Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Avrupa Vizesi için Biyometrik Fotoğraf
biyometrik fotoğraf sakal

Avrupa Vizesi için Biyometrik Fotoğraf

Avrupa Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Vize başvurularında gerekli belgeler arasındaki biyometrik fotoğraf, bunlar arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yeterince tanınır ve gerekli ölçüde mat olmayan bir fotoğrafla ile vizeye başvuru yapılması durumunda, alınan vizeler iptal olacaktır. O yüzden çektirilen fotoğrafların, vize fotoğrafı olması gerektiği fotoğrafçıya özel olarak belirtilmelidir. Erkekle de ise biyometrik fotoğraf sakal stili oldukça hassas bir konudur bu anlamda.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Sakal Şekli

Mümkün olduğunca kısa bir süre önce çekilmesi gereken vize fotoğrafları, kişilerin tanınabilmesi için gerekmektedir. Bu noktada 6 ayı geçmeyecek fotoğraflar kullanılmadır. Fotoğrafa yapılan, ışık ayarı gibi müdahaleler kabul edilmez ve fotoğrafı çekerlerken doğal olmaya çalışılmalıdır. Biyometrik fotoğraf sakal konusunda da ilk dikkat edilmesi gereken budur.

biyometrik fotoğraf

Erkeklerde Biyometrik Fotoğraf

Erkeklerin vize için fotoğrafı çekildiği sırada sakalsız olması tavsiye edilir. Bununla birlikte sahip olunan tarz bozulmak istenmemesi durumunda, biyometrik fotoğraf sakal tarzının kirli sakal şekline çevrilerek çekilmesi yeterlidir. Çünkü burada önemli olan yüz hatlarının yeteri kadar net ve anlaşılabilir olmasıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Ülkelerin Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Biyometrik fotoğraf

Vize Fotoğrafında Yüz Nasıl Olmalıdır?

Yüz, fotoğraf makinesine bakacak şekilde olup, ağız kapalı olmak zorundadır. Bu fotoğraflar kötü çıksa da güvenlik için bu gerekmektedir. Fotoğrafın boyutlarına da dikkat edilmeli, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip olmaları sağlanmalıdır. Bu boyutlardan dolayı biyometrik fotoğraf sakal şeklinin fazla öne çıkıp yüzün anlaşılırlığını gizlememesi gerekmektedir.

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Renkler

Arka fonu beyaz olup, kişinin başı kapalıysa alnı net görünerek yüz hatları belirgin olacak şekilde ayarlanmalıdır. Kadınların çektirdiği fotoğraflarda, olabildiğince sade bir makyaj olmalı ve gözlük kullanan kişilerin onu çıkararak fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Lens kullananlar ise numaralı ve şeffaf lens haricinde bunu takmamalıdır. Bunların yanı sıra erkekler de biyometrik fotoğraf sakal renginde gözle görülür değişiklikler olmamasına dikkat etmelidir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Kimlik

biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Saçlar

Eğer seyahat etmeden önce saçlar boyatılacak ise fotoğrafı çektirmeden bu işlemin gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. Stilinde benzer duruma sahip erkekler de biyometrik fotoğraf sakal rengini seyahat sırasında da korumaya özen göstermelidir. Aksi takdirde seyahat esnasında çıkacak sorunlardan dolayı mağdur kalabilirler.

Biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğrafta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğrafçılar konulara tamamen hakimdirler genelde ancak fotoğrafın teslim edileceği makamların, onların bilgisi dışında da talepleri olabilmektedir. O fotoğrafı isteyen makamın belirttiği, biyometrik fotoğraf sakal, yüz boyu, arka plan renkleri ve benzer şartlara dikkat edilerek olması gerekenlere özen gösterilmeli, her ihtimale karşı gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

Saçlar temizlenip, taranmalı ve yüzü kapatmayacak şekilde olmalıdır. Kabarık ya da abartılı bir görünümde olmamalıdır. Makyaj yapılıyorsa sade pastel renkler ile dikkat çekmeyen bir makyaj yapılmalı, bu anlamda da en çok göz makyajına dikkat edilmelidir. Üst giyim konusunda açık tonlar ve düz desenler tercih edilmeli, koyu ve çok göz alıcı modeller tercih edilmemelidir. Yakalı kıyafetler ile fotoğraf çekilirken dekolte kısmı açık olan kıyafetleri tercih etmemek gerekmektedir. Çünkü aktarmalı uçuşlarda Arap ülkelerine denk gelinmesi durumunda, görevliler sorun çıkarabilmektedir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğrafta Makyaj, Sakal ya da Bıyık Olur mu?

Biyometrik Fotoğraf

Sökülebilen piercing gibi yüz bölgesindeki takıların hepsi çıkarılmalıdır. Erkekler de küpe, kolye gibi aksesuarlar kullanmamaya çalışmalıdır. Kadınlar da taktıkları zaman fazla abartılı küpe ve kolye seçmemelidir. Kıyafetlerde boyun kapalı olmamalıdır. Alın ile çene aynı seviyede olmalı, iki kulak aynı yükseklikte olmak zorundadır

Dişler ise kesinlikle görülmeyecek şekilde ağız kapatılmalı ve fotoğraf çekilirken gülümsememeye çalışılmalıdır. 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraflar talep edildiği için fazladan çektirmenin bir manası yoktur.

Sakal ve bıyık ile fotoğraf çektirilmesi pek önerilmemektedir. Yine de seyahatlerde bu kullanacaksa, biyometrik fotoğraf sakal kurallarına uygun şekilde aynı stilde ve kirli stilde olmalıdır. Buna rağmen en emniyetlisi, tıraş olunması olacaktır.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir