Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf Nedir » Biyometrik Fotoğraf Çekimi Nedir? Nasıl Olmalı?
Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekimi Nedir? Nasıl Olmalı?

Hemen hemen her fotoğraf stüdyosu biyometrik fotoğraf çekimi hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Tabi bunun için de stüdyoda uygun ve donanımlı bir arka planın bulunması ve fotoğraf çektiren müşterinin de belli kuralları yerine getirmesi beklenilir. Bu yazıda biyometrik fotoğraf çekimi üzerine belli kural ve gerekli duyulan etkenlerden bahsedeceğiz.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf bir vesikalık fotoğraf türü olarak geçmektedir. Fakat kendine ait bazı özel kuralları mevcuttur. Her ülkenin de belirttiği bir takım biyometrik fotoğraf çekimi özellikleri vardır. Bu yüzden ülkeden ülkeye değişen bu kurallara dikkat etmek elzemdir. Biyometrik fotoğrafın nasıl olması gerektiği Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenir. Bu belirtilenler çerçevesinde çekilen biyometrik fotoğraflar kabul görür.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Sakal Olur mu?

Biyometerik Fotoğraf Çekimi Nasıl Bir Ortamda Gerçekleştirilmelidir?

Biyometrik fotoğraf çekimi elbette özel hazırlanmış bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Fotoğrafın çekildiği ortamın arka planının mutlaka beyaz olması gerekmektedir. Ayrıca arka planda beyaz bir boşluk dışında herhangi bir objenin bulunmaması elzemdir. Aksi taktirde ICAO tarafından belirtilen kurallara uyulmamış olur. Bu da vize görüşmelerinde ve diğer resmi ortamlarda sorun teşkil eden bir faktördür.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Sözcüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Biyometrik kelimesi kişilerin kimliklerinin hiçbir şüphe barındırmadan tam anlamıyla tanımlanması anlamına gelen bir terimdir. Bireylerin belirgin, farkedilebilir ve ölçülebilir özelliklerinin tespit edilmesi ve tanımlanması için kullanılır. Terim, uluslararası standartlarda bu şekilde tanımlanmaktadır. Biyometrik fotoğraf çekimi de bu tanımlanabilir faktörleri içermelidir.

Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik fotoğrafın başlıca kullanıldığı alanlar; yeni kimlikler, ehliyetler ve pasaportlardır. Özellikle de yeni pasaport ve yeni kimlik başvurusunda bulunduysanız mutlaka biyometrik fotoğraf çekimi yaptırmış olmanız gerekir. Ayrıca bu fotoğraf çeşidi vize başvurularında da mutlaka bulundurulması gereken belge ve evrakların başında gelir. Uluslararası standartlar çerçevesinde tanınabilir ve fark edilebilir olmanız oldukça önem teşkil eder.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf

Biyometerik Fotoğrafların Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf çekimi oldukça özen isteyen bir iştir. Fotoğrafın da belli başlı kurulları mevcuttur. Fotoğrafın boyutu 50 mm x 60 mm şeklinde olmalıdır. Çekimin ise mutlaka son 6 ay içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Fotoğrafta herhangi bir yırtılma ve bükülme olmamalıdır. Kontrast iyi ayarlanmalı ve renkler nötr bir şekilde gözükmelidir. Doğallık biyometrik fotoğrafların en belirgin özelliklerinden biridir. Fotoğraf üzerinde herhangi bir gölge yansıması bulunmaması gerekir, ışık kırılmaları da engellenmelidir. Kırmızı göz kusuru olan fotoğraflar da kabul edilmemektedir. Fotoğrafçı fotoğrafı çekilen kişinin yan dönmesini engellemelidir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çektirebilmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar Nelerdir?

Biyometrik fotoğraf çekimi için fotoğrafı çektiren kişinin de dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu konuda sıkça sorulan soruların başında fotoğraf çektiren kişinin makyajlı olup olmaması gelmektedir. Makyaj konusu biyometrik fotoğraflar için çok önem teşkil etmemektedir. Makyajın fazla aşırıya kaçmaması yararınıza olabilir. Örneğin yüzde belirgin ve tanımlanabilen lekeler varsa bunların makyaj ile kapatılmaması gerekir. Bunu haricinde hafif makyaj herhangi bir sorun teşkil etmez.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Nedir?

Biyometrik fotoğraf çektiren kişi gözlük takmak zorundaysa fotoğrafçının kullanılan gözlükten hiçbir şey yansımamasını ayarlaması gerekir. Optik gözlük harici herhangi bir güneş gözlüğü ya da aksesuar tarzı gözlükler takılmamalıdır. Fotoğrafta şapka, pipo, bere gibi aksesuar ve nesneler de bulundurulmamalıdır. Şayet fotoğraf çektiren kişi baş örtülü ya da türbanlıysa kişinin yüzünün çene ucundan alına kadar tamamen görünür olması şarttır. Ayrıca türban üzerinden herhangi bir gölge yansımamalıdır. Eğer biyometrik fotoğrafı çekilen kişi çocuk ise yanında herhangi başka bir nesne ya da birinin bulunmaması gerekir.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Eyeliner Sürülür mü?

Biyometrik Nedir?

İçindekiler1 Biyometrik Nedir?2 Biyometrik Fotoğraf Nedir?3 Biyometrik Fotoğraf Nerelerde Çektirilir? 4 Biyometrik Fotoğraf Çekimin Dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir