdır. Aynı zamanda arka fon beyaz renkte olurken, fonda herhangi bir desen ya da gölge olmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Fiyat

Biyometrik Fotoğraf Ücretleri

Biyometrik fotoğraf, fotoğraf stüdyolarında rahatlıkla çektirebilir. Biyometrik fotoğraf fiyatları, fotoğrafçıya göre değişkenlik gösterirken; normal vesikalık fotoğraf fiyatlarından çok da yüksek değildir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir