Popüler

Home » Biyometrik Fotoğraf » ABD için Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

ABD için Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

ABD için Biyometrik Fotoğraf Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğraf, ülkelerin belirlemiş olduğu bazı standartlar çerçevesinde çekilen, özellikle yüzün ve yüz özelliklerinin ön plana çıkartıldığı, pasaport, kimlik gibi önemli resmi belgelere eklenir. Biyometrik fotoğraf, kişilerin bir tanımlama aracı sayesinde tanınmasını, tanımlanan özelliklerinin ve verilerin depolanarak saklanması ve gerektiğinde tekrar kullanılması amacıyla oluşturulan kişiye ait fotoğraflardır.

ABD vizesi alabilmek ve seyahat edebilmek için ABD resmi makamları tarafından belirlenen bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Pasaport çıkartabilmek ve vize alabilmenin en önemli şartlarından biri, pasaport da mutlaka kurallara uygun bir biyometrik fotoğraf bulunmasıdır. Biyometrik fotoğraf kuralları arasında çekim sırasında gözlük kullanma durumu, biyometrik fotoğraf makyaj şartlarına uygunluk, fotoğrafın kişiyi tam olarak yansıtacak nitelikte olması, tanınabilir şekilde yüz görüntüsü veya fotoğrafın ölçüleri gibi önemli kriterler yer almaktadır. Diğer ülkeler gibi Amerika Birleşik Devletleri de, herhangi bir amaçla ülkelerini ziyaret eden kişilerin veya turistlerin tanınmasını sağlamak amacıyla pasaport ve vize işlemlerinde biyometrik fotoğrafı şart koşmaktadır. Biyometrik fotoğraf bulunmadan yapılan başvurular kesinlikle reddedilmektedir.

Genel olarak belli kuralları bulunan ancak, her ülkenin kendisine özel ölçüleri bulunan biyometrik fotoğraflar, vize işlemlerinin ayrılmaz parçasıdır. Seyahat etmeden ve vize almadan önce gidilecek olan ülkenin vize şartlarına bakmak ve biyometrik fotoğraf standartlarını incelemek büyük önem arz etmektedir.

Normal bir vesikalıktan farklı içeriklere sahip, belli kuralları bulunan ve titizlikle uygulanması gereken şartlara sahip olan biyometrik fotoğraflar, Amerika Birleşik Devletleri’nde de bazı kriterleri içerisinde barındırmaktadır. Kişilerin tanınmasını engelleyecek herhangi bir durum çeşitli sıkıntılar doğurabilmektedir. Bu sebeple özellikle tanınmayı engelleyecek veya karşılaştırmalar yapılırken bir önceki resim ile çelişkiye düşürecek düzeyde farklılıklardan sakınmak gerekir.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Fiyatı 2019

Biyometrik fotograf nedir

Örneğin, biyometrik fotoğraf makyaj olmadan çekilmek zorundadır gibi bir şart koşulmamasına rağmen eğer ilk çekilen fotoğraf ile daha sonra karşılaştırma yapılan fotoğraf arasında tanımlanamayacak düzeyde makyaj varsa, bu durum karşılaştırmayı geçersiz kılmaktadır. Böyle bir durumda çeşitli sıkıntılar ile karşılaşma riski bulunduğundan dolayı mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. Fotoğraf çektiren kişilerin yüzlerinde herhangi bir leke veya yara izi bulunuyorsa, o izleri kapatmayacak şekilde biyometrik fotoğraf makyaj konusunda sıkıntı yaratmamaktadır.

Herhangi bir fotoğrafçı tarafından çekilebilmekte olan bu fotoğraflar için stüdyoya gidildiğinde fotoğrafçılar tarafından biyometrik fotoğraf makyaj kuralları, yüz ifadeleri veya kılık kıyafet konusundaki şartlar hatırlatılabilmektedir ancak, kuralları daha önceden bilen sorumluluk sahibi kişiler olarak biyometrik fotoğraf çektirmeden önce uyulması gereken şartlar hakkında maksimum özen göstermek gerekmektedir.

ABD Biyometrik Fotoğraf Gereksinimleri

ABD, vize başvurularında mutlaka biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğrafların kişinin mevcut durumunu yansıtır nitelikte ve 6 aydan daha uzun süre öncesine ait olmaması ve direk olarak kameraya bakarak çekilmiş olması gerekmektedir. Maksimum 6 ay önce çekilmiş fotoğraflar kabul görmektedir. Biyometrik fotoğraflar gereken şartları taşımıyorsa vize işlemleri askıya alınabilmektedir. Bu nedenle çeşitli sıkıntılara ya da aksaklıklara meydan vermemek adına azami özen gösterilmelidir.

Biyometrik Foto

Kafa Boyutu

Saçlar dahil olmak üzere kafanızın tepesinden çenenin altına kadar ölçülen yüksekliğin, fotoğrafın toplam yüksekliğinin %50’si ile %70’i arasında olması gerekmektedir. Ayrıca fotoğrafın altından gözleriniz seviyesine kadar ölçülen göz yüksekliğiniz, fotoğrafın yüksekliğinin %55 ila %70’i veya kabaca 2/3’ü arasında olması gerekir. Ayrıca kafa çerçevenin içinde ortalanmalıdır.

Gözler

Gözler açık bir şekilde ve direk olarak kameraya bakmalıdır.

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Gözlük Kullanımı

ABD, 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren vize işlemlerinde çekilecek olan biyometrik fotoğraflarda gözlük kullanımını tamamen kaldırmıştır. Bu sebeple biyometrik fotoğrafların kesinlikle gözlüksüz olarak çekilmesi gerekmektedir.

Biyometrik Foto

Fotoğraf Boyutları

ABD vizesi için çektirilecek olan fotoğrafların yüksekliği ile genişliği aynı ölçülerde yani, kare şeklinde olması gerekmektedir. Fotoğrafın minimum boyutları 600 piksel x 600 piksel olmalıdır (yükseklik x genişlik). Maksimum boyutu ise 1200 x 1200 pikseldir ve resim JPEG dosya formatında olup, çerçevesiz basılmalıdır.

Arka Fon

Fotoğrafın arkasındaki alan düz beyaz renk veya kirli beyaz olmalıdır.

Başlık ve Aksesuarlar

Dini kıyafetler dışında herhangi bir başlık, şapka ve benzeri şeylere prensip olarak izin verilmez. Dini sebeplerle başörtüsü bulunan kişiler için de yüzünü kapatmayacak durumda olması gerekmektedir. Peçe, maske gibi yüzü kapatan hiçbir şey kabul edilmemektedir.

Vize İşlemleri için Biyometrik Fotoğraf Tüyoları

Biyometrik fotoğraf nedir

Saçlar

Biyometrik fotoğraf çektirmeye gitmeden önce normalde saçınıza yapmayacağınız, doğal görünümünüzü değiştiren hiçbir şey yapmayın. Çünkü pasaport fotoğrafları tam olarak neye benzediğinizi ifade etmelidir. Dini sebeplerle başörtüsü kullananlar dışında şapka ve benzeri şeyler takmayın.

Makyaj

Yüzünde bir yara izi, herhangi bir leke veya ben olan başvuru sahipleri bu durumlarını kapatmayacak, gizlemeyecek biçimde biyometrik fotoğraf makyaj kuralları dahilinde yüzlerinde tonlama veya düzeltme yapabilmektedir.

Giyim

Makul, düzgün ve rahat kıyafetler tercih edilebilir. Resmi kıyafet, üniforma gibi özel giysiler kabul edilmemektedir. Arka fon beyaz veya kirli beyaz tonlarında olacağından, kıyafetiniz de buna uygun ve arka fonda belirgin duracağınız şekilde olmalıdır. Mümkün olduğunca az takı ve mücevher kullanılmalıdır.

Duruş

Fotoğraf çekilirken kameraya bakmalı ve dik durmalısınız. Fotoğraf tam karşınızdan, iki kulağınız, alnınız ve gözleriniz net bir biçimde görünür olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Makyaj Kuralları

Günlük hayat içerisinde kadınların genellikle ihtiyaç duyduğu makyaj, vize işlemleri veya diğer resmi belgeler için gerekli olan biyometrik fotoğraf çekimlerinde herhangi bir yasağa tabi tutulmamaktadır. Ancak, kişinin doğal görüntüsünü bozacak, görünümünü değiştirerek tanınmasını güç hale getirecek türde bir makyaj uygulaması kesinlikle kabul edilmemektedir. Makyajlı görüntü kabul edilse dahi veriler depolandığı için bir sonraki karşılaştırmada görüntülerin eşleşmemesi sebebiyle farklı bir sonuç ortaya çıkarsa, birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle;

BUNU DA OKUDUNUZ MU?  Biyometrik fotoğraf standartları nelerdir?

Biyometrik fotoğraf nedir

1- Vize başvurusu yaparken biyometrik fotoğraf makyaj konusunda oldukça titiz davranmalı ve herhangi bir olumsuz duruma meydan verilmemelidir. Eğer normal hayatınızda sürekli makyaj yapan biriyseniz biyometrik fotoğraf makyaj yapmaya uygun demektir. Ancak normalde makyaj yapmıyorsanız o gün de makyaj yapmayın.

2- Erkek başvuru sahipleri için günlük hayat içerisinde sakallı veya bıyıklıysanız biyometrik fotoğrafı da aynı şekilde çektirebilirisiniz. Eğer daha sonraki karşılaştırmalarda sakalsız veya bıyıksız olarak taramaya girecekseniz o halde sakal ve bıyığınızı keserek fotoğraf çektirin.

3-Makyaj uygulaması yapılacaksa, doğal ten rengi dışına çıkılmadan, abartıya kaçmadan ve mevcut izleri ya da lekeleri kapatmadan biyometrik fotoğraf makyaj uygulaması yapın.

4- Makyaj yaparken yüze sürülecek olan fondötenin rengi boynunuzun rengi ile aynı olsun, yüzünüze maske görüntüsü vermeyin.

5- Ruj tercihleri abartılı ve normal dudak renginin dışına çıkacak bir görünüm oluşturan yapıda olmasın.

6- Çekilen fotoğraflarda gözler çok önemlidir. Yüz tanımlama ve kişi tanıma taramaları gözler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple biyometrik fotoğraf makyaj uygulaması yaparken kesinlikle gözün rengini, yapısını değiştirecek uygulamalardan kaçının ve göz makyajı yapmayın.

Özetle, kişilerin yapacağı biyometrik fotoğraf makyaj uygulaması oldukça sade, hafif ve kişinin kendi tonlarında olmalıdır.

Ayrıca fotoğraflar için bilgisayar üzerinde çeşitli oynamalar ve düzeltmeler de kabul edilemez.


Hakkında admin

Bunu da Okudunuz Mu?

Biyometrik Foto Ne Kadar?

Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü

İçindekiler1 Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü2 Ülkelerin Vize için Biyometrik Fotoğraf Ölçüleri3 Biyometrik Fotoğraflarda Arka Fon ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir