Popüler

Home » Biyometrik Foto » Biyometrik Foto Özellikleri Nelerdir?
Biyometrik fotograf nedir
Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Foto Özellikleri Nelerdir?

Biyometrik Foto Özellikleri Nelerdir?

Biyometri, kişilerin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade eder. Bu şekilde yapılan fotoğraf çekimine de biyometrik foto denir. Biyometrik foto belirli ölçüleri olan ve yüz biyometrisinin tespit edildiği fotoğraf çekimidir.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Foto Çekinirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Yüz hatlarını belli edecek şekilde olmalıdır.

– Doğal olmalıdır ve filtre uygulanmamalıdır.

Biyometrik foto net olmalıdır.

– Saç veya eşarp yüzü kapatmamalı ve doğrudan kameraya bakılmalıdır.

– Baş dik olmalı sağa, sola, arkada eğilmemeli ve mimik olmamalıdır. Ağız kapalı olmalı dişler görünmemelidir.

– Farklı ebatlarda ve fonlarda fotoğraf getirilmesi halinde başvuru yapılamamakta veya başvuru yapılsa bile kimlik kartları kalite kontrolden geçemediği için iptal edilir. Sonuç olarak yeniden başvurmanız gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto Nedir?

– Kişi tarafından en son halini belirtmesi için en fazla 6 ay içerisinde çektirilmiş olmalıdır.

Arka fon düz beyaz olmalıdır ve dikkat çekecek başka detay bulunmamalıdır.

– Işık iyi ayarlanmalı ve yüze eşit şekilde gelmeli yüzde gölge ve yansıma oluşmamalı.

Fotoğrafta kırmızı göz olmamalı.

– Eğer gözlük kullanıyorsanız gözler tam olarak görünmeli. Gözlük çerçevesi gözü kapatmamalı ve camında yansıma olmamalı. Güneş gözlüğü kesinlikle kullanılmamalı.

– Çıkarılabilen piercing ve yüz bölgesindeki bütün takılarınızı çıkarın, erkekler küpe kolye gibi takılar takmasa daha iyi olur. Kadınlar abartılı dikkat dağıtacak küpe ve kolye takmamalıdır.

– Saç modeliniz yüzünüzü kapatmayacak şekilde olmalıdır ve yüzünüz tam olarak hatlarıyla birlikte görünmelidir.

– Sakal ve bıyık ile fotoğraf çektirmeniz önerilmiyor, yolculuğunuzda da aynı tarz sakal ve bıyık kullanacaksanız kullanabilirsiniz ama genel olarak tavsiyemiz sakal ve bıyık olmadan tıraş olduktan sonra fotoğraf çektirmenizdir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto da Güzel Görünmek İçin Makyaj İpuçları

– Şapka, bere benzeri aksesuarlar bulunmamalı.

Biyometrik fotograf nedir

Biyometrik Fotoğraflarda Makyaj Yapılır mı?

Kafa karıştıran bir detay olarak da biyometrik fotoğraflarda makyaj yapılıp yapılmaması geliyor. Biyometrik foto çektirirken makyajlı olmakta sakınca yoktur. Yalnız yüzde bulunan belirgin lekeler ben gibi çeşitli izlerin kapanmaması gerekiyor. Yüz hatlarını değiştirecek derecede makyaj yapılması pasaport kontrolleri sırasında sorun oluşturabilir. Fazla abartılı olmadığı sürece makyaj yapılabilir.

Biyometrik Foto Çekiminde Nasıl Giyinilmeli?

Ne fazla renkli ne de fazla ışıltılı şatafatlı giysiler tercih edilmemelidir. Yakası kapalı dekolte vermeyecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Daha sade ve nötr renkler ile birlikte daha sade giysiler seçilmelidir. Bu çekimde ön planda olacak olan yüz hatlarınızdır. Biyometrik fotoğrafta bunu dışında dikkat çeken herhangi bir şey olmamalıdır.

Biyometrik Foto

Biometrik Fotoğraf Nerelerde kullanılır? Nerede Çektirilir?

Genelde pasaport, ehliyet ve kimliklerde kullanılır. Günümüzde fazlaca yaygındır. Hemen hemen her fotoğraf stüdyosunda biyometrik foto çektirilebilir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto Sakal

Biyometrik Fotoğraf Fiyatı Ne Kadardır?

Bulunduğunuz yere göre de değişim gösterecek biyometrik foto fiyatları çok pahalı değildir. Fiyatlar kaç adet istediğinize bağlı olaraktan 15 ile 20 TL arasında değişmektedir.

Biyometrik foto

Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Çözünürlük kalitesinin en az 600 dpi olması gerekmektedir. Boyut olarak ise standart vesikalık gibi 60mm X 50mm olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Ne Kadar Sürede Çıkar?

Günümüzde geliştirilen dijital fotoğrafçılık yapan yerlerde 15 dakikada biyometrik foto teslimatı yapılmaktadır. Ama bazı iş yerlerinde baskı makinesinin eski düzende çalışması bu zamanın uzamasına neden olabilir. Asıl bilinmesi gereken biyometrik foto çekimi ve baskısı vesikalık fotoğraf esasları doğrultusunda yapılmaktadır.

Yeni kimlik kartlarında da kullanılmaya başlanan biyometrik fotoğraf tarama yapılarak sahibine geri verilmektedir. Bu uygulama yalnızca yeni kimlik belgelerinde uygulanmaktadır.

Ehliyet belgelerinde ise yine biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. Fotoğrafta leke ve benzeri şeyler olmamalı yüz net bir şekilde belli olmalıdır.

 


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

İçindekiler1 Biyometrik Foto Ne Kadar?2 Azami Fiyatlar İncelenmeli3 Fotoğrafın Kısa Sürede Çıkması İçin Ek Ücret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir