Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » Amerika Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Amerika Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Amerika Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için yapılması gereken vize başvurularında kullanılan fotoğrafların önemi oldukça büyüktür. Hatta vize işlemlerindeki en önemli husus fotoğraftır. Tanınabilir olmayan ya da mat bir görünüme sahip olan fotoğraflar ile yapılan vize başvurularının kabulü söz konusu olamıyor. Bu nedenle vize başvurusu için fotoğraf çektirmek isteyenler, fotoğrafın vize işlemlerinde kullanılacağını fotoğrafçıya söyleyerek fotoğrafın biyometrik fotoğraf özellikleri açısından uygun şekilde çekilmesini talep etmelidirler.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için yapılan vize başvuru adımlarında önemli bir yer tutan fotoğraf, ülkenin belirlediği kriterlere uygun olmak zorundadır. ABD vize başvurusu yapılırken bizzat doldurulan DS 160 formuna, dijital ortamda bir Amerikan vize fotoğrafı eklemek gerektiriyor. Ancak bu fotoğrafın standart vesikalık fotoğraf olmamasına, yalnızca biyometrik fotoğraf özellikleri açısından uygun olmasına dikkat etmek gerekiyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Makyaj Olur mu?

Biyometrik fotoğraf özellikleri

Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri

Biyometrik fotoğraf özellikleri, ölçülerin belirlenen kriterlere uygun olmasından geçiyor. Amerikan metrik sistemine göre fotoğrafın 2 inç büyüklüğünde olması gerekiyor. Türkiye’deki ölçülere göre bu oran 51mmx51mm şeklinde belirleniyor. Amerika vize fotoğraflarının ölçülerinin yalnızca çerçeve uzunluğu şeklinde algılanmaması gerekiyor. 51mmx51mm olan bir fotoğraf çerçevesinin içine yüzün hangi oranla yerleştiği son derece önemli bir konudur. Fotoğrafta yüz oranı, 25x35mm şeklinde merkeze odaklanarak yerleştirilmelidir. Bu nedenle fotoğraf çektirildiği zaman fotoğrafçının, özellikle vize başvurusunda kullanılan fotoğraflar hakkında bilgili olmasında yarar var.

Fotoğraf Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika vize başvurusu için fotoğraf çektirirken öncelikle fotoğrafın biyometrik olmasına dikkat etmek gerekiyor. Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması, 51x51mm ölçülerine uygun olması, fotoğraf çekildiği esnada doğrudan yüze odaklanan bir açının kullanılması, fotoğraf fonunun beyaz veya beyazın tonları olmasına dikkat edilmesi, doğal bir yüz ifadesine sahip olarak her iki gözün de açık olmasına dikkat edilmesi, hiçbir üniforma vb. giyilmemesi, dini nedenle takılan aksesuarların bulunmaması, özellikle yüzün gölgeli olmaması ve fotoğraf çekilirken gözlük takılmaması, biyometrik fotoğraf özellikleri açısından uygun olmasını sağlar.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Fransa Biyometrik Fotoğraf Özellikleri
Biyometrik fotoğraf özellikleri
Biyometrik fotoğraf özellikleri

Amerika Biyometrik Fotoğraflar Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf özellikleri, fotoğrafçılar tarafından genelde bilinirler. Çoğu profesyonel fotoğrafçılarda vize işlemleri için kullanılan biyometrik fotoğrafların yer aldığı kataloglar bulunur. Bu kataloglar fotoğraf çektiren kişilere gösterilerek, nasıl olunması gerektiği hakkında bilgilendirme sağlanır. Fotoğrafların nasıl olması gerektiği, fotoğrafı çektiren kişi tarafından tam olarak bilinmese de, bazı küçük detayların araştırılması bu konuda faydalı olacağı düşünülür. Fotoğraf çektirirken özellikle ışık miktarının iyi ayarlanması ve renkli ışıkların kullanılmaması gerekiyor. Biyometrik fotoğraf özellikleri gözlük, aksesuar, şapka, oyuncak vb gibi emarelerin fotoğraf ekranında bulunmamasını ve fotoğrafın yüz odaklı olarak çekilmesini gerektirir. Üzerinde oynama yapılan, daraltılan ya da genişletilen fotoğrafların tespiti kolay olduğundan bu fotoğrafların vize işlemlerinde kabul edilmesi mümkün olmuyor.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Her Yerde Çekilir mi?

Amerika Vize Formuna Fotoğrafların Yüklenmesi

Biyometrik fotoğraf özellikleri açısından uygun olan ve vize işlemlerinde kullanıma hazır halde olan biyometrik fotoğrafın dijital bir kopyasının mutlaka fotoğrafçıdan alınması gerekiyor. Bunun nedeni, dijital kopyanın ABD vize işlemleri başvurusu yapılırken DS 160 formuna bizzat eklenmesidir. Başvuru işlemlerini dijital ortamda tamamlayanlar, başvurunun son aşamasında bu fotoğrafı sisteme yüklemelidirler. DS 160 formuna fotoğraf yüklemesini tamamlayanlar, formu onaylayarak ödeme adımına geçerler.

Biyometrik fotoğraf özellikleri

Amerika Biyometrik Fotoğraflar Hakkında Öneriler

Biyometrik fotoğraf özellikleri, vize başvurusu yapılırken mutlaka en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Bu özelliklerin farkında olarak fotoğrafçıya gidilmesi ve çekimden sonra fotoğrafın vize işlemlerine uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Özellikle saçını boyatmak isteyenler, fotoğrafı çekmeden önce bu işlemi yapmalıdırlar. Aksi halde seyahat sırasında çeşitli mağduriyetlerin oluşması olasıdır. Yine, erkeklerin sakalsız ve bıyıksız olarak fotoğraf çektirmeleri büyük önem taşıyor.

Biyometrik Fotoğraf Nedir isimli konumuzu okumak için BURAYA TIKLAYIN!

Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik fotoğraf Nedir? Vesikalık fotoğraftan farkı nedir?

Biyometrik fotoğraf nedir? Biyometrik fotoğraf nasıl olmalıdır? Gibi sorular, yeni kimlik kartları; pasaport, ehliyet gibi …

ReklamY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir