" /> Biyometrik Fotoğraf Fiyat Aralığı Ne Kadardır? Biyometrik Fotoğraf Nedir
Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Fiyat » Biyometrik Fotoğraf Fiyat Aralığı Ne Kadardır?
Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğraf Fiyat Aralığı Ne Kadardır?

Biyometrik Fotoğraf Ücreti

Biyometrik demek kişilerin ölçülebilen davranışsal ve fiziksel özelliklerinin uluslar arası olarak standart edilmesidir. Başlangıçta seyahat belgeleri olan pasaportlarda karşılaşılan bu terim kimliklerde ve ehliyetlerde de karşımıza çıkmaktadır. Biyometrik fotoğraf ölçüleri standartları ICAO (international civil aviation organization = uluslararası sivil havacılık örgütü) tarafından saptanmıştır. Biyometrik ölçüler, fotoğraf, parmak izi ve göz bebeği izlerini içerir. Belli makinelerde okunabilen özellikte biyometrik fotoğraf ölçüleri standarttır.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Biyometrik Fotoğraf Fiyat

Biyometrik fotoğraf ölçüleri içinde fotoğraf çektirmek önceleri belli başlı stüdyolarda mümkündü. Bu sebeple fiyatları da oldukça yüksek tutuluyordu. Günümüzde yeni kimlik kartları için de gerekli olduğundan hemen hemen her fotoğrafçıda çekilebilmektedir. Ayrıca serbest rekabet gereği halen çeşitli kampanyalar da düzenlenmektedir.

Farklı illerde piyasanın durumuna göre fiyatlar oynamaktadır. Biyometrik fotoğraf ölçüleri kullanılan fotoğraflar için ortalama 4 adet, 8 adet ve 10 adet üzerinden fiyat verilmekte yanında bazı promosyon hediyeler teklif edilmektedir. Belirli bir fotoğrafçıya gidilmiyorsa birkaç yerden fiyat almakta fayda vardır. 4 adedi 10 ile 15 TL arasında değişmektedir. 8 adet 15 ile 20 arasında ve 10 adedi 20 ile 25 TL civarında olmaktadır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar?

biyometrik fotoğraf

Biyometrik fotoğraf ölçüleri, vesikalık fotoğraf ölçülerinden daha büyük olduğundan fiyatta biraz fazla olmaktadır. Kullanılan malzeme artışına bağlıdır. Ayrıca birkaç saat beklenmektedir. Bazı fotoğraf stüdyoları isteğe bağlı olarak vesikalık da basabilmektedir.

Pasaportlar dışında yeni kimlik kartları için de biyometrik fotoğraf ölçüleri istendiğinden sınırlı süre boyunca kampanyalar düzenlenmektedir. Bazı stüdyolar 18 adet fotoğrafı 20 TL gibi bir fiyata yapabilmektedir. Bu süre tanıtım için kullanılmakta ardından normal fiyata geçilmektedir.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Biyometrik fotoğraf eskinin vesikalık fotoğrafından farklı olarak daha yüksek çözünürlüktedir. Çözünürlük ölçütü en az 600 dpi olmalıdır. Ebat olarak 60 mm’ye 50 mm olmalıdır. Çene alt ucu ile alın üst sınırı arasındaki mesafe 32 mm ile 36 mm arasında olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Fiyatları

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Biyometrik Fotoğrafta Duruş

Hemen hemen tüm fotoğrafçılarda biyometrik fotoğraf ölçüleri içinde fotoğraf çektirilebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu yüz hatlarının belirgin olması ve arka fonda herhangi bir obje veya gölgelenme olmamasıdır. Yüz karşıdan her iki kulak görülecek şekilde çekilmelidir. Saçlar düzgün taralı ve yüzün herhangi bir kısmını örtmemelidir.

Herhangi bir mimik yapılmamalı sabit bir duruş ile yüz hatları ortada olmalıdır. Burun orta hatta bulunmalı; herhangi bir yöne dönülmemelidir.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri belirli makinelerde okunabilecek şekilde saptanmış olmalıdır. Bu standardın dışındaki fotoğraflar özellikle diğer ülkelere vize başvurusu sırasında kabul edilmeyeceğinden işlemlerin uzamasına neden olabilir.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Yüz hatları ortalanmış ve sabit bir bakışla, mimiksiz olmalıdır. Gözlük kullanılıyorsa renksiz ve bakışları kapatmayan şekilde takılmalıdır. Camda olabilecek renklenmeler veya yansımalardan kaçınılmalıdır. Başörtüsü kullanılıyorsa yüz tamamen ortaya çıkacak şekilde örtülmelidir. Yüzün herhangi bir bölgesini kapatmaması ve yüzde gölgelenme yaratmamasına çalışılmalıdır. Boynu kapatmayan giysiler tercih edilmelidir. Küpe, piercing ve kolye gibi takılar çıkarılmalıdır.

Fotoğrafta gölgelenme, bükülme olmamalı yüz hatları doğal renginde görüntülenmelidir. Makyaj yapılıyorsa gayet sade bir makyaj tercih edilmeli abartıya kaçılmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Sakal Olur mu?

Biyometrik fotoğraf ölçüleri içindeki fon beyaz olmalı. Kontrast iyi ayarlanmalı ve sınırlar net çıkmalıdır. Arkada herhangi bir obje veya gölgelenme olmamalıdır. Çocuklarda yardım eden kişi gözükmemelidir.

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Işık Özelliği

Işık ayarına dikkat edilmeli yüzde gölgelenme veya yansıma olmamalıdır. Yüzün her tarafı eşit miktarda ışık almalıdır.

Baş dik tutulmalı, dişler görünmeyecek şekilde ağız kapalı olmalıdır.

Genel olarak sakal ve bıyık kullanılmaması tavsiye edilmekteyse de (özellikle pasaportlar için) kullanmaktan vazgeçmeyenler için sakalın ve bıyığın bakımlı olmasına özen gösterilmelidir.

Biyometrik fotoğraf

Nerelerde Kullanılır?

Pasaportlarda, yeni kimliklerde ve yeni ehliyetlerde kullanılmaktadır.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Kimlik

Biyometrik Foto Fiyat 2020

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ücreti2 Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Biyometrik Fotoğraf Ücreti Yasal işlemlerde yaşanan zorunluluktan dolayı …

ReklamY

One comment

  1. Sizin yazdığınızdan çok daha pahalı. Resmen kazıklıyorlar insanları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir