Popüler

Home » Biyometrik Foto » Biyometrik Foto Nedir?
biyometrik fotoğraf

Biyometrik Foto Nedir?

Biyometrik Foto Nedir?

Biyometrik foto, standartları ICAO tarafından belirlenen ve buna uygun makinelerde okunarak dijital ortamda kayıt altına alınan, aynı zamanda pasaport, ehliyet gibi belgelerde kullanılan fotoğraf türüdür. En az 600 dpi olmak üzere yüksek kalitede, arka fonu kesinlikle beyaz olan ve başka objelere yer verilmeyen belli ölçülerdeki fotoğraflardır.

Eski vesikalık fotoğraflara göre çözünürlük kalitesi yüksek olan biyometrik foto, diğer vesikalıklarla aynıdır.

Biyometrik Foto

Biyometrik Foto Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik terim anlamı olarak, bireylerin ölçülebilen davranışsal ve fiziksel özelliklerini tanıyıp saptamak amacıyla kullanılan ve uluslararası standart hale getirilmiş otomatik sistemlerdir. Kısaca biyometri, kişilerin ölçülebilir biyolojik izlerini tanımla amacıyla kullanılır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto Makyaj

e-Pasaportlar için parmak izi, yüz ve göz bebeği olmak üzere üç farklı biyometrik veri kullanılır. Ülkemizde de yeni kimlik kartları ile online yeni pasaport, ehliyet başvuruları için biyometrik foto şartı konulmuştur.

Biyometrik fotoğraf

ICAO Standartlarındaki Biyometrik Foto için Aranan Özellikler

 • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanırken; saç modeli de fotoğrafta tümüyle görünür olmalıdır.
 • Fotoğrafta lekelere ve bükülmelere yer verilmemelidir. Renkler doğal ve nötr olmalı, yüz de doğal renkleri ile yansıtılmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanırken, ayrıntılar net ve keskin olmalıdır.
 • Gözler açık olmalı ve net olarak görünmeli, gözleri saçlar kapatmamalıdır. Foto çekilirken direk kameraya bakılmalıdır.
 • Baş dik olmalı, baş başka bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme gibi mimiklere yer verilmeden, ağız kapalı olmalıdır.
 • Fon kesinlikle beyaz ve desensiz olmalı, fon üzerinde gölge oluşumuna izin verilmemelidir.
 • Işık yüze eşit şekilde yansıtılmalı, ışıktan kaynaklı yansıma ya da gölgeler olmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” hatası bulunmamalıdır.
 • Gözler net olarak görünmeli, gözlük kullanılıyorsa gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, renkli cam ya da güneş gözlüğü foto çekiminde kullanılmamalıdır. Gözlük camına ait kenar ya da çerçevesi gözleri kapatmamalı ve gözleri kapatmayacak kalınlıkta olmalıdır.
 • Küçük çocukların biyometrik fotolarında başka kişi ya da nesnelere yer verilmemelidir.
 • Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük gibi aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık ve pipo gibi nesneler olmamalıdır.
 • Başörtülü biyometrik fotolarda yüz çene ucundan başlayıp alına kadar görünür olmalı ve yüzde gölgeler oluşmamalıdır.
BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Foto Ölçüleri

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirebilirim?

Biyometrik foto, vesikalık çeken tüm fotoğraf stüdyolarında çekilebilirken; ücretine bakıldığında standart vesikalık fotoğraflarla aynı fiyattadır. Biyometrik foto çektirdikten sonra 10-15 dakika içerisinde fotoğraf stüdyosunun yoğunluğuna göre teslim edilir.

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

İçindekiler1 Biyometrik Foto Ne Kadar?2 Azami Fiyatlar İncelenmeli3 Fotoğrafın Kısa Sürede Çıkması İçin Ek Ücret …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir