" /> Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019 - Biyometrik Fotoğraf Nedir
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Fiyat » Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019
Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik fotoğraf fiyatı 2019 yılı için ne kadar olmuş bunun incelemesini yapmadan önce biyometrik fotoğraf nedir ve nerelerde kullanılır sorularını cevaplandırmak da gerekmektedir.

Biyometrik fotoğraf, vesikalık fotoğraf türü olup, standartları ICAO adlı kuruluş tarafından belirlenmiş olan özel dijital makinelerde okunabilen yüksek kaliteli, ölçüleri ve özellikleri belli olan yüz biyometrisi tespiti için kullanılan fotoğraflardır. Biyometrik fotoğraflar pasaportlar dışında ehliyet ve yeni kimlik kartlarında zorunlu olarak kullanılır.

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik Fotoğrafın Özellikleri

Biyometrik fotoğrafların kendine haz özellikleri bulunmaktadır.

 • Beyaz fonda ve desen olmadan ebatı 50 mm X 60 mm olarak çekilmelidir.
 • Arka fon kesinlikle beyaz olmalı ve fon üzerinde gölgelenmeler olmamalıdır.
 • Kişinin son halini göstermesi için son 6 (altı) ay içinde çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır.
 • Normal vesikalık fotoğrafların ebatları 35 x 45 mm olmakla birlikte, biyometrik fotoğrafların ölçülerine uyulmak zorunluluğu vardır.
 • Yüz, fotoğrafta ortalanmış bir şekilde yer almalı ve saç modeli de fotoğraf üzerinde görünür olmalıdır.
 • Fotoğrafta leke ve bükülme olmamalıdır. Renkler nötr olurken, yüzün doğal renkleri de fotoğraf aracılığıyla yansıtılmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanırken, ayrıntılar hem keskin hem de net olmalıdır.
 • Gözler açık bir biçimde direk olarak kameraya bakmalı ve en önemlisi net olarak görünmelidir. Saçlar kesinlikle gözleri kapatmamalıdır.
 • Işık yüze eşit bir ölçüde yansıtılırken, gölgeler ya da farklı yansımalar bulunmamalıdır. Fotoğraf üzerinde “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Gözler net bir şekilde görünürken, gözlük kullanılıyorsa gözlük camı yansımalara neden olmamalı, aynı zamanda renkli camlı gözlükler ya da güneş gözlüğü çekim sırasında kullanılmamalıdır. Aynı zamanda gözlük camı kenarı ya da çerçevesi kişinin gözlerini kapatacak oranda kalın olmamalıdır.
 • Küçük çocukların fotoğraf çelimi sırasında başka nesneler ya da başka kişiler bulunmamalıdır.
 • Kişi tarafından zorunlu kullanılmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar hariç, fotoğraf çekimi sırasında şapka, pipo gibi başka nesneler kullanılmamalıdır.
 • Başörtülü fotoğraflar için yüz çene ucundan başlayarak alına kadar görünür bir biçimde olmalı ve yüzde gölgelenmeler oluşmamalıdır.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İstanbul'da Biyometrik Fotoğraf Fiyat Aralıkları

Farklı fonların kullanıldığı ya da farklı ebatlarda fotoğrafların başvuru sırasında getirilmesi durumunda başvuru tamamlanamamaktadır. Başvuruyu tamamlasalar bile kimlik kartları tanzim sırasında kalite kontrolünden geçememekte ve iptal edilmemektedir. Tabi bu da başvurunun yenilenmesini gerektirir.

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çekilir?

Biyometrik fotoğraf, tüm fotoğrafçılarda çektirilir ve 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde fotoğrafçının yoğunluğuna göre alınır. Biyometrik fotoğraf fiyatı 2019 yılı için ilden ile değişiklik göstermekle birlikte 15 TL ile 30 TL arasında fiyat olarak değişkenlik gösterir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Kimlik

Biyometrik Foto Fiyat 2020

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ücreti2 Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Biyometrik Fotoğraf Ücreti Yasal işlemlerde yaşanan zorunluluktan dolayı …

ReklamY

One comment

 1. Daha dün kimlik yenilemek için biyometrik resim çektirdim ve 6 tanesi için 30 TL para aldılar. Resmen soygun bu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir