Popüler

Home » Biyometrik Foto » Biyometrik Foto Nedir? Nasıl Olmalıdır?
Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Foto Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik Fotoğraf

Kimlik belgesi, pasaport, vize gibi resmi işlem gerektiren belgeler için kullanılan, belli başlı kurallar çerçevesinde oluşturulan, müracaat eden kişinin kendine has özellikleriyle tanımlanmasını, tanımlanan verilerin elektronik ortamda saklanarak ilerleyen dönemlerde kişiyi tekrar tanımak için kullanılmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş, bazı standartları olan vesikalık fotoğraflara biyometrik fotoğraf denmektedir.

Biyometrik Foto
Biyometrik Foto

Biyometri Nedir?

Biyolojik özelliklerin gözlemlenmesi sonucu yapılan istatistiksel analize biyometri denir. Biyometri, bireylerin kendine has özelliklerine ait verilerinin tanımlanması, depolanarak saklanması ve gerektiğinde tekrar kullanılmasını içeren bir uygulamadır.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Standartları ICAO tarafından belirlenen, kimlik, pasaport gibi kişiye özgü belgelerde bulunması gereken, çeşitli özellikleri ve detayları bulunan, kişinin hızlı ve güvenilir bir biçimde tanınmasını, tespit edilmesini veya karşılaştırılmasını kolaylaştıran yüksek çözünürlük özelliğine sahip fotoğraflardır.

Biyometrik Foto

Nerede Çekilir?

Gün geçtikçe kullanım alanları genişleyen biyometrik foto, gerekli şartları taşımak suretiyle tüm fotoğrafçılar tarafından çekilebilmektedir. Acil durumlarda veya herhangi bir müşteri yoğunluğu olmadığı durumlarda genellikle 10-15 dk gibi kısa bir sürede teslim edilebilmektedir. Fotoğrafta bulunacak herhangi bir kusur, başvurunun reddedilmesine neden olabilir. Bu sebeple fotoğrafçının standartlar gereği tüm kurallara uygun çekim yapması gerekmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Sakal Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf Formatı ve Miktarı

Türkiye’ de biyometrik fotoğraf için gerekli ölçülerin 50mm x 60mm olması gerekir. Ölçüler ülkelere göre farklılık gösterebileceği için, diğer ülkelerin resmi işlemleri için başvuruda bulunacak olan kişilerin biyometrik foto ölçülerini öğrenmesi gerekmektedir. Başvurular esnasında farklı boyutlarda olan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayarak iptal edilebilmektedir bu sebeple fotoğrafın ölçüleri oldukça önemlidir.

Biyometrik fotoğraflarda, yüz ortaya hizalanmış, saçlar başın iki yanında görünür bir vaziyette, gözler açık ve tam karşıya, kameraya nötr bir ifade ile bakar pozisyonda olmalıdır. Çekim esnasında yüzde bulunan takı veya piercing gibi aksesuarların çıkartılması gerekir.

Biyometrik Foto

Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş ve mevcut durumu yansıtan nitelikte olması gerekmektedir. Bunun dışında biyometrik fotoğraf çekimlerinde belli bir kıyafet kuralı bulunmamaktadır ancak, şapka ve benzer aksesuarlara izin verilmez. Yalnızca dini inanışlar sebebiyle yüzün tanınmasını veya yüzün bölümlerinin görünmesini engellemeyecek şekilde takılmış başörtüsüne müsaade edilmektedir. Kişi eğer zorunlu nedenlerle gözlük kullanıyorsa, gözlük camı mutlaka saydam, çerçevesi gözleri kapatmayacak kalınlıkta olmalıdır. Renkli camlı gözlüklerle biyometrik fotoğraf çekimi yapılamayacağı gibi, gözlük camında herhangi bir parlama veya yansıma olmamalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Ayrıca, arka fon beyaz ve desensiz olmalı, ışık yeterli düzeyde olmalı ve fonda herhangi bir obje yer almamalıdır.

Yüksek kaliteli ve en iyi çözünürlükte baskı yapılması gereken biyometrik foto üzerinde renk kaybı, kırışıklık, bulanıklık, leke veya gölge olmamalıdır. Netlik, kontrast ve parlaklık iyi ayarlanmalıdır. Kaliteli, düşük parlaklıkta veya mat bir fotoğraf kağıdına baskı yapılmalı, kağıt normal kalınlıkta olmalı, karton gibi kalın kağıda baskı yapılmamalıdır.

Yapılan başvurular için genellikle 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Çoğaltma veya kopya fotoğraflarda baskı kalitesi değişebileceğinden, her iki fotoğrafın da mutlaka orijinal olması gerekir.

Biyometrik Foto

Biyometrik Fotoğrafta Makyaj Veya Sakal

Genel olarak bayanların çoğunlukla makyaj yapması sebebiyle, biyometrik fotoğraf çekimlerinde de yüz hatlarını değiştirmeyen, yüzdeki lekeleri, izleri kapatmayan bir makyaj serbest bırakılmıştır ancak, kişinin yüzünü değiştiren, lekelerini kapatan kısacası normal haline göre farklılıklar meydana getiren türde makyaj, kişi için yapılacak taramalarda hatalar meydana getirerek sıkıntı doğuracaktır. Bu sebeple makyaj konusunda dikkatli olmak gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Almanya Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Sakallı şekilde fotoğraf çektiren erkeklerin ise, kimlik tespiti yapılan yerlerde aynı sakal şeklini koruması gerekir. Sakallı görüntünün korunmadığı, sakalın kesildiği durumlarda kimlik eşleştirmelerinde farklılıklar meydana geleceğinden sıkıntı ile karşılaşılacaktır. Bu sebeple ya sakalsız vaziyette biyometrik fotoğraf çekimi yapılmalı, ya da sakal pozisyonu aynı şekilde korunmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf için İstisnalar

Bebekler ve çocuklarda yetişkinlerde bulunan kuralların uygulanması zor olabileceğinden, bebek ve çocuklarda biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda daha esnek davranılmaktadır. Bunun dışında fiziksel veya zihinsel engelli bireylerde de biyometrik fotoğraf koşullarının sağlanamadığı durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda engeli bulunan kişiler, gerekli şartları yerine getiremeyeceklerini nedenleriyle birlikte yazılı olarak bildirdiklerinde, uygun olabilecek en iyi şartlar altında biyometrik foto çekimlerine müsaade edilmektedir.

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

İçindekiler1 Biyometrik Foto Ne Kadar?2 Azami Fiyatlar İncelenmeli3 Fotoğrafın Kısa Sürede Çıkması İçin Ek Ücret …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir