Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Avusturya Biyometik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik fotoğraf

Avusturya Biyometik Fotoğraf Özellikleri

Avusturya Biyometik Fotoğraf Özellikleri

Kimlik tanımaya ilişkin olarak gelişen teknolojiler beraberinde bu amaçla kullanılan belgelerde de değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişikliklerden bir tanesi de biyometrik fotoğraflardır. Bundan böyle yeni çıkarılan pasaport, kimlik ve ehliyetlerde, biyometrik fotoğraf talep edilmekte ve bu fotoğraflarda aranan kriterlere hassasiyetle uyulması beklenmektedir. Bu nedenle fotoğraf çekilmeden önce biyometrik fotoğraf özellikleri önceden incelenerek bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Biyometrik fotoğraf

Biyometri Nedir?

Biyometri, kişiye özel bir takım fiziksel özelliklerin tanınabilmesi için kullanılan bir terimdir. Böylesi sistemlerin geliştirilmesindeki amaç daha gelişmiş teknikler kullanarak daha etkin ve hatasız bir biçimde kimlik tespiti yapmaktır. Biyometrik veriler, fotoğraflarda olduğu gibi sadece yüz için değil, aynı zamanda parmak izi, gözbebeği gibi kişiyi tanımlayıcı özellikler için de kullanılabilmektedir. Biyometrik fotoğraf özellikleri tanımlanmış bir vesikalık fotoğraf türüdür.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf nedir

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf, pasaport gibi seyahat belgelerinde kullanılabilen kalitesi yüksek ve belli özelliklere sahip fotoğraflardır. Bu fotoğrafların özelliği kişinin yüz biyometrisinin tespit edilebilmesine olanak vermesidir. Burada önemli bir nokta şudur ki, çekilen biyometrik fotoğrafların tarayıcı tarafından tanınabilmesi için minimum ebadının 3.5×4.5cm olması gereklidir. Bundan daha küçük ebattaki fotoğraflar pasaport başvurusunda kullanılamamakta ya da pasaportun iptaline neden olmaktadır. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü, pasaport başvuruları için kullanılacak fotoğrafın 5×6cm olmasını tavsiye etmiştir. Bu nedenle başvuruda zaman kaybetmemek aynı işlemleri hata nedeniyle tekrar etmemek bakımından biyometrik fotoğraf özellikleri gözden geçirilmelidir.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Nelere Dikkat Etmeli?

Biyometrik fotoğraf herhangi bir vesikalık fotoğraf gibi çekilmez. Fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi yüzün her iki tarafının da fotoğrafta görünmesi gerektiğidir. Dolayısıyla fotoğraf tam cepheden çekilmelidir. Ayrıca fotoğraf çekilirken tebessüm etmemek de gerekir. Bunun yanında fotoğraf çekilen zeminin de renkli ya da desenli olamaması gerekir. Biyometrik fotoğraf özellikleri içerisinde dikkat edilmesi gereken bir başka husus da ışıktır. Fotoğraf çok karanlık ya da aydınlık olmamalı ayrıca yüzün herhangi bir bölümü karanlıkta kalmamalıdır. Ayrıca gözler açık ve tamamen görünür olmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  İsviçre Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraflarda Aksesuar Olur mu?

İdeali biyometrik fotoğraflarda herhangi bir aksesuar olmamasıdır. Bu nedenle fotoğraf çekilirken şapka, pipo ya da benzeri aksesuarları kullanmak fotoğrafın geçersiz olmasına neden olur. Eğer zorunlu olarak kullanılması gereken bir gözlük var ise, bu gözlüğün camları renkli olmamalı. Aynı şekilde çerçevenin de çok kalın olmaması gerekmektedir. Bunun nedeni, biyometrik fotoğraf özellikleri içerisinde önemli bir hususun gözlerin tamamen görünüyor olması gerekliliğidir. Eğer kadınlar için başörtülü fotoğraf çekiliyor ise, yüzün tamamı çene ucundan alına dek net görünmeli ve yüzün herhangi bir bölümünde gölge bulunmamalıdır.

Biyometrik Foto

Avusturya Tarafından İstenen Biyometrik Fotoğrafların Özellikleri

Biyometrik fotoğraflar pasaport, nüfus cüzdanı ve ehliyetlerde kullanıldığı gibi, vize başvurularında da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla çekilen fotoğraflar yukarıda bahsedilen biyometrik fotoğraf özellikleri konusunda tam olmalı ve bunun yanında son 6 ayda çekilmiş yeni ve kişiyi temsil edebilecek bir fotoğraf olmalıdır. Fotoğraf renkli çekilmiş ve üzerinde herhangi bir rötuş yapılmamış olması gerekmektedir. Bunun yanında farklı ülkeler farklı büyüklükte biyometrik fotoğraf talep edebilmektedir. Bunlar içerisinde Avusturya, başvurular için 3.5×4.5 ebatlarında fotoğraf talep etmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Geçerlilik Tarihi

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilebilir?

Yukarıda detaylı bir şekilde anlatılan biyometrik fotoğraf özellikleri yerine getirildiği koşullarda biyometrik fotoğraflar tüm fotoğrafçılarda çekilebilir. Bu konuda özel merkezler yoktur. Burada önemli olan nokta, çekilen fotoğrafın istenilen biyometrik fotoğraf özellikleri açısından tam olmasıdır.

 

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir